24 червня 2023 року Андрій Васильєв став першим українцем, який посів призове місце на кавовому чемпіонаті World of Coffee з каптейстингу. Це міжнародний захід, на який щорічно з’їжджаються кавомани з різних країн світу. У 2023 році змагалися учасники з 35 країн.

Про свою участь в чемпіонаті, підготовку та цінність перемоги розповів цьогорічний призер Андрій Васильєв, який зайняв третє місце в номінації каптейстингу.


Історія українця

Андрій Васильєв живе і працює в Дніпрі. У кавовий бізнес він прийшов у 2007 році як маркетолог у компанію. Ця робота закохала його в каву як продукт і надихнула працювати в цій сфері і надалі. Він почав вивчати кавові сорти, обсмаження та брати участь в чемпіонатах.

У 2019 році Андрій виграв Всеукраїнський кавовий чемпіонат, і того ж року посів 13 місце на міжнародному конкурсі World of Coffee.

У 2022 році хлопець заснував власний бізнес з обсмажування кави Dam Coffee Roasters. Компанія закуповує зелену каву в українських трейдерів, смажить і під еспресо, і під фільтр. Також вони навчають барист працювати і налаштовувати кавові машини, готувати каву, розумітися в сортах.

У 2023 році Андрій знову виграв всеукраїнський чемпіонат і поїхав на міжнародний World of Coffee, де посів третє місце в номінації каптейстингу.

Фото в матеріалі: SCA Ukraine

Про чемпіонат

World of Coffee щорічно збирає учасників з усього світу. Тут є кілька номінацій, зокрема:

  • каптейстинг;
  • обсмаження кави;
  • лате-арт;
  • кава та алкоголь;
  • приготування кави у джезві;
  • альтернативні способи заварювання кави тощо.

Цьогоріч чемпіонат проходив в Афінах.

Як відбувається каптейстинг

Чемпіонат світу в цій номінації проходить в 4 етапи:

  1. Вибірковий етап.
  2. Чверть фінал.
  3. Півфінал.
  4. Фінал.

У півфінал проходить 8 учасників, а у фінал – 4, розповідає Андрій.

Сам конкурс в номінації відбувається так:

  • На столі є 24 чашки. Вони стоять у вісьмох трикутниках, у кожному по 3 чашки.
  • У двох чашках однакова кава, в третій – кава іншого сорту.
  • З кожного трикутника учаснику потрібно знайти каву, що відрізняється від інших двох чашок. Цю чашку необхідно відставити в сторону. Відбір з кожного трикутника потрібно робити швидко.
  • Потім підходить суддя і дивиться, чи є на цій обраній чашці позначка, що говорить про те, що ваш вибір правильний. 
  • Чим швидше і правильніше учасник обирає чашки, тим більше балів він отримує. Перемагає той, хто отримав найбільше балів.

Як Андрій готувався до чемпіонату

Підприємець зізнається, що завдяки його роботі, до чемпіонату він готується щодня. Адже постійно куштує каву, яку вони обсмажують в Dam Coffee Roasters. Всі процеси, зокрема дегустування на роботі, супроводжуються також аналізом: що зробили не так, чого бракує, що потрібно змінити в обсмаженні, які сорти і як краще готувати тощо.

Тому з часом розвивається смаковий бекграунд, і з’являється розуміння, як знаходити і відрізняти різні види кави.

Також Андрій з друзями десь за місяць до чемпіонату починають організовувати свої власні міні-чемпіонати, де тренують себе ще більш наполегливо.

«Це доволі складні тренування для нас. Ми готуємо різні види кави, придумуємо цікаві завдання, дегустуємо й обговорюємо. За цей час стараємося продегустувати різні види кави, обсмаження, рецепти. Так випробовуємо і дізнаємося про свої сильні та слабкі сторони. Якщо бачимо слабкі місця в собі, то аналізуємо їх, і таким чином робимо себе ще кращими в дегустації», — розповів підприємець.

Чому призове місце на чемпіонаті важливе для України

Андрій Васильєв став першим українцем, що зайняв призове місце на чемпіонаті World of Coffee. За його словами, третє місце не лише привернуло увагу світу до підприємця, але й до усієї української кавової індустрії.

«Це неймовірне досягнення не лише для мене, але й для всієї української кавової індустрії. Це вперше учасник з України зайняв призове місце. Нас бачив весь світ, і багато медіа з різних країн написали про українця, який зайняв на чемпіонаті третє місце», — поділився емоціями Андрій.

Світ побачив, що в Україні знаються на каві і вміють її готувати.