«Компанія більше не наймає українців». 4 з 10 працювали на двох роботах

2

У звʼязку з поширення віддаленої роботи після пандемії COVID-19, у США прослідковується новий тренд на ринку праці – overemployement або «перепрацевлаштування». Під цим терміном розуміють випадки, коли спеціаліст віддалено працює на двох і більше фултайм-роботах, отримуючи декілька повних зарплат. При цьому роботодавці можуть не знати, що їх співробітник паралельно працює на когось ще.

Про один з таких кейсів ми нещодавно писали: 48-річний Джозеф з Техасу почав працювати на трьох роботах одночасно і за рік заробив $344 000. Завдяки цьому йому вдалося виплатити кредити за будинок і авто та заощадити гроші дітям на вищу освіту.

В Україні такі випадки теж трапляються. Згідно з опитуванням, яке AIN.UA проводив влітку 2021 року, більше 50% респондентів поєднують декілька фултайм-робіт. Але інколи це негативно впливає на бренд України як джерела висококваліфікованих кадрів.

Про одну з таких ситуацій, яка закінчилась звільненнями і відмовою роботодавця надалі наймати ІТ-спеціалістів з України, редактору AIN.UA анонімно розповів розробник, який особисто спостерігав за розвитком подій.

Стартап з нуля

В червні 2022 року я працював в стартапі wand.ai, куди потрапив через аутсоурсингову компанію по повному аутстафу. Тобто вся робота – на стороні клієнта.

Розробка починалась з нуля. Всі розробники з України наймались через посередників у front-end, backend, ML і DevOps команди стартапу. В моїй команді всі були синіори, лише один – джуніор, але дуже хороший. 

Через три місяці розробки стало очевидно, що продуктивність одного синіор-девелопера сильно відрізняється від інших: його результати були в 3 рази менші за результати джуна, і при цьому він створював в 3 рази більше багів. З допомогою GitHub вдалося виявити, що у цього розробника є інший проект, в який він вкладає тричі більше зусиль, ніж в основну роботу.

Компанія не забороняла сторонні проекти, але тільки якщо це open source або pet projects – і в позаробочий час. Розробника звільнили, зафіксувавши збиток: фічі, не закриті вчасно, були важливими на етапі залучення перших клієнтів, а баги в цих фічах переслідували нас ще довго. Довелось виділити час на те, щоб все переробити.

Через деякий час йому підшукали заміну. Людина досвідчена, приємна, з хорошою англійською, з легкістю пройшов технічне інтервʼю. 

Проблеми почались невдовзі після найму. Звичайно, новачку потрібен був час для розкачки, і його йому дали – та через місяць його продуктивність лишалася нульовою. З ним поговорили, після чого він почав давати певні результати, але не дотягував навіть до рівня нашого єдиного джуніора. Як виявилося згодом, він працював на дві компанії.

4 з 10 працювали на двох роботах

Паралельно з цим, в іншій команді виявили, що один з девопсів також працює на стороні. Він цього навіть не приховував, а так і казав: «У мене немає часу, бо в мене є ще один проект». 

Засновники компанії спочатку навіть не зрозуміли, що він має на увазі, адже у кожного в контракті було прописано, що він працює тільки на Wand. А потім як зрозуміли! Почали розбиратись, і виявилось, що з приблизно 10 співробітників четверо (враховуючи того, що був звільнений) працювали паралельно в інших компаніях. Троє з них — одномоментно. Всі вони потрапили в стартап через різних українських ІТ-аутсорсерів.

Зауважу, що зарплатна вилка в Wand на той момент була $8000 – $11 000. Тобто, голодними розробники не ходили.

Wand хотів повного повернення всіх коштів, витрачених на зарплати цих працівників. Я не знаю, чи отримали вони компенсацію. З кейсом розбирались юристи, і в решті решт сторони якось домовились.

Компанія більше не наймає українців

Після цього випадку всім співробітникам Wand дали підписати документ, яким вони підтверджували, що не працюють на інші компанії. Мій аутсоурсер також звернувся до мене про всяк випадок з проханням не працювати на іншу компанію – хоч до цього вони це дозволяли, не дивлячись на контракт.

Коли ми почали розбиратись, то зʼясувалося, що практично всі аутсорс-компанії з України, з якими ми співпрацювали, займаються такою практикою – тобто продають одних і тих самих розробників декільком клієнтам. При цьому, практично в усіх у контрактах було зазначено, що це недопустимо.

Я і раніше стикався з оверемплойментом. Багато знайомих таке практикують. Але у випадку з Wand AI бажання деяких розробників за короткий період багато заробити запустило низку подій, які спричинили проблеми для всіх.

 • Через не закриті вчасно задачі компанія отримала мільйони доларів фінансових збитків. Компанія не змогла залучити інвестиції, зробила півот і сильно скоротила команду. Я сам в результаті потрапив під скорочення – зараз, наскільки мені відомо, Wand наймають робітників з Пакистану.
 • Українські розробники отримали репутаційні збитки – зокрема серед засновників ізраїльських стартапів. Як мені стало відомо від колег, через цю історію компанія більше не наймає нових людей з України. І це несправедливо по відношенню до тих, хто працював сумлінно. Маючи менший дохід, вони приносили більший результат, але з упередженням тепер ставляться до всіх українців.

Загалом, бренд України як країни ІТ-талантів зазнав шкоди від цього випадку.

***

Від редактора: Компанія Wand AI заснована в лютому 2022 року в Тель-Авіві. Згідно з інформації в LinkedIn, наразі в стартапі працює щонайменше 138 людей. З них 9 українців, є і росіяни, а також вихідці з інших пострадянських країн, які однак вказують, що більше там не проживають.

Залишити коментар

Коментарі | 2

 • Стаття виглядає якоюсь казковою та замовною.
  1. на гітхабі проекти компаній закриті, тому як виявили, що розробить комітить і іще один приватний репозиторій – магія.
  2. Аутсорс компанії продають розробників на декілька проектів – інколи розробник може працювати на 2х прокетах, вірно, але зі співвідношенням 30/70, 50/50 тощо. Ніхто не працює на повну на 2х проектах та не отримує 2 зарплати. Врахоувуючи зарплатну вилку (якщо це таки правда), клієнт був дуже цінним і сумнівно, що компанія ризикнула би робити. такі афери.
  3. Баги в цих фічах переслідували нас ще довго – а куди дивились інші розробники? чому приймали гівнокод? Чи рев’ю коду не практикувалось і очі не бачили, що брали? Виділити. час перевірити не було, а час переписати було? )
  4. ‘Я сам в результаті потрапив під скорочення – зараз, наскільки мені відомо, Wand наймають робітників з Пакистану.’ – ну от власне і розгадка. скоріше за все це той же ображений ‘джун’, якого звільнили, але він працював в 3 рази більше сеніор програмістів.
  Працівники з пакистану – нуну)

  Загалом, дана стаття має потенціал для спотворення реальної ситуації і може бути спрямована на створення негативного ставлення до українських розробників та аутсорсингових компаній.

  • 1. В статті не вказано, що це був комерційний проект. Пет-проекти на гітхабі не закриті. Претензія полягала в тому, що розробник займається ним у робочий час.
   2. В самому початку статті сказано, що співробітників наймали по повному аутстафу. тобто вони були зайняті на 100% і не підлягали перепродажу на інші проекти навіть на 30 чи 10%. Ніде в статті не стверджується, що сторонні проекти видавали саме аутсорсери.
   3. В ідеальному світі не приймали б, але на практиці таке трапляється 🙂
   4. :/

   Дякую за коментар! Якщо вам відомі цікаві кейси, якими ви хотіли б поділитися, будь ласка, звертайтесь на [email protected].

Пошук