Проекту «Армія дронів» — рік. Що вдалось зробити

У липні 2022 року Міністерство цифрової трансформації анонсувало запуск проекту «Армія дронів». Для початку організували передачу дронів військовим, які надсилали люди, а також через UNITED24 фандрейзили кошти для організованої закупівлі: у перші дні надійшло близько 200 млн грн.

За рік проект «Армія дронів» сильно еволюціонував, Мінцифри почало працювати спільно з Міноборони, Генштабом ЗСУ, Держспецзв’язку. І якщо спочатку на дрони збирали кошти з усього світу, то вже у 2023 році це стало повноцінною частиною видатків на оборону. За словами премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля — лише у 2023 році на цей напрямок виділено 40 млрд гривень з українського бюджету.

Фото: Мінцифри

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров запевняє, що протягом останніх 12 місяців українська політика щодо розвитку напрямку БПЛА сильно еволюціонувала і перетворилася на системну державну програму.

«Проект «Армія дронів» трансформувався від фандрейзингового проекту до системної програми, яка змінює доктрину використання дронів на фронті, стимулює розвиток масового виробництва українських БПЛА, створює умови, за яких виробництво та постачання дронів є максимально простими. Українські компанії змогли масштабувати виробництво безпілотників у десятки разів, а деякі — у сотні»,

— Михайло Федоров.

Як стверджує Федоров, зараз у межах Армії дронів 40 безпілотників українського виробництва мають допуск до експлуатації та вже отримують державні контракти. При цьому, мова про БПЛА під різні напрямки та задачі: розвідка, ударні коптери, бомбери, БПЛА, що здатні пролетіти велику відстань, як, наприклад, до москви.

Фото: Мінцифри

Команда «Армії дронів» запевняє, що результати 2022-го та 2023-го відрізняються у сотні і тисячі разів. Так, наприклад, 7 виробників отримали контракти на постачання ударних БПЛА — це понад 10 тисяч одиниць протягом 2023 року, минулого року ця цифра складала нуль. Важлива зміна також і у тому, що техніку не лише закуповують за кордоном, але і виготовляють в Україні, передаючи місцевим виробникам контракти зі значними обʼємами замовлень.

У планах до кінця цього року — зростання «Армії дронів» до десятків тисяч безпілотників. Лише за травень-липень 2023 року Держспецзв’язку законтрактував у 4 рази більше БПЛА, ніж у 2022 році загалом. 

При цьому Федоров зазначає, що важливими змінами є не лише збільшення обʼємів закупівлі БПЛА, а й ряд інших оновлень, зокрема у законодавстві:

  1. Прибрали бюрократію, яка заважала закупівлям, виготовленню та логістиці дронів. Скасовано ПДВ на ввезення дронів та їх складових з-за кордону, організовано полігон для тренувань та випробувань безпілотників, введено спрощену процедуру для отримання допуску до експлуатації БПЛА (fast-track).
  2. Дали старт масовому українському виробництву БПЛА. У межах «Армії дронів» 40 моделей українських безпілотників отримали допуск до експлуатації та постачаються на фронт. Ще рік тому їх було лише 7. 
  3. Навчили 10 000 операторів дронів. Спільно з 26 центрами підготовки операторів з усієї країни в межах «Армії дронів» організували навчання для 10 000 пілотів. Наразі продовжили другий етап, де навчання пройдуть ще 10 000 операторів, зокрема, для FPV-дронів, а також пілотів ударних та розвідувальних дронів літакового типу.
  4. Змінили доктрину ведення бою за допомогою безпілотників. З Генштабом сформували та укомплектували перші у світі ударні роти БПЛА. Наразі, це 11 підрозділів, які перебувають у складі ЗСУ та працюють за новим підходом до навчання, менеджменту й доктрини застосування дронів на передовій. Окрім запуску ударних рот БПЛА, разом з Нацгвардією та СБУ запустили й забезпечуємо декілька спецпідрозділів, які виконують спеціальні місії завдяки дронам.
  5. Запустили інноваційні продукти. Почали формувати перший у світі флот морських дронів, які змінюють правила на морі. Морські безпілотники можуть захищати українські кораблі, ходити в розвідку, успішно атакувати цілі, як рухомі, так і нерухомі, про які вже писали в новинах.

Зважаючи на ситуацію, говорити на загал про всі зміни, реформи та оновлення — не можна. Але в Мінцифри запевняють, що у Міноборони, Генштабу та всіх інших учасників є розуміння важливості дронів у цій війні, тому вся необхідна робота ведеться. Як доказ, незважаючи на слова про «весільні дрони», цьогоріч Україна закупить та передасть на фронт тисячі «Мавіків». «Це в сотні разів більше, ніж минулого року», — додає Федоров.

Фото: Мінцифри

У день виходу матеріалу Федоров також повідомив про передачу більше 1700 ударних та розвідувальних коптерів із використанням штучного інтелекту для розпізнавання цілей на фронт, серед них Autel, DJI Matrice, MAVIC та коптери українського виробництва.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук