«Зростання цін та дефіцит»: що китайські обмеження на дрони несуть Україні

Читати на RU

На початку серпня китайський уряд оголосив про обмеження експорту цивільних дронів через війну. Враховуючи дружні стосунки китайської влади із російським режимом, ці обмеження можуть бути поганою новиною для тих, хто забезпечує дронами українську армію. AIN.UA спитав у Валерія Яковенка з Drone.ua про те, що наразі відомо про це рішення і як воно вплине на війну.

Що конкретно обмежують

За словами експерта, зараз відомо про про обмеження та ускладнення документального оформлення технологій, котрі використовуються в пристроях робототехніки.

«За певними ознаками (потужність двигунів, тепловізорне обладнання, лазерне обладнання, станції радіозв’язку та системи протидронового напрямку) – вводиться додатковий експортний контроль. Це означає необхідність проходження процедури перевірки у випадку експорту цих технологій з материкового Китаю», — говорить Валерій.

Експортний контроль — це не щось нове, його проводили і раніше щодо технологій, для того, щоб перевіряти кінцевого споживача та протидіяти подвійному призначенню. Наприклад, 2020 року проходження експортного контролю в Китаї для технології сільськогосподарських дронів могло зайняти чотири місяці.

Оскільки певні характеристики обладнання, яке підпадатиме під такий контроль, поки не підтверджені, українські підприємці та волонтери, які займаються імпортом дронів, поки чекають на роз’яснення.

Як це вплине на постачання дронів для української армії?

Ці документальні і процесуальні обмеження позначаться негативно на абсолютно всіх напрямках промислового використання дронів по всьому світу, якщо всі технічні характеристики що підлягатимуть обмеженням, підтвердяться, як вважає засновник Drone.ua. Адже кожному інтегратору та дистриб’ютору доведеться доводити кінцевих користувачів та отримувати експортну ліцензію. Це і без черг займало місяці, а після цього рішення строки можуть ще вирости. Це може призвести до зростання цін та дефіциту на дрони вже у жовтні 2023 року, як оцінює Яковенко.

Чи можна припускати, що Китай обріже поставки дронів Україні, а росії залишить?

На думку експерта, контроль між кордонами Китаю та росії має певні слабкі місця, і обмеження можуть бути менше відчутні саме щодо контрабандного постачання дронів до рф. Водночас Китай, проголошуючи такі обмеження, дотримується точних формулювань, тобто, за документами експорт дронів до росії буде обмежений на рівні з усім світом.

З іншого боку, лишається Білорусь, яка допомагає росіянам обходити санкції: саме вона, на думку експерта, може допомогти і в поставках обладнання, яке може бути спрямоване проти України.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук