13 липня 2023 року Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про легалізацію медичного канабісу. Досі ці спроби натикалися на спротив політиків та суспільства. Здебільшого через побоювання, що це призведе до активнішого вживання наркотичних засобів. Зараз є великі шанси, що депутати підтримають законопроект. Видання Українська правда розібралося, які перспективи легалізація медичного канабісу відкриває для бізнесу, які будуть обмеження та як цей ринок працює у світі. AIN.Business вибрав основне.
Що треба знати про медичний канабіс
- Препарати на основі медичного канабісу мають кілька сфер застосування. Зокрема, вони використовуються для лікування болю, наприклад, при онкології.
- Ліки на основі медичного канабісу можуть слугувати замінником більш агресивних препаратів – морфінів. При цьому вони мають мінімальні побічні ефекти.
Міжнародний досвід
- За оцінками американських аналітиків Grand View Research, у 2021 році обсяг глобального ринку вирощування канабісу становив $323,9 млрд. Очікується, що у 2023 році він сягне позначки $475,9 млрд.
- До 2030 року середні темпи зростання ринку вирощування канабісу можуть перевищити 21%.
- Підтримають такі високі темпи зростання ринку вирощування коноплі поширення легалізації та впровадження канабісу для лікування хронічних захворювань.
Яскравим прикладом впливу легалізації канабісу на економіку є США. У 2019 році податки, зібрані 37-ма з 50-ти штатів, перевищили $1,7 млрд.
На європейському ринку показовим прикладом є Чехія. У 2021 році продажі медичного канабісу тут зросли на 63%. Чеські пацієнти отримали 109 кг медичного канабісу, тоді як у 2020 році цей показник становив 67 кг.
Ключові гравці на ринку медичного канабісу
- Серед ключових гравців світового ринку – компанії з Канади, США, Ізраїлю та Великої Британії.
- Їх бізнес-модель залежить від стандартів регулювання обігу сировини. Є ланцюжок ліцензування, контролю за обігом та вирощуванням. Кожна рослина має штрих-код, який відстежується через реєстри та бази даних.
- Засновник компанії Drapalin Pharmaceuticals GmbH у Мюнхені Іван Гарєв каже, що собівартість грама медичних конопель у Німеччині становить 0,5 євро, а в аптеці вони коштують щонайменше 10 євро.
- Середня вартість вирощування фунта (0,45 кг) сушеної квітки канабісу на складі або в приміщенні в США у 2020 році становила $472. Найдешевшим було вирощування у відкритому грунті із середньою вартістю $214.
Український потенціал
- На думку співзасновника Українського центру охорони здоров’я Павла Ковтонюка, Україна має виготовляти ліки з коноплі і їх використовувати.
- Почати варто з використання, це дозволить швидше дати ліки пацієнтам.
- Такі препарати не потребують глобальних інновацій. У них відносно простий метод виробництва, який не вимагає великих наукових знань. Процес виробництва потребує дотримання високих стандартів, які в Україні є.
- Легалізація медичного канабісу дасть більше можливостей аграріям, адже вони отримають доступ до нової ніші.
- Наприклад у компанії «Дарниця» стежить за клінічними дослідженнями в цій сфері та роботою іноземних фірм, однак у компанії стримано ставляться до включення ліків на основі медичного канабісу у власний продуктовий портфель.