Григорій Череватенко свого часу допомагав близькому другу із будівництвом «нетоксичного» житла для сина-алергіка. Тоді підприємець збудував перший дім із соломи. Солом’яний будинок – відносно нова технологія будівництва. Вона вже завоювала Європу, але лише почала набирати обертів в Україні.
Григорій створив компанію «Еко-Дім» і перетворив цю технологію будівництва на повноцінний бізнес. Він розповів виданню «ШоТам» про особливості такого будівництва і розвінчав міфи про будинки із соломи.
Як з’явилася ідея
До того, як заснувати компанію «Еко-Дім», Григорій будував паркани, фасади, робив опалення, і лише потім почав проектувати будинки.Попрактикувавшись й отримавши вищу будівельну освіту чоловік вирішив заснувати компанію «Еко-Дім».
Що пропонує компанія
- Компанія займається будівництвом обʼєктів різних видів: з керамоблоку, газоблоку, цегли. Нещодавно, після дослідження перших експериментальних прототипів, запустили виробництво екобудинків із соломи.
- Компанія бере на себе весь процес – від проектування до реалізації «під ключ».
- «Еко-Дім» може будувати не лише житлові будинки, а й забудовувати мікрорайони, створювати дитсадки, школи, підприємства тощо.
Будинки з соломи
Коробку будинку із соломи (стіни, перегородки, покрівлю) на 100 квадратних метрів із панелей можна звести за 10-15 днів. Для порівняння: на цегляний будинок знадобиться 2-3 місяці, а то й більше.
- Виготовлення солом’яних блоків автоматизоване і швидке. Збирають солому на полі, на верстатах роблять каркаси з дерева, далі туди пресують солому.
- Для будівництва використовують житню солому, вона дуже груба. Усі поживні речовини, які цікаві гризунам, там відсутні. Також панелі тинькують глиною після монтажу.
- Товщина панелей – 40 сантиметрів. Це вдвічі більше норми енергоефективності в наших регіонах, а тому дозволяє економити на опаленні.
- Також у будівництві такого будинку використовують глину певного кольору і вапняний тиньк, що не вимивається. Ці каркаси не допускають тріщин.
Після будівництва у будинку зберігається запах соломи, глини та дерева. Влітку там постійна прохолода, а взимку, за словами Григорія, достатньо протопити лише зранку, щоб тепло збереглося до наступного дня.
«У наших будинках достатньо опалювати перший поверх – тепло піднімається на другий, тому автоматика не вважає за потрібне догрівати. І там дійсно тепло. Ось така енергоефективність».
Будинок не згорить
- Після монтажу панелей їх затиньковують глиною, тому прямого потрапляння вогню не може бути.
- Якщо усередині чи ззовні будинку щось горітиме, глина не пропустить полум’я до панелей.
- Навіть якщо збити тиньк і допустити вогонь до соломи, Григорій переконує, що панель не займеться. Солома настільки спресована, що кисень просто не потрапить всередину.
- Також у будівництві використовують спеціальну проводку, яка здатна самозагаситися під час пожежі.
Надійність такої технології
- У компанії працює цілий конструкторський відділ.
- Технологія дозволяє будувати 4-5 поверхів без монолітних перекриттів.
- У будинку також відмінна шумоізоляція.
- Термін експлуатації – не обмежений.
«Будинки із соломʼяних панелей здатні не просто витримати землетрус, а бути лідером серед усіх наявних технологій будівництва. Наші каркаси значно надійніші за цегляні, які, буває, складаються ніби карткові будинки. У газо- та керамоблоку, якщо фундамент трісне, все це передасться на стіни. Із соломʼяними блоками такого не буде».
Ціна такого будинку
- Ціни на послуги компанії «Еко-Дім» будуть відрізнятися залежно від проєкту. Проект під ключ стартує від $850 за м².
- Ціна залежить від стилю, фундаменту оздоблення, типу теплоносіїв. Кожен обʼєкт у компанії прораховують індивідуально.
Станом на осінь 2023 року компанія здала «під ключ» понад 30 екобудинків.
«Багато людей в Україні досі не готові до цієї технології. Ті, хто приходить до нас конкретно за екобудинком, розуміють, що саме прагнуть отримати в підсумку. А от переконати людину, що соломʼяні панелі кращі за інші, дуже важко. До цього людина має прийти сама».