Які ФОП мають використовувати ПРРО з 1 жовтня: як реєструвати та що робити далі

Старший юрист «Таксер» Юрій Крюков у новій статті розповідає про правила використання програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО).


Від 1 жовтня 2023 року повертаються штрафи за невикористання касових апаратів (РРО або ПРРО). До 31 липня 2025 року штрафи становитимуть 25% (за перше порушення) та 50% (за наступні порушення) від суми нефіскалізованого продажу. Але знижені штрафи не стосуються реалізації:

  • підакцизних товарів;
  • технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • лікарських засобів;
  • виробів медичного призначення;
  • ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.

Якщо торгівля здійснюється цими групами товарів, штрафи складуть 100% та 150% відповідно.

Необхідність використовувати ПРРО не залежить від обсягу доходів або групи ФОП (лише перша група має право не використовувати касові апарати), а залежить від того, приймає ФОП готівку чи ні. Якщо ФОП отримує дохід як готівкою так і у безготівковому вигляді — ПРРО можна використовувати лише для готівкових розрахунків (тобто, дохід отриманий на рахунок ФОП з рахунку клієнта необов’язково додатково проводити через ПРРО).

Кому використовувати ППРО не потрібно

ФОП, які отримують оплату з рахунку клієнта на рахунок ФОП або через термінал на рахунок ФОП, можуть не використовувати ПРРО. Тобто, такі надходження не потрібно проводити через ПРРО й у такому випадку штрафні санкції не страшні. Під цю категорію підпадають практично всі IT ФОП та ФОП, які надають дистанційні послуги.

Кому використовувати ППРО потрібно

Як ми вже зазначали, ПРРО потрібно використовувати у разі отримання готівкового доходу (при цьому, незалежно від отриманої суми). Також, податкова вважає що, якщо ФОП продає товари в інтернет-магазині та використовує LiqPay (або аналогічні сервіси), це надходження усе одно потрібно проводити через ПРРО (попри те, що оплата йде з рахунку покупця на рахунок ФОП).

Також, податкова змінила свою думку щодо того, чи проводити через ПРРО післяоплату, отриману на рахунок за товар, відправлений накладеним платежем від «Новапей» (це фінансова компанія «Нової пошти»). Тепер податківці вважають, що ФОП повинен разом з товаром відправляти покупцю фіскальний чек.

Як зареєструвати ПРРО

  • Подається «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», ф. 20-ОПП із зазначенням адреси магазину чи місця здійснення вашої діяльності.
  • Подається «Заява про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій», ф. 1-ПРРО. Тут вказується найменування місця здійснення діяльності (магазин, кафе, офіс тощо), адреса, назва ПРРО.
  • Вашому ПРРО присвоюється унікальний фіскальний номер, який можна переглянути у вкладці «Облікові дані платника».
  • Подається «Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікат відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО», ф. 5-ПРРО.

1-ПРРО та 5-ПРРО  можна подати через Кабінет платника податків.

Що повинно бути у фіскальному чеку

У фіскальному чеку зазначаються обов’язкові реквізити, зокрема: назва та адреса господарської одиниці; назва та кількість товару, який реалізується; вартість проданого товару; код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством); ставки та суми ПДВ та акцизного податку.

Чи потрібно видавати клієнту чек

Якщо ФОП повинен використовувати ПРРО — клієнту обов’язково необхідно видавати фіскальний чек. Чек може бути у паперовому або електронному вигляді. Тобто, у якому вигляді буде чек — неважливо, але він має бути.

Зараз багато сервісів, які надають послуги ПРРО. Всі вони більш-менш однакові, тому потрібно обирати в залежності від того, що буде зручніше. Серед популярних сервісів є, наприклад, Checkbox (доволі часто використовують інтернет-магазини), Poster (частіше використовують кафе).

Напередодні повернення штрафів за невикористання ПРРО податкова дещо активізувалася у цьому напрямі (навіть, проводять рейди з профілактичними бесідами у торговельних центрах). Взагалі якихось складнощів з використанням ПРРО немає, але будьте уважні, щоб не отримати штрафи.

Автор: Юрій Крюков, старший юрист «Таксер»

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук