Як влаштований автономний будинок на сонячних панелях за $20 000 — кейс з Чернігівщини

Анатолій Дворецький з Чернігівщини обладнав систему автономного енергозабезпечення будинку, яка працює вже не перший рік. Основа системи – сонячні панелі, в які він інвестував близько 20 000 грн. Своїм досвідом Анатолій поділився з Texty, AIN.UA обрало найцікавіше.

Фото в цьому матеріалі: Texty

Чому сонячні панелі?

Дворецький з родиною три роки тому оселився за містом у дачному кооперативі під Черніговом. У його дворі два будинки, на дахах яких він установив сонячні панелі. Це дві автономні окремі підстанції.

«Електрика в нашому дачному кооперативі дуже слабка. Розрахована на те, щоб увімкнути світло й нагріти чайник. Частенько бувають стрибки напруги в мережі. А ми вирішили тут жити постійно. Тому сонячні панелі — найкращий вихід», – розповів Дворецький.

Частина панелей розрахована на 540 Вт, інша — на 435 Вт. На одному даху — 16 панелей, на іншому — 20. Загальна потужність — 16 кВт. На кожній із фаз стоїть інверторна підстанція, розрахована на 20 кіловат – переробляє енергію сонця в електрику. Кожна працює автономно на два будинки. За місяць середнє споживання доходить до 1000 кіловат. 

Під час повномасштабного вторгнення у лютому-березні 2022 року на цій околиці Чернігова тривали бої. Дачі опинились на лінії вогню. Щоб вижити, родина виїхала. Деякі панелі Дворецького було частково пошкоджено, довелося замінити.

«Слава Богу, нічого не порозтягували», — радіє господар.

Як це працює

Сонячні панелі забезпечують власника енергією в теплу пору року, включаючи всю побутову техніку (холодильник, телевізори, електроплита й електродуховка, пральна машинка, посудомийка).

У сонячні дні є надлишок електроенергії, до 15 кВ*год. «Зеленим тарифом» Анатолій не користується (чому? Про це – нижче), тож надлишок енергії спрямував на інші потреби: встановив тепловий насос у басейн. Як правило, басейни підігрівають до 24-26 °C, але басейн Анатолія має температуру 30 °C.

Над хвірткою теж встановив невеличку сонячну панель. Улітку світить усю ніч. Похмурого зимового дня вистачає на 1 год.

«За моїми підрахунками, на все це пішло близько $20 000. Довгострокове вкладення, яке себе виправдовує», – розповів Дворецький.

Якщо сонячної енергії не вистачає?

Взимку електрики з панелей на опалення не вистачає. Тому Анатолій в одному будинку встановив твердопаливне опалення – котел на дровах. В іншому – інверторний кондиціонер з тепловими насосами. 

«Система працює так: кіловат електроенергії віддає теплової енергії в три-чотири рази більше. Площа будинку — 60 м². Кіловат 200-300 на місяць вистачає. Вигідно», – підсумував господар.

Узимку інвертор з акумуляторами й гібридна електростанція заряджаються одразу з двох джерел: від сонця й від електрики із загальної мережі. Цього достатньо, щоб пересидіти відключення світла.

«Обладнання в будинку багато: холодильник, телевізори, електроплита й електродуховка, пральна машинка, посудомийка. Якщо акумулятори повністю заряджені і я все ввімкну відразу, запасів вистачить на 1 годину. Але якщо вмикати найнеобхідніше — на 4 години вистачає з головою», – поділився Дворецький.

Чому не користується «Зеленим тарифом»?

Якщо продавати електроенергію в загальну мережу за «зеленим тарифом», держава дозволяє встановлювати панелі потужністю до 30 кіловат. Із цієї потужності в літній період можна згенерувати близько 2000 кіловат на місяць. Узимку — кіловат 100. 

Для того, щоб продавати залишок електроенергії з панелей, потрібен договір з «Обленерго». Але на території кооперативу немає свого трансформатора, тому напряму договір споживача в кооперативі оформити не можуть.

До повномасштабного вторгнення Анатолій, який став головою кооперативу, звернувся в «Обленерго», щоб вони встановили трансформатор. Це обійшлося кооперативу в 800 000 грн. Проєкт уже готовий та оплачений, тож трансформатор зобов’язані встановити.

«Роблю це на перспективу. Зараз у нашому товаристві почали активно купувати землю й планують будуватися. Думаю, захочуть мати в будинках і хорошу електрику, без перебоїв. Додатково зможу укладати з власниками договори на користування. І планую додатково встановити панелі. Щоб була повноцінна підстанція на 30 кіловат. Тоді вже зможу укласти договір з державою і отримувати прибуток за «зеленим тарифом», – розповів Дворецький.

Батькам у селі Кнути на Сосниччині Чернігівської області Анатолій встановив станцію саме під «зелений тариф». Виплати за електроенергію дають додаткових 15 000-20 000 грн до пенсії. Щоправда, від квітня держава не виплачує кошти за «зеленим тарифом». Дворецький сподівається, що це тимчасово.

Чому це цікаво?

Минулої зими через обстріли державою-терористом енергетичної інфраструктури України, громадяни стикнулися з безпрецедентним для 21 сторіччя явищем – блекаутами. Довготривала відсутність енергозабезпечення в деяких регіонах призвела до того, що в холодні дні українці були змушені обходитися не лише був світла та тепла, але й без звʼязку (без інтернету та подекуди навіть голосового звʼязку).

Повномасштабна війна все ще триває, і зрозуміло, що росія не відмовиться від своїх спроб зруйнувати енергетичну інфраструктуру Україні. Тож автономність багатьма домогосподарствами на сьогодні сприймається як нова норма.

Якщо вам відомі подібні кейси або ви сами побудували автономне домогосподарство (в приватному будинку, квартирі чи на дачі) і готові ділитися досвідом – пишіть нам на [email protected].

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук