В мережі пишуть, що ухилянтам блокуватимуть банківські рахунки. Це можливо?

Днями низка медіа та Telegram-каналів розповсюдили інформацію про те, що військовозобовʼязані, які не зʼявляться до ТЦК за повісткою, можуть отримати блокування банківських рахунків, і буцімто такі кейси вже відомі. Насправді це не зовсім так: жодної офіційного підтвердження наявності таких випадків немає, а співзасновник monobank Олег Гороховський вже спростував інформацію і назвав її фейком. Розповідаємо деталі.

Звідки походять чутки

Побоювання стосовно санкцій щодо військовозобов’язаних в Україні почалися на фоні новин про створення Єдиного реєстру військовозобовʼязаних «Оберіг», який наповнюватимуть персональними даними з кількох баз даних державних відомств. Як писав 10 жовтня журнал «Фокус», незабаром поповзли чутки про розсилку повісток в електронному вигляді та блокування банківських карток громадян України, які ухиляються від мобілізації.

Схема блокувань наводилась наступна:

  • В разі неявки за електронною повісткою (яких наразі не існує в українському законодавчому полі, пізніше почали писати вже про всі повістки) до ТЦК, військовозобов’язаний несе адміністративну відповідальність.
  • Законодавство у разі адміністративного порушення передбачає відповідальність у вигляді накладення штрафу.
  • Після рішення суду, відомості передаються до виконавчої служби, яка відстежує надходження стягнень до бюджету.
  • У разі несплати штрафу, порушник може бути обмежений у низці прав, серед яких може бути арешт майна, блокування рахунків та інші санкції, як і в разі несплати інших штрафів, податків та аліментів.

Адвокат Андрій Межирицький в коментарі ТСН пояснив, що «теоретично таке можливо в тому разі, якщо електронні повістки введуть у законодавчу площину». Але наразі, згідно з чинним законодавством, повістки мають бути вручені безпосередньо військовозобовʼязаному в паперовому вигляді.

Масла у вогонь підлила публікація в Instagram адвоката Володимира Крекотня, який описав схожу схему, але вже не з електронними, а звичайними повістками, які представники ТЦК буцімто просто вкидають в поштові скриньки (деталі – у пості нижче).

«А чи знали ви про те, що вам можуть заблокувати банківську карту за неявку до ТЦК по повістці, яку ви навіть і не отримували?! На жаль, такі випадки дедалі частіше трапляються», – пише він.

https://www.instagram.com/reel/CyiLP72oVPw/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA%3D%3D

Його публікацію підхопили низка ЗМІ та каналів. Зокрема, сумнозвісна «Труха».

Скріншот: Олег Гороховський

Чи справді таке можливо?

Україна – правова держава, відповідно, будь-які неправомірні дії чиновників можна оскаржити. А наведений Крекотнею кейс, як він сам неодноразово підкреслює в своєму дописі, має численні порушення чинного законодавства:

  1. Повістка не може вважатися врученою шляхом простого вкидання у поштову скриньку.
  2. Відповідно, факту адміністративного правопорушення в разі неявки за такою повісткою немає. Тож про жодні штрафи не йдеться

Навіть якщо виконавча служба стягує штраф, такі банки, як monobank та «ПриватБанк», лише списують з рахунку суму штрафу – про повне блокування не йдеться. Випадки повного блокування відомі – таке траплялося, коли виконавчий інспектор не вказував суму штрафу та номер рахунку у провадженні. Але вони є рідкістю і можуть бути оскаржені.

Спростування

Співзасновник monobank Олег Гороховський вже прокоментував вищеописану інформацію:

«Це фейк та ІПСО. Адміністраторам каналів, які так використовують наш застосунок та бренд, буде заблоковано можливість використовувати банки».

То що в сухому залишку?

Будь-які блокування рахунків через штрафи за неотримання повісток, про які ви навіть не знали – незаконні. Штрафи за неявку за законно врученою повісткою можливі, але повне блокування рахунків – це нагнітання паніки.

Пройдемось по пунктам:

  • Правила вручення повісток чітко регулюються чинним законодавством. За законом повістка має бути виписана в паперовому вигляді та вручена особисто в руки військовозобов’язаному, що підтверджується його підписом на документі.
  • Для того, щоб надсилати повістки в електронному вигляді, потрібні зміни в законодавстві про мобілізацію та військову службу. Але подібних змін імплементовано не було і наразі невідомо, чи подібні плани взагалі існують.
  • Якщо повістку вручили, але військовозобовʼязаний не зʼявився в ТЦК, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Але навіть якщо штраф передадуть до виконавчої служби і вона звернеться в банк з вимогою його стягнути, рахунок не буде заблокований – стягується лише сума штрафу.
  • В разі, якщо повістку вручено з порушенням, штраф може бути оскаржений в суді. За словами Межирицького, в адвокатській і судовій практиці вже багато прецедентів, коли скасовують штрафи за неявку в ТЦК за повісткою.

Редакції AIN.UA не відомі випадки, коли за неявку по повістці, про яку військовозобовʼязаний навіть не знав, блокували рахунки. Якщо ви особисто знаєте про такі кейси, будь ласка, пишіть на [email protected].

Про те, як працює автоматичне стягнення штрафів за вимогою виконавчої служби, ми розповідали раніше.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук