Поширює роснаративи та служить у ВМС США. Що відомо про власника акаунта OSINTdefender, який радив Ілон Маск

Після нападу ХАМАС на Ізраїль власник екс-Twitter (зараз X) Ілон Маск порадив якісні, на його думку, джерела про війну: акаунти WarMonitor та OSINTdefender. Насправді обидва часто поширюють дезінформацію, яка просуває антисемітські й проросійські наративи, а також виставляють українців «нацистами» та «військовими злочинцями».

OSINT-спільнота Molfar ідентифікувала власника другого каналу — це американський військовослужбовець 1999 року народження. Спираючись на документ з дослідженням, який є в розпорядженні редакції AIN.UA, розповідаємо, що із цими акаунтами не так.

Порада Маска та реакція спільноти

Після того, як 7 жовтня бойовики ХАМАС атакували Ізраїль, і у всього світу поновилась цікавість до арабо-ізраїльського конфлікту, Маск порадив відстежувати новини про війну в реальному часі за допомогою акаунтів WarMonitor та OSINTdefender.

Cкріншот твіту Маска за 8 жовтня із рекомендаціями, наразі допис видалений

У Маска в Twitter — понад 160 млн підписників, цей допис набрав чимало репостів і лайків. Разом із тим, майже одразу в коментарях підприємцю вказали, що його рекомендації — сумнівні, адже обидва ці акаунти поширюють фейки, а адміністрація WarMonitor — відверто антисемітська та проросійська. Маск згодом прибрав твіт, але за кілька годин його встигли побачити понад 11 млн користувачів.

Що не так із WarMonitor та OSINTdefender

Навіть швидкий аналіз сторінок дає розуміння, що WarMonitor — щонайменше необ’єктивний канал, який часто постить відверто антисемітські, антиукраїнські публікації (частина з них вже видалена):

Як зазначає The Washington Post, обидва рекламовані Маском акаунти неодноразово були помічені у поширенні шкідливої дезінформації. Наприклад, вони одні з перших написали про вибухи біля Білого дому у травні 2023 року (яких не було), що призвело до короткотермінового обвалу індексу Доу-Джонса. Обидва акаунти мають «синю галочку» платної підписки на Twitter, а отже — кращий доступ до аудиторії.

Дослідник у Atlantic Council Digital Forensics Research Lab Емерсон Брукінг зазначає, що OSINTdefender — «неймовірно токсичний акаунт, що регулярно постить неправдиві та неперевірені дані». Аналітики OSINT-спільноти Molfar провели детальне дослідження того, хто стоїть за OSINTdefender, і знайшли там російські зв’язки.

Хто стоїть за OSINTdefender

Акаунт зареєстрували у листопаді 2021 року, у розпал чуток про те, що росія готує напад на Україну. У жовтні 2023 року в нього було понад 866 000 підписників. Він також збирає донати на підтримку свого акаунту, приміром, 10 жовтня 2023 року отримав 770 платежів, а 18 жовтня — 872, із мінімальним чеком у $5. Також акаунт пов’язаний із сервером Discord під назвою The Defender Dome. Серед його модераторів є, наприклад, користувач під ніком Saveyourwifi, який репостив опитування, що ставлять під сумнів провину росії у поточній війні та військових злочинах:

Тут і надалі скріншоти надані Molfar

Адміністратором акаунту, за даними Molfar, є Саймон Андерсон, що проживає у штаті Джорджия, США.

Саймон Андерсен, фото з LinkedIn

Він народився 1999 року, працював менеджером кав’ярні у Феєтвіллі, з 2016 по 2019 вчився на військового офіцера і 2019 року вступив до лав армії США на посаду радіотехніка у Повітряних силах на військовій базі Феєтвілля. З травня 2022 року, за даними дослідження Molfar, Саймон міг змінити місце служби і несе її у Військово-морських силах США на базі Грейт-Лейкс у штаті Іллінойс.

Попри те, що Саймон є американським військовослужбовцем, у його діях і твердженнях є проросійський ухил:

  • 2016 року він опублікував фото, де учасники військових навчань тримають російський прапор.
  • Telegram-акаунт @sentdefender, якого аналітики Molfar пов’язують із Саймоном Андерсеном, фоловить російськомовні групи (серед яких є спільнота так званих воєнкорів рф RVvoenkory), що поширюють російську пропаганду.
  • 2016 року фото з тих самих навчань він поставив собі на аватар у Facebook: на зображенні є двоє людей, в одного на камуфляжі видніється георгіївська стрічка.
  • У Discord Саймон писав, що намагається уникати постити дані із проукраїнських джерел, оскільки вони начебто є необ’єктивними:
  • Також він визнає, що попри свою «підтримку Україні», може цитувати російські джерела у випадках, коли іншої інформації немає:
  • Новини та відео про війну в Україні, які він публікує, часто походять саме із російських джерел, навіть у випадках, коли ці дані доступні з офіційних українських медіа. Наприклад, він опублікував промову президента Зеленського у березні 2023 року з російського пропагандистського Telegram-каналу «Русская весна». У серпні 2023 року він запостив відео атаки росіян на Львів із російського каналу @Ugolok_Sitha. Загалом він часто бере контент із російських Telegram-каналів, що видно по вотермарках.
  • OSINTdefender часто або підтримує відверто російську пропаганду, або ж постить антиукраїнські повідомлення: про «нацистську символіку» в армії України, про воєнні злочини, які нібито скоюють українці. У березні 2023 року він опублікував відео начебто українських солдатів, яких росіяни захопили в полон. А коли йому вказали на те, що відео може бути фейком, адже солдати говорять російською, він відповів, що майже все населення України говорить російською.

AIN.UA звернувся до Саймона Андерсона з проханням прокоментувати наведену в статті інформацію. На момент публікації тексту він не вийшов на зворотний звʼязок. Редакція оновить статтю, якщо отримає коментар від адміністратора акаунта.

Чому це важливо

Коли Ілон Маск купував Twitter (зараз X), то обіцяв захищати там свободу слова – згадати хоча би гасло «Free the bird« [з англ. «Звільнити пташку», до ребрендингу соцмережі на її логотипі був птах, – Ред.]. На практиці ж він перетворив соцмережу на найбільший майданчик із поширення дезінформації. За оцінкою Bloomberg, напад ХАМАС на Ізраїль та війна стали випробуванням для Twitter (зараз — X) Ілона Маска щодо того, чи може платформа бути джерелом об’єктивних новин, і вона це випробування не пройшла.

З погляду української аудиторії мережі, він цей іспит не пройшов ще раніше: від старту повномасштабної війни. Варто згадати і постійні блокування українських активістів у Twitter, і величезну кількість невідомих або свіжих акаунтів із синіми галочками, що поширюють фейки про Україну, і те, як сам Маск поширює такі думки на свою багатомільйонну аудиторію.

Репутація Маска все більше з’їжджає від «Залізної людини», яка поведе людство колонізувати Марс, до прихильника диких конспірологічних теорій, що заохочує дезінформацію у Twitter. Але у підприємця все ще величезний медійний ресурс, який він все частіше, на жаль, використовує проти України в інформаційній війні.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук