В Україні діє державна програма отримання ваучерів на навчання для різних професій. Вона націлена на те, щоб перекрити вартість навчання для майбутнього працівника, повністю або частково, та доступна як для фізичних осіб, так і для бізнесу.
AIN.Business розповідає, хто може взяти участь в програмі, які умови і як подати заявку.
Що таке ваучери на навчання
- Ваучер на навчання від держави — це документ, який надає право безкоштовної освіти за визначеним переліком спеціальностей у більшості навчальних закладів України.
- Отримати ваучер одній особі можна лише раз.
- Усі правила та права щодо отримання ваучера від держави прописані і затверджені, відповідно до Порядку № 207.
Це не нова програма в Україні, проте з 1 червня 2023 року послуга подачі заявки стала доступна онлайн, а її розгляд прискорили.
Умови ваучера
- Ваучери на навчання можна отримати за визначеними 123 спеціальностями. Перелік визначило Міністерство економіки.
- У список входять такі професі, як: бджоляр; дорожній робітник; закрійник; кравець; кондитер; кухар; маляр; робітник фермерського господарства; молодша медична сестра (молодший медичний брат); слюсар; швачка; агрономія; ветеринарна медицина; дизайн; маркетинг; підприємство та торгівля тощо. З повним переліком професій можна ознайомитися за посиланням.
- Використати ваучер можна у закладі освіти, який має ліцензію на здійснення такого виду діяльності. З переліком можна ознайомитися тут.
- Заклад освіти можна вибрати після розгляду заявок. Проте вибір обмежується лише тими закладами, де залишилися вільні місця на потрібну спеціальність та який знаходиться найближче до місця проживання кандидата.
- Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні – це майже 27 000 гривень. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.
Хто може взяти участь у програмі
Участь у програмі можуть взяти ті, хто вже має професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не зареєстрований в службі зайнятості як безробітний.
Зокрема подати заявку можуть такі категорії:
- Громадяни віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку.
- Звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, органів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років.
- Звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення.
- ВПО працездатного віку за відсутності підходящої роботи.
- Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.
- Особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи.
- Особи, які у період воєнного стану в Україні отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.
Для кожної з цих категорій є свої правила та винятки. Радимо ознайомитися з ними за посиланням.
Не можуть також отримати ваучер особи, які:
- є зареєстрованими безробітними;
- не працюють, але на дату подання заяви для них є підходяща робота;
- проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;
- не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.
Як подати заявку
Для отримання ваучера потрібно подати заявку онлайн або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості.
Заявка онлайн опрацьовується протягом 3 робочих днів з моменту подання. Далі фахівець центру зайнятості зв’язується з кандидатом.
Заповнюючи форму онлайн потрібно вказати:
- Вже наявну освіту;
- Категорію для отримання ваучера, до якої ви належите (ВПО, людина з інвалідністю, звільнений з військової служби та інші, згадані в розділі вище);
- Бажану професію/спеціальність та регіон, де ви хочете її отримувати;
- Адресу центру зайнятості, де отримуватимете ваучер;
- Контактні дані та електронну пошту.
Покрокова інструкція отримання ваучера
- Вибір професії. Потрібно визначитися, на кого ви бажаєте вчитися. Потім вибрати необхідну професію або спеціальність з переліку професій, за яким може бути виданий ваучер.
- Подання пакету документів. Подайте заяву на отримання ваучера та надайте необхідний пакет документів. З переліком можна ознайомитися тут.
- Ухвалення рішення центром зайнятості. Фахівці служби зайнятості протягом 3 днів опрацьовують вашу заяву та приймають рішення щодо видачі ваучера.
- Отримання ваучера. Протягом 5 робочих днів з дня надходження позитивного рішення вам необхідно звернутися в обраний вами структурний підрозділ центру зайнятості та отримати ваучер.
- Вибір навчального закладу. Ви обираєте навчальний заклад, який має право здійснювати діяльність у сфері вищої освіти та професійно-технічної освіти із переліку навчальних закладів, для навчання в яких може бути виданий ваучер. Остаточне рішення щодо закладу базується на тому, чи є у закладі вільні місця і наскільки близько він від місця проживання кандидата.
- Навчання. Ви подаєте до обраного навчального закладу ваучер та пакет документів для вступу. Потім укладаєте з навчальним закладом договір та розпочинаєте навчання.
Розмір ваучера станом на 2023 рік – 26 840 грн. Якщо вартість навчання перевищуватиме цю суму, кандидат повинен буде сплатити її самотужки.
Чи корисна ця програма для МСБ
На конференції Vogue UA Conference. Fashion & Business Today Міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла, що програма ваучерів на навчання не поширюється буквально на працівників бізнесу. Проте все ж може бути корисна для МСБ:
- У переліку професій є ті спеціальності, що підійдуть різним галузям: кравець; кондитер; кухар; дизайн; архітектура; менеджмент; харчові технології тощо.
- Якщо компаніям не вистачає кваліфікованих кадрів, вони можуть навчити їх, в тому числі, за допомогою цієї програми.