З початком повномасштабного вторгнення команди багатьох закладів, які опинилися на окупованій території або близько до лінії фронту, вирішили релокуватися до більш безпечних регіонів. Видання «Ресторатор» поспілкувалося з підприємцями, які після 24 лютого відкрили заклади у нових для себе містах. Вони розповіли про інвестиції для релокації, і з якими проблемами зіткнулися на нових місцях. Серед них, зокрема, недоброчесні рієлтори, відносини з перевірчими органами, підбір команди.
Релокували з бюджетом в 10 разів меншим, ніж мав би бути
- Кав’ярня Prostir.соffee.
- Рідне місто: Херсон.
- Місто для релокації: Івано-Франківськ.
- Статус зараз: кав’ярні працюють у двох містах, Херсоні та Івано-Франківську.
Заклад Prostir.Coffee спершу був «кавовим куточком» в сервісному центрі в Херсоні. Ідея спрацювала і за півтора року Prostir.Coffee суттєво розширився і перетворився на велику кав’ярню з меню сніданків та власним кондитерських цехом. В середньому заклад обслуговував 500 гостей на день.
Бренд добре впізнавали, тож команда створила «пакет франшизи» і допомогла партнерам відкрити ще один заклад у місті. Справи йшли добре до 24 лютого 2022 року.
Костянтин і його дружина і партнерка Поліна переїхали у Івано-Франківськ. Ідея відкрити заклад на новому місці прийшла за кілька тижнів.
- Повноцінні інвестиції у відкриття кав’ярні мали б складати $50 000. Однак вклалися у $5 000, бо грошей більше не було.
- Підготовка до відкриття зайняла 23 дні.
- Ціни адаптувати під ринок Івано-Франківська: зробили трохи меншими.
- Відразу після старту кав’ярня вийшла на 200 чеків в день. Прибуток реінвестуть, розширюють простір та можливості для розвитку бізнесу.
- Зараз Prostir.coffee у Херсоні також працює, але в скороченому режимі: до 15.00. Це стало можливим завдяки бариста Олексію, який повернувся з Києва у Херсон і повністю забезпечує життєдіяльність кав’ярні.
Свій досвід співзасновники оцінюють переважно як позитивний.
«Враховуючи бюджет і обставини, які ми мали, можу сказати, що ми все зробили вірно. Ми навіть обрали локацію, в яку ніхто з місцевих не вірив, а зараз всі говорять, що вулиця ожила завдяки нам».
Бердянська діаспора у Києві
- Бар «Характерники».
- Рідне місто: Бердянськ.
- Місто для релокації: Київ.
- Статус зараз: бар працює у Києві.
Бар «Характерники» переїхав до Києва з Бердянська і відкрився тут майже з нуля.На старт власники знайшли $30 000. Цього було достатньо, щоб почати, але подальша робота вимагала додаткових інвестицій. Підготовка до запуску тривала 5 місяців, більшість часу зайняв саме пошук приміщення.
«Нас водили по різних майданчиках. Спочатку ми обрали перше приміщення на Басейній. Вже розробили концепцію «Бердянського подвірʼя». Там була дуже кльова локація. Ми чекали на неї довгий час і будували плани. Потім виявилось, що це місце вже здали в оренду, а нас просто хотіли кинути на немаленьку комісію».
Бар у Києві працює вже понад рік, з позитивною динамікою.
- Першими гостями стали місцеві жителі, які хотіли підтримати заклад, та друзі з рідного міста.
- Помилки, які найбільше запам’ятались власникам закладу при релокації — це негативний досвід з рієлторами та бюрократичні моменти, до яких не були готові. Через це довелося відтермінувати запуск.
- Головним результатом роботи засновники вважають збереження команди попри все. Мріють влаштувати на роботу як можна більше переселенців і розвиватись далі.
Перший заклад на новому місці відкрився через 2 місяці
- Компанія Perfetto
- Рідне місто: Херсон
- Місто для релокації: Вінниця
- Статус зараз: 3 заклади, у Вінниці та в Одесі
Компанія Perfetto з кондитерськими та кафе з морозивом, яка 15 років працювали у місті Херсон, здійснили релокацію у Вінницю.
- Для релокації бізнесу знадобилося два етапи інвестицій: $70 000 та ще $150 000.
- Перший заклад розпочав роботу на новому місці через 2 місяці після початку повномасштабного вторгнення.
- Зараз у місті Херсон всі локації Perfetto зачинені та не функціонують. Виробництво повністю демонтовано і частково горіло від влучання бомб.
- За 1,5 року власники відкрили три заклади, повністю перевезли виробництво у Вінницю та досягнули запланованих бізнес-результатів.
За перші два дні було 3 відвідувачі
- Заклад KIIT.
- Рідне місто: Ірпінь, Бородянка, Ніжин.
- Місто для релокації: Львів.
- Статус зараз: у Львові працюють два заклади.
Заклад відкрився у Львові трьома внутрішньо переміщеними українцями з Ірпеня, Бородянку та Ніжина. І співзасновників було лише 10 000 грн.
- Решту інвестицій брали в борг, оренду приміщення і кавової машини домовилися сплатити лише через 2 місяці роботи закладу. Стаканчики брали по сусіднім кавʼярням. Каструлі й пічку принесли знайомі львівʼяни, з якими ми зустрілися протягом перших 2 тижнів волонтерства.
- Для відкриття орендували віконце на вул. Руській 3. Площа: 5.5 м2. Просто відчинили його, написали «КІІТ: кава та їжа» і почали працювати.
«За перші два дні було 3 відвідувачі. Думали закриватися. Але на третій день стояла черга до 20 людей, і це не припинялося ще кілька місяців. Підтримали всі: і львівʼяни, і переселенці, яких тоді у Львові було дуже-дуже багато».
Через пів року роботи власники відкрили третю точку-віконце у Києві. Наступні кілька місяців жили у потягах. Було таке, що працювали день у Львові, сідали на потяг і одразу з потяга виходили на зміну у Києві. Через це зрештою віконце у Києві закрили, бо треба було обирати місто. Обрали Львів.