Тетяна Чернікова з родиною після початку повномасштабної війни переїхала з Харкова до селища Оржиця на Полтавщині. Там вона заснувала виробництво готової їжі у реторт-пакетах, яка може зберігатися до двох років. Для видання «Економічна правда» Тетяна розповіла про те як повномасштабне вторгнення змусило змінити напрямок роботи, як вона розвиває бізнес на Полтавщині і які неочікувані виклики виникли.

Від мікрогріну — до готових страв

  • У 2016 році Тетяна Чернікова разом із сестрою Валентиною Денисенко почали займатися вирощуванням мікрозелені. Починали власну справу з теплиці площею 18 м².
  • За деякий час площа теплиць збільшилась до 300 м², а асортимент – до понад 20 видів мікрогріну. Підприємиці вирощували до 500 кілограмів продукції на місяць.
  • Незадовго до повномасштабного вторгнення жінки планували розширити сімейний бізнес та організувати виробництво соусів із зелені та заправок для салатів.
  • Після початку війни Тетяна Чернікова вирішила розпочати виробництво готової до вживання їжі тривалого зберігання під брендом Green for you Food.

Орієнтувалися на військових

  • Зараз Green for you Food в Оржиці виготовляють понад 40 видів перших та других страв і десертів. Серед них – страви з овочів, м’яса, каші, закуски, та солодка серія – джеми і чаї. Меню продовжують розширювати залежно від запитів клієнтів.
  • Страви доводять до стану напівготовності на професійній кухні, запаковують у реторт-пакети і стерилізують в автоклаві. Завдяки цьому традиційна їжа може зберігатися без холодильника до двох років.

«Ми орієнтовані на військових, які хотіли б урізноманітнити свій раціон смачною домашньою їжею, а також на людей, які багато працюють і не мають можливості готувати, або чоловіків, які відправили своїх дружин за кордон, і теж не мають можливості чи не вміють готувати», – каже Тетяна Чернікова.

Після війни підприємиця прогнозує, що продукція матиме попит серед туристів, рибалок та інших людей, які в дорозі або в екстремальних умовах можуть поїсти смачної домашньої їжі.

Соціальна позиція

  • Підприємиця купує овочі, фрукти і ягоди у місцевих мешканців та невеликих фермерів. Каже, що на Полтавщині, де люди вирощують багато городини, проблем із сировиною для виробництва немає. 
  • На виробництві – четверо постійних працівників. Це місцеві мешканці, які завдяки релокованому виробництву отримали роботу.

Продукцію плутали з гуманітаркою

  • Найскладнішим завданням, за словами Тетяни, було налагодити реалізацію відносно нової на ринку продукції.
  • Їжа тривалого зберігання у реторт-пакетах нагадувала людям сухпайки для військових або гуманітарку, тому багато власників торгових закладів відмовлялися брати її для продажу, а магазини, які брали, чули від покупців звинувачення у торгівлі «волонтеркою».

«Ми пояснювали, що ми – місцевий виробник, що працюємо під своїм брендом і маємо логотип, показували відео з виробництва, сайт, але нам відповідали, що на це ніхто не зважає. Тому зараз ми розробляємо великі кольорові етикетки, щоб ніхто не плутав», – каже підприємиця.

Тетяна Чернікова має амбітні плани щодо майбутнього своєї справи. Зараз вона працює над впровадженням стандартизації НАССР. Також у планах – налагодити співпрацю з місцевими торговими мережами, але для цього потрібно збільшити обсяги виробництва.