29 грудня 2023 року вийшло розслідування видання «Сенсор» та OSINT-спільноти Molfar. У ньому, зокрема, автори припустили, що між BookChef та російським гігантом книговидання – «Ексмо–АСТ» є зв’язок.
- У відповідь на матеріал в BookChef заявили, що кінцевим власником є громадянин України.
- Вони не купували права на тайтли в російських компаніях.
- Не сплачували за своє існування контрагентам з країни-агресора.
- Того ж дня мережі Vivat, «Книгарня Є», Yakaboo, КСД і «Книголенд» разом заявили про припинення продажу книг BookChef.
- Згодом, 9 січня 2024 року, у BookChef повідомили, що змінюють власника. Ним стане директор Олександр Кірпічов.
Журналістка AIN.Business розібралася у ситуації, яка склалася навколо видавництва, а також детально розпитала про неї у нового власника.
Звинувачення у зв’язках з росією
Видання «Сенсор» та OSINT-спільнота Molfar випустили спільне розслідування про продовження діяльності російських видавців на українському книжковому ринку навіть після повномасштабного вторгнення. Автори статті заявляють, що колишні власники української філії «Ексмо» і досі опосередковано контролюють мережу проєктів в України, зокрема діяльність видавництва BookChef.
Основні аргументи розслідування:
- З 2003 року на українському ринку працювала компанія ТОВ «Ексмо-Україна», яку заснували російський книжковий гігант «Ексмо» і український підприємець Ярослав Маринович.
- Після початку російської агресії у 2014 році Маринович заявив про розрив усіх зв’язків з Росією, а українське «Ексмо» перейменували в «Дистрибуційну Книготорговельну Компанію».
- Незабаром бізнес переписали на нову власницю — пенсіонерку з Харкова Людмилу Олексіївну Божко.
- Станом на грудень 2023 року жінка також є власницею ТОВ «Форс Україна». Ця компанія володіє торговельними марками видавництва «Форс Україна», онлайн-магазину книжок book24.ua, а також видавництва Bookchef.
- Водночас Bookchef та book24.ua мають окремих бенефіціарів. Засновником Bookchef є харків’янин Андрій Плєхов, а book24.ua належить його дружині Наталії Плєховій, яка є дочкою Людмили Божко.
- Очільник Bookchef Олександр Кірпічов у 2016–2020 роках був генеральним директором «Дистрибуційної Книготорговельної Компанії».
Людмила Божко, Андрій Плєхов та Наталія Плєхова є громадянами України, отже юридично компанії мають українських власників. Проте, як припускають автори розслідування, сім’я Плєхових-Божко не схожі на підприємців, зацікавлених у процвітанні української видавничої галузі.
Що відповіли BookChef
У своїх соціальних мережах видавництво заявило, що:
- Українська команда відокремилась від видавництва «Форс» після кількох років спільної роботи, та створила ТОВ «Видавництво «Букшеф».
- Команда також домовилась про можливість в майбутньому юридичного трансферту повного контролю та володіння на користь керівництва компанії ТОВ «Видавництво “Букшеф”».
- Андрій Плєхов, за словами видавництва, ніколи не отримував від компанії дивідендів або будь-яких інших виплат. Зароблені кошти реінвестували у розвиток.
- Також вони не купували права в російських компаніях, та не сплачували за своє існування контрагентам з країни-агресора.
«Ми неодноразово відповідали всім, хто питав, що станом на зараз ми займаємось перереєстрацією багатьох ліцензій, які були придбані на «Форс» в перші роки існування. Так само ми чекаємо від власника документів для перереєстрації компанії згідно з нашими домовленостями. Як тільки будуть отримані документи на перереєстрацію від власника, ми додатково повідомимо про це».
Реакція ринку
Після публікації розслідування гендиректорка видавництва Vivat Юлія Орлова заявила, що мережа книгарень Vivat прибирає книги Bookchef з полиць до отримання від видавництва вичерпних пояснень та доказів щодо припинення будь-якої співпраці із російськими контрагентами.
Також вона зазначила, що Vivat та Bookchef на початку співпраці підписали додаткову угоду до основного договору, де Bookchef гарантує їм як партнеру, що не має зв’язків ані з рф, ані з рб чи особами, пов’язаними з цими країнами. На разі вони поновлюють свої питання до видавництва і очікують доказів про відсутність зв’язку з росією.
Слідом за Vivat, про припинення продажів книг BookChef заявили мережеві майданчики «Книгарня Є», Yakaboo, КСД, «Книголенд», а також незалежні книгарні Readeat та book.ua. Проте вже 3 січня 2024 року мережа книгарень і видавництво КСД відновили продажі книг видавництва. За словами представників компанії, юридично все гаразд.
BookChef змінює власника
- 9 січня 2024 року у компанії BookChef заявили, що змінюють власника.
- Також найняли аудиторів для перевірки та підтвердження про відсутність будь-яких операцій з рф.
- Окрім цього компанія очікує від правоохоронних органів документального підтвердження відсутності жодних порушень в діяльності компанії.
Новим власником видавництва стане його директор Олександр Кірпічов. Умови угоди наразі не розголошують.
Як зазначив сам очільник, розмову про купівлю з Андрієм Плєхов розпочали давно, але «погляди на оцінку вартості компанії на різних етапах розвитку не збігались (стрімке зростання під час «ковідної тисячі» або цілковита невизначеність на початку війни тощо)».
Кірпічов додав, що за декілька місяців до виходу розслідування, видавництво вже перевіряли правоохоронні органи, але ті, за його словами, не знайшли жодних порушень в діяльності компанії, хоча перевіряли не лише документи, які стосувалися економічних питань.
Водночас він вважає, що це була замовлена атака на видавництво. Зокрема, аргументує це скоординованою інформаційною хвилею в Telegram-каналах, національних та регіональних ЗМІ.
Журналістка AIN.Business Галка Лілія звернулася за коментарями до Олександра Кірпічова:
Коли саме BookChef відокремився від «Форс»?
Розпочали процес у кінці 1 кварталу 2021 та майже все завершили у 2 кварталі того ж року. Можливо ще якісь дрібниці робили пізніше.
У трансферт повного контролю входило фактично все, що потрібно для роботи компанії. Зокрема, створення команди (частково перехід співробітників, частково до команди доєдналися нові люди), укладання договорів зі всіма контрагентами (постачальники, клієнти, правовласники, перекладачі тощо), облік, планування, склад та інше.
Також важливо уточнити, що «Форсу» не належать торговельні марки BookChef та Book24, як це сказано у дослідженні. «Форс» їх дійсно реєстрував, але пізніше продав їх відповідно Букшефу та Бук24.
Якщо Плєхов не отримував дивіденди, яку роль він виконував і як впливав на роботу видавництва?
До початку повномасштабного вторгнення з ним погоджували річний і квартальний бюджети, він робив огляд місячного план-факт звіту. Усі питання пов’язані з виданням книг вирішувались командою без його участі.
Після початку війни він лише іноді питав як справи і все, тобто фактично участі взагалі не брав.
Поясніть мотивацію викупити права у Плехова?
Головна мотивація для мене особисто — це зберегти видавництво та продовжити його розвиток. Прийнятна ціна – лише необхідна умова для реалізації цих намірів. За останні роки ми видали сотні дуже корисних для всього ринку книг українською, які обирають своєю гривнею читачі, ще багато в роботі, а ще більше ми можемо зробити в майбутньому. І саме це корисно не лише для книжкового ринку, а необхідно для розвитку всієї країни. Це не просто бізнес, а можливість зробити більше для країни. Саме це важливо і для перемоги.
Ліцензії на книги 2022-2024 років належать виключно ТОВ «Видавництво «Букшеф»?
Так, в цей період ми вже укладали всі нові ліцензійні угоди на видання нових книг як ТОВ «Видавництво «Букшеф». Я не можу пригадати жодної нової угоди з автором або правовласником, де б «Форс» ще брав участь.
Але треба зазначити, що є невелика кількість книг, де правовласники не погодили перехід прав з ТОВ «Форс Україна» на ТОВ «Видавництво Букшеф», тому вони могли додруковуватися за ліцензією «Форс Україна» під брендом BookChef.
Ці книги ви досі видаєте?
«Форс Україна» їх додруковує (просто відправляє на друк), а BookChef викуповує весь наклад, іншого варіанту для нас отримати книгу, права на які у «Форс» не існує. Зараз таких книг одиниці, сподіваюсь скоро взагалі не буде.
У своєму пості ви зазначаєте, що правоохоронні органи вже приходили до вас раніше. Чи можете ви надати документ-висновок перевірки?
Ми зробили запит і також хотіли би мати документ, щоб його поширити. Це не була планова перевірка. Поки що конкретної відповіді коли та в якому вигляді вони зможуть надати висновок ми не отримали.
Як ви бачите свою комунікацію надалі, адже книжкова спільнота все ще скептично налаштована на зміни?
100% задоволених схоже не буде ніколи. Є ті, хто читають лише заголовки, є ті, хто читають заголовки та висновки інших людей, а ще є ті хто дивиться факти, формулювання, пояснення обох сторін, розуміється взагалі на справі, має власне критичне мислення. З останньою категорією проблем нема. Зазвичай до неї окрім частини читачів належать учасники галузі.
Лише діями ми можемо змінити ставлення до нас, тому ми і будемо діяти, щоб переконати спільноту.