Після того, як підприємець запустив бізнес, налаштував всі процеси, має аудиторію, можливо, навіть добре розвинені соцмережі, варто почати думати над створенням іміджу бренду. Це важливий крок у розвитку і малого, і середнього, і великого бізнесу, адже саме репутація працюватиме на бізнес і приноситиме органічну популярність. Для створення іміджу запускають піар-компанії.
У цій статті Юлія Юхим, піар-менеджерка та консультантка з пʼятирічним досвідом, допоможе розібратись, чи потрібен піар конкретно кожному бізнесу і які задачі він виконує.
Що робить піар
Спочатку розберемось з поняттям. Піар — це формування і підтримання репутації бізнесу або людини. Тобто це те, як вас сприйматиме соціум та що говоритиме позаочі. Проте, SMM теж формує ваш бренд (а саме — в соцмережах), а таргетована реклама підвищує впізнаваність. Що ще потрібно?
У маркетингу є два типи інструментів:
- Коли ви говорите про свій бізнес напряму, від першої особи. Це вся пряма реклама, ваш сайт, сторінки в соцмережах, таргет та навіть ваші смішні ТікТок.
- Непряма реклама. Коли у споживачів складається враження, що про ваш бренд «всі говорять». При цьому вони часто навіть не зможуть пояснити, звідки знають про бренд.
Згадайте Microsoft, чи добре ви знаєте про компанію? Впевнена, що так. Але чи можете ви конкретно перерахувати всі їхні маркетингові канали? Малоймовірно, адже компанія настільки відома і потужна, що ми наче «просто про неї знаємо». Але чи підозрюєте ви, що навіть в Україні є піар-агенція, яка займається просуванням бренду і робить регулярно? І так на кожному ринку, де вони присутні.
Навіщо працювати над репутацією бренду
Піар вирізняється серед інших маркетингових інструментів своєю здатністю створювати органічну популярність. На відміну від прямої реклами, піар використовує більш непрямі, нативні методи, часто непомітні для споживачів. Ефективний піар означає, що про бренд говорять треті сторони в позитивному контексті, наприклад в ЗМІ, блогах інфлюенсерів, телеграм-каналах та інших платформах.
Отже, піар треба тоді, коли вашому бренду потрібно створити і підтримувати стійку репутацію. Це важливо:
При масштабуванні
- Наприклад, коли ви виходите на новий ринок, або плануєте розширюватись на своєму. Це допомагає заявити про себе новій аудиторії, особливо, якщо про вас раніше ніколи не писали.
- До стратегії можна включити публікації у місцевих ЗМІ, співпрацю з місцевими інфлюенсерами та організацію івентів. Так, ваш бренд зможе швидше адаптуватися та зацікавити нову аудиторію.
При запуску нової продукції. Нова лінійка одягу, косметики або нові послуги.
- Тут важливо використовувати піар для створення миттєвого ажіотажу.
- Рекомендація — запускати всі інструменти одночасно: організація спеціальних заходів, PR-статей у тематичних виданнях, партнерства з впливовими особистостями, що можуть висвітлити ваш продукт. Ось приклад, як відомий бренд Miu Miu запускає лімітовану колекцію і підтримує це піаром у медіа.
При ребрендинг
- Важливо використовувати піар для роз’яснення причин та переваг нового бренду. Люди важко сприймають зміни, потребують часу, щоб до них звикнути — тому комунікувати про них доведеться довше.
- Створення історій успіху, інтерв’ю з керівництвом, прес-релізи та активна комунікація в соцмережах допоможе підтримати позитивне сприйняття цих змін.
- Для прикладу, погугліть скільки за останній час вийшло публікацій про те, що Нова пошта просто змінює назву.
За наявності сильних конкурентів
- В такому випадку варто включати тактики, які відрізняють ваш бренд від конкурентів. Це може бути унікальний тон комунікації, оригінальні піар-акції або незвичайні маркетингові партнерства.
- Мета — показати унікальність вашого бренду та його цінності.
- На українському ринку є безліч класних брендів, а комунікація бренду Cher17 допомагає їм досі залишатись в ТОПі. За інформацією Forbes, лише одна запущена піар-кампанія збільшила трафік на сайт у 5,2 рази за місяць. Кількість онлайн-замовлень збільшилась на 172% (2,7 раза) – все завдяки незвичайній ідеї.
При яскравих новинах, наприклад, колаборації, благодійні акції, які ви проводите
- Якщо ви — соціально активний бренд, проводите активності, які будуть цікаві великій кількості людей — про це потрібно розповідати.
- Створення пресрелізів з детальним описом івенту, його значення та мети буде першочерговим інструментом. Додайте цитати від ключових осіб, задіяних у проекті, та поясніть, як це впливає на соціум.
За потреби сформувати стійкий бренд
- Коли компанія не просто надає послуги, а прагне стати lovemark. Таким брендам довіряють, їх продукцію розкуповують в перші дні запуску, біля магазинів вибудовуються величезні черги, а соцмережі “кричать” про захоплення брендом. А ще — такі компанії набагато краще переживають кризи, чи то від зовнішніх обставин (курс долара, закони і тд), так і внутрішні (факапи, скандали від конкурентів і тд).
- Для створення lovemark бренду, варто зосередитися на створенні емоційного зв’язку з аудиторією. Наприклад, через розповіді, які демонструють ваші цінності, участь у соціально значущих проектах, ініціативи, які підкреслюють унікальність вашого бренду.
Піар — це довготривала гра
Важливо розуміти, що ви не зможете конвертувати піар в конкретні продажі. Піар — це довготривала гра, перші результати якого можна помітити в середньому через 6 місяців. Його складно виміряти, адже як можна точно виміряти наскільки сильно вас люблять?
Також важливо врахувати, що піар часто вимагає значних витрат, особливо коли йдеться про масштабні піар-активності (великі івенти, акції, колаборації та проєкти). Такі події привертають максимум уваги та дають найбільші охоплення (в масштабах країни), що важливо для великих компаній.
Однак, для малих бізнесів, також є ефективні піар-інструменти (майже або зовсім безплатні). Наприклад, партнерства з місцевими громадами, участі у місцевих заходах, створення цікавого контенту в соціальних мереж. Ці методи допоможуть побудувати стосунки з аудиторією та привернути до себе увагу.
Щоб зрозуміти, чи потрібен вам піар, дайте собі відповідь на ці 5 питань:
- Які цілі я хочу досягти за допомогою піару? (Наприклад: підвищення впізнаваності бренду, кризовий менеджмент, залучення інвесторів).
- Хто моя цільова аудиторія і як піар може допомогти мені ефективно досягти її?
- Які повідомлення я хочу донести до моєї аудиторії через піар?
- Чи є у мене ресурси (час, бюджет, персонал) для ефективної піар-кампанії?
- Як я буду вимірювати успіх моєї піар-стратегії? (Наприклад: збільшення кількості згадок у медіа, ріст веб-трафіку, поліпшення іміджу бренду).
Автор: Юлія Юхим, піар-менеджерка та консультантка.