У грудні 2023 року Кабінет міністрів ухвалив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки. У документі викладено загальний напрям реформ податкової та митниці на наступні шість років. Адвокат і керівник Харківського офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Андрій Литвин в авторській колонці для AIN.UA розповів про те, як Нацстратегія вплине на ІТ-галузь в Україні. 


Потрібно зрозуміти, що цей документ є дорожньою картою реформ у податковій та митних галузях, і не тільки. Вказаний документ не змінює чинне законодавство, а демонструє напрям майбутніх змін у законодавстві, які очікують Україну до 2030 року та прямо чи опосередковано торкнуться всіх.

Податки для IT-фахівців

В ІТ-галузі існує декілька розповсюджених варіантів, за якими може відбуватися співпраця між компанією та її фахівцями. Співробітник може:

  • працювати за трудовим договором, найманим працівником;
  • співпрацювати за гіг-контрактом у разі реєстрації ІТ-компанії в «Дія.Сіті»;
  • бути ФОПом на спрощеній системі оподаткування та надавати ІТ-компанії послуги за договором.

На сьогодні найбільш розповсюдженими та вигідними, з погляду економіки та ризиків, для ІТ-компаній є останні два: співпраця з ФОПом або гіг-спеціалістом. Якщо співпрацюють із ФОПом, то зазвичай він перебуває на третій групі спрощеної системи оподаткування. Такий фахівець має сплачувати єдиний податок у розмірі 5% від доходу та Єдиний соціальний внесок у розмірі 22% на місяць від мінімальної заробітної плати — 1562 грн у 2024 році.

Іноді ФОПи обирають другу групу, але вона підходить не всім ІТ-фахівцям, адже в такому випадку спеціаліст може надавати послуги лише громадянам та іншим спрощенцям – тобто жодних іноземних компаній. Проте на цій групі ФОП сплачує податок у фіксованому розмірі 20% на місяць від мінімальної заробітної плати — 1420 грн.

За гіг-спеціаліста необхідні платежі сплачує сама ІТ-компанія, їхній розмір майже такий же, як і на третій групі, та становить податок на доходи фізичних осіб за ставкою в 5%, військовий збір 1,5% та ЄСВ у 22 % від мінімальної заробітної плати. Втілення змін, передбачених у Нацстратегії, призведе до докорінних змін у вищеописаних системах оподаткування.

Реформа спрощеної системи оподаткування

Згідно зі стратегією, реформа спрощеної системи оподаткування розпочнеться не раніше за 2025 рік. Нацстратегія передбачає реформування другої та третьої груп спрощеної системи оподаткування для фізичних осіб-підприємців шляхом їх об’єднання в одну групу.

Особи, які перебуватимуть у такій об’єднаній групі, сплачуватимуть податок на основі диференційованої шкали ставок від 3% до 17%. Ставка податку буде залежати від обсягу отриманого доходу та виду діяльності. Мінімальна ставка в 3 % застосовуватиметься до торговельної діяльності, а найвища ставка в 17% — до тих, хто надає послуги, ними і є ІТ-фахівці. Фактично буде втілений підхід до визначення ставки податку в залежності від того, який рівень витрат ти несеш, здійснюючи підприємницьку діяльність. Той, хто надає послуги, несе менше витрат ніж той, хто продає товар, адже його потрібно купувати.

Такою реформою влада планує «заохочувати» платників податків «добровільно» переходити на загальну систему оподаткування. Найвищу ставку податку планують застосовувати не одразу. Її поступово, упродовж трьох років, підійматимуть до 17 %.

Слід також зазначити, що в разі зміни ставки податку ФОПів третьої групи, які надають послуги у сфері ІТ, логічно буде очікувати зміни податку в 5% встановленому для гіг-спеціалістів, але не одразу. Спочатку ФОПам залишать цю шпарину і всі масово почнуть йти в «Дія.Сіті», де податки будуть меншими. За деякий час, коли маса гіг-спеціалістів суттєво зросте, як і у випадку з ФОПами, ставка податку гіг-спеціалістів також зросте до рівня 17%.

Податковий режим для резидентів «Дія.Сіті»

У Нацстратегії також не забули і про пільгові режими податку на прибуток самих компаній-резидентів «Дія.Сіті», ставка якого може складати 9%. У документі обережно натякають на те, що таку ставку потрібно буде підвищувати.

Проте зараз у Мінфіні кажуть, що Нацстратегія не створить підґрунтя для перегляду режимів оподаткування простору для IT-компаній «Дія.Сіті».

Як Нацстратегія вплине на IT-компанії?

Держава, як вона вважає, «добровільно» спробує змусити всіх перейти на загальну систему оподаткування, ставка податку на якій зараз становить 18%. Підвищення податків до такого рівня у фактично примусовому порядку, хоча й буде розтягнуте в часі, але може спричинити негативні наслідки для економіки України внаслідок ймовірного відтоку спеціалістів та ІТ-бізнесу.

Позитивним є те, що Нацстратегія ставить на меті наповнення державного бюджету грошима, які дуже потрібні нашій державі, а також бере курс на посилення боротьби з корупцією та перетворення податкових органів на сервісну службу європейського зразка. 

Нацстратегія — це лише дорожня мапа, більш реальну картину ми побачимо в майбутньому, коли влада почне пропонувати відповідні законопроєкти та реалізовувати плани. Поки що зарано робити однозначні висновки про те, чи буде користь від запланованих змін та як вони реально вплинуть на ІТ-індустрію.

Автор: Андрій Литвин, адвокат, керівник Харківського офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»