Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10337 про доброчесне лобіювання. Це важливий крок для України на шляху до євроінтеграції, адже закон про лобізм є одним з ключових вимог Європейського Союзу.
Закон набуває чинності за два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), але не пізніше за 1 січня 2025 року.
Верховна Рада підтримала в цілому урядовий законопроєкт про доброчесне лобіювання наприкінці лютого.
Мета законопроєкту – зробити процес лобіювання прозорим відповідно до міжнародних практик та стандартів, щоб усі знали, хто і як впливає на ухвалення рішень.
Що робить закон:
- визначає термінологію у сфері лобіювання, права та обов’язки суб’єктів лобіювання, методи впливу
- створення реєстру прозорості при НАЗК, порядок реєстрації у цьому реєстрі та винятки з нього, звітність суб’єкта лобіювання
- механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання
Документ спрямований на реалізацію рекомендацій Європейської комісії, зафіксованих у пакеті розширення, та є частиною урядового антиолігархічного плану дій.
Голова НАЗК Олександр Новіков, який брав участь у підготовці законопроєкту, розповів, якщо документ про лобіювання не ухвалять, це може сповільнити процес вступу України до ЄС.
До цього в Україні не існувало закону, який регулював би діяльність лобістів.