Рада Європейського Союзу продовжила ще на 12 місяців режим безмитної торгівлі для України. Режим розпочав діяти у червні 2022 року і тепер буде застосовуватися до червня 2025 року.

  • Це означає, що більша частина українських товарів, включаючи промислові товари, й надалі зможуть експортуватися до ЄС без сплати мита.
  • Автономні торгові преференції ЄС, які стосуються деяких сільськогосподарських товарів, також залишаться в силі. Це 36 категорій товарів, на які раніше діяли тарифні квоти, а також товари, що підпадали під систему вхідних цін.
  • Також автономні торгові преференції ЄС передбачають, що не будуть застосовуватися антидемпінгові та захисні заходи для металургійної продукції.

Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко зазначила, що різка зміна торговельних потоків між Україною та ЄС, зокрема, різке збільшення торгівлі окремими товарами через сусідні держави-члени ЄС, призвели до цілої низки негативних рішень, зокрема, до блокування кордону. Для подолання цих проблем в регламенті ЄС передбачили спеціальні захисні заходи, зокрема, й автоматичні заходи щодо кукурудзи, м’яса птиці, цукру, вівса та круп.

Україна і ЄС погодили, що це продовження автономних торгових преференцій буде останнім, повідомила Свириденко. До літа наступного року сторони оновлять угоду про асоціацію таким чином, щоб встановити передбачувані умови торгівлі на період до вступу в ЄС. Переговори стосуватимуться не лише мит на ті аграрні товари, які ще не лібералізовані, але і виробничих стандартів. Це допоможе зняти упередження щодо української продукції.

ЄС залишається ключовим торговельним партнером України, з часткою 65% в українському експорті та 51% в імпорті.

Наприкінці квітня польські протестувальники зняли багатомісячну блокаду кордону з Україною. Завдяки цьому за кілька днів до державного бюджету додатково надійшло близько 2,5 млрд грн.