SpaceX ще пів року надаватиме послуги в Україні. Пентагон подовжив контракт на Starlink

Пентагон продовжив контракт із SpaceX Ілона Маска на надання інтернет-послуг Starlink в Україні ще на шість місяців — до 30 листопада. Його вартість сягнула $14,1 млн, повідомила речниця Командування космічних систем Бонні Пойндекстер, пише Bloomberg.

  • За її словами, контракт передбачає доступ до Starlink, апаратного забезпечення та підтримки клієнтів на узгоджених умовах.
  • Портативні термінали Starlink використовують українські військові, вони потрібні в зоні бойових дій, де немає зв’язку. Також вони потрібні цивільним після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році.
  • Вартість контракту зі створення Starlink зараз становить близько $40 млн. Це лише частина контрактів на $2,5 млрд, які SpaceX виграла в межах програми запуску військових супутників.

Проблеми зі SpaceX 

Після того як росія вирішила почати велику війну проти України, Ілон Маск відгукнувся на заклик України передати термінали для супутникового зв’язку Starlink. Проте вже у жовтні 2022 року заявив, що більше не може фінансувати таку допомогу та попросив у Пентагону $400 млн.

Він висловлювався, що термінали не призначені для військового використання, а також пропонував передати Крим росії та провести вибори на тимчасового окупованих територіях. Це, звісно, обурило українців і навіть розлютило адміністрацію президента США Джо Байдена.

Пізніше Пентагон підписав зі SpaceX контракт на $23 млн у 2023 році, щоб оплатити термінали в Україні — відносини поступово покращилися. Початкова сума контракту зросла до $26,4 млн, а представники оборонного відомства навіть працюють зі SpaceX над тим, щоб запобігти несанкціонованому використанню терміналів росією на полі бою.

The Wall Street Journal зазначало, що SpaceX не відключила термінали Starlink для росіян, хоча має таку можливість завдяки «геофенсингу», роблячи послугу недоступною в певних країнах і місцях, а також за допомогою можливості деактивувати окремі пристрої.

Розслідування Bloomberg виявило, що Starlink можна придбати на чорному ринку по всьому світу. Масштаби контрабанди свідчать про глобальну проблему, що ставить під питання контроль компанії над системою з очевидною національною безпекою.

Журналісти почали досліджувати цю тему після інформації, що росіяни можуть використовувати Starlink у війні проти України, закуповуючи термінали в арабських країнах.

Представник ГУР МО України Андрій Юсов зазначив, що масштаб використання росіянами терміналів Starlink на війні зростає і починає набирати системного характеру.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук