«Ми знаємо все про поведінку людей». Як росіянин заснував платформу великих даних Tazeros, яка допомагала пропагандистам і ФСБ

Усе почалося, як у Цукерберга: у 2010 році група друзів-однокурсників розробили алгоритми для прогнозів та аналітичних моделей біржової торгівлі на основі даних із відкритих джерел. Одним із них був Артур Хачуян, студент кібернетики російського Національного дослідницького ядерного університету «МІФІ». 

За п’ять років, у 2015-му, вже після початку російської агресії проти України, Хачуян створює компанії Social Data Hub та Fubutech Technologies, основна діяльність яких полягає у зборі та аналізі відкритих даних. Серед клієнтів Fubutech Technologies — російські медіа, держоргани Казахстану, різноманітні світові бізнеси, а також ФСБ, для якої стартап розпізнавав обличчя та надавав алгоритми вебспостереження. 

У 2019 році Артур Хачуян переводить всю діяльність у новостворену компанію Tazeros Global Systems, а у 2022 році робить дослідження про військові дії в Україні. 

Чи співпрацює компанія з Кремлем, надаючи російській владі дані про українців, зокрема військових, яку небезпеку становить продукт і чим Хачуян займається зараз — у розслідуванні AIN.UA та OSINT-спільноти Molfar. 

Хто такий Артур Хачуян і що потрібно про нього знати? 

Свою діяльність Артур Хачуян розпочинає у 2012 році — тоді він працює у студії дизайну Artbrother Media Group (ООО «Артбразер Медиа Групп»). Водночас у VK Хачуян зазначає, що з 2012 по 2015 працював керівником департаменту кібернетики консалтингової компанії ARDA проєкт холдингу російської пропагандистки Тіни Канделакі та її чоловіка Василя Бровка, Apostol Media

Про Тіну Канделакі і війну росії проти України 

Тіна Канделакі підтримала окупацію Криму рф, до цього, у 2008 році — російську окупацію картвельских регіонів — Абхазію та Південну Осетію. У 2019 році в інтерв’ю російській службі BBC Канделакі заявляла, що в Давосі «мріють про приїзд путіна», а в Криму «відбувся референдум, і потрібно поважати вибір людей». 

У 2022 році Канделакі потрапила в санкційний список США за підтримку російської війни проти України.

У 2015 році Хачуян засновує дві компанії — Fubutech Technologies та Social Data Hub (SDH) — які займаються збором, обробкою та аналізом даних. У LinkedIn Хачуян зазначає себе співзасновником — його партнером по бізнесу виступив білорус Максим Балашевич

Про Максима Балашевича

У 2000 році Балашевич переїхав у Німеччину, де у 2016 заснував Ethereum Blockchain проєкти Santiment (платформа, що надає аналітичні дані щодо криптовалюти та fintech; також допомагає у трейдингу на базі аналізу поведінки користувачів у соцмережах і відкритих даних) та greenyvest.com (проєкт закрили у 2017). 

Хачуян заявляв, що дані збирають без дозволу користувачів, а сама компанія мала копії VK та ОК («Одноклассники») без медіаконтенту, російськомовного сегмента Facebook та Instagram, Twitter (X), Tumbler, AirBnB, YouDo, Tinder, Badoo, Авито та медіа. Усі ці дані, як і свої послуги, компанії надавали російським політикам, органам влади та держустановам, а також російським пропагандистським медіа ТАСС, РИА Новости та Life.ru. 

Артур Хачуян. Джерело: Інститут медіа полісі

Fubutech Technologies і Social Data Hub мали спільну команду розробників та аналітиків: обидві розпізнавали обличчя, паспорти, номери машин, назви вулиць, але SDH працювала з комерційними проєктами, а Fubutech — з державними замовленнями

Як Хачуян і його компанії пов’язані з Кремлем: партнери, діяльність і родичі

У 2017 році компанія Хачуяна запускає проєкт «Батьківська опіка», у межах якого аналізували екстремістську поведінку дітей. У цьому ж році почали отримувати замовлення «від країн третього світу», а вже в наступному співпрацювати з державними органами Казахстану. 

Повертаючись до 2017 року, варто згадати виступ Хачуяна на заході Иннопром-2017, який відкривав російський диктатор володимир путін. На заході також перебував Ростех, директором з особливих доручень тоді був Василь Бровко, вже згаданий нами чоловік Канделакі. Зараз він перебуває під санкціями України, США, Великої Британії та Канади. 

Виступ путіна на Иннопром-2017. Джерело: Industrial Daily

У тому ж році Хачуян також заявляв, що вони співпрацюють з держорганами, а тому через рівень секретності деякі співробітники невиїзні з території росії. До того ж деякі з членів команди можуть мати військові звання. Сам Хачуян, за його словами, доступу до секретної державної інформації, з якою працюють його компанії, немає. 

Тоді ж він казав, що основний софт продається державі, комерційно можна придбати лише частину проєкту, яку використовують для аналізу лідерів думок. У 2018 році компанія створює сервіс знайомств «BigDataЛюбовь», який підбирає партнера чи партнерку на основі даних про поведінку користувачів, але проєкт закрили через відсутність партнерів, які взяли би на себе частину роботи. 

У тому ж році Facebook надсилає на адресу нібито ірландської юридичної особи Social Data Hub (юридичну особу в ірландському реєстрі не знайшли) лист з обвинуваченнями у зборі та продажу даних користувачів Meta без їхньої згоди. Крім того, Facebook підозрював, що Хачуян і компанії уклали угоду з владою та звіряли фото з особистих облікових записів користувачів для ідентифікації. 

Російське медіа Inc. розповідало про Social Data Hub як про компанію, яка «обслуговує всі російські відомства, що відповідають за безпеку»; Хачуян підтверджував — він називав свою компанію «розробником держалгоритмів». 

Після цього Facebook заблокував 66 акаунтів компанії та співробітників SDH і Fubutech, але через півтора місяця акаунти відновили, а судової справи не відкрили. 

Згідно з Intelligence Online, компанії співпрацювали з ФСБ — надавали їм послуги з використання алгоритмів вебспостереження та технології розпізнавання облич. Також дозволяли слідчим аналізувати метадані судових запитів і перехоплень: розробники знаходили підозрюваних і надавали державним установам алгоритми деанонімізації. 

Державні замовлення

ДатаОрганОпис
2017МВСХачуян пояснює, як важко слідчому отримати доступ до персонального листування, оскільки корпорації будуть «класти юристів та адвокатів», щоб не надавати доступ
2018МВСМВС півтора року судилося з мобільними оператором для отримання 300 тисяч номерів в радіусі кілометра від місця вбивства. Потім МВС надало номери на обробку SDH
2018МЗСХачуян розповідає, що МЗС «люблять» аналізувати, за кого грають користувачі онлайн-ігор: за американців проти росіян чи за росіян проти китайців
2018ППССтворили алгоритм, який генерує рекомендації для розташування патрульно-постової служби для запобігання крадіжок
2018«Під надзором компетентних органів»Робили дослідження, де заплатили боту для купівлі наркотиків 

У 2018 році засновник та CEO Prepaire Labs Карл Фрір зазначив, що Fubutech співпрацював з ФСБ під час Чемпіонату світу з футболу, який відбувся в росії. За словами Бровка, система розпізнавання облич не мала працювати, адже домовитися з FIFA про це не вдалося, однак Хачуян заявляв, що стадіони купують системи віддаленої ідентифікації перед Чемпіонатом. 

Роботу систему він пояснював так: «відбитий» фанат, який писав у соцмережах «йдемо мочити росіян», купує квитки на сайті, але для нього їх немає. Коли цей фанат прийде на стадіон, система його розпізнає та не пустить на територію. 

Через рік Артур Хачуян зізнається, що його компанії брали участь у розпізнаванні облич і що це відбувалося у співпраці з патрульно-постовою службою. 

Комерційні замовлення

ДатаКлієнтОпис
2015LifenewsНа замовлення проаналізували дані соцмереж до праймериз «Єдиної росії» у 2015-2016 роках
2017Наводив приклад аналітики виборців у московську Думу, які проголосували за чи проти партії, в рамках чого аналізували, чи є телефон у базі з нерухомості та сервісу оголошень
2017Робили інфографіку, хто і як привітав путіна з днем народження
2018Проаналізували 10 тисяч держзакупівель
2018Хачуян розповідав про клієнта, який має на дорозі в москві диджитал суперсайт (аналог білборда), в якому вмонтовано розпізнавач номерів авто. Клієнт передає номер авто Хачуяну, а він у відповідь інформацію про власника та його інтереси
2018Російська служба BBCАналізували зміст порталу зі злитими даними 

У 2018 році Артур Хачуян зазначив, що не хоче мати репутацію «агента кровавого режиму» та відкривати фінансові показники своїх компаній. 

Зв’язки з Кремлем через партнерів

У 2017 році Fubutech розробляли телевізійний рейтинг політиків для MediaMetrics, засновником якого є Герман Клименко. З 2016-го по 2018 рік Клименко працював радником президента рф із питань розвитку інтернету, а з 2019 він є головою ради Фонду розвитку цифрової економіки рф. 

У 2018 компанія Хачуяна аналізувала переваги порнографії серед політиків на замовлення Lifenews, який входить у холдиннг News Media, генеральним директором якого до 2018 року був Арам Габрелянов (у 2014 році отримав від путіна орден пошани за «об’єктивність у висвітленні подій» у тимчасово окупованому Криму, хоч самого указу немає).  

У 2017 році Габредянов заявляв, що Кремль «протягом усіх цих років можна було без перебільшення назвати реальним акціонером «Лайфу». Габредянов також спонсорує пропагандиста WarGonzo Семена Пегова, а у 2022-му очолив «майстерню для журналістів» на тимчасово окупованих територіях України. 

Просуванням Social Data Hub у 2018 році займалася бізнесвумен Венера Ровенська, яка у той же час була членкинею російської асоціації зі зв’язків з громадськістю. Нині працює в Експертній раді комітету державної думки з туризму та розвитку туристичної інфраструктури. 

У 2020 році Хачуян у співпраці з російським Національним дослідницьким університетом «Вища школа економіка» працював над законопроєктом щодо великих даних. 

Чим саме займався Хачуян і що пропонував, невідомо, однак у 2020 році у російський закон «Про інформацію, інформаційні технології та захист інформації» внесли визначення «великі дані» — це інформаційні та статистичні повідомлення, відомості про місце перебування, характеристики видів діяльності та поведінкові аспекти об’єктів.

Згідно з документом, створювати реєстр операторів великих даних і контролювати їхню обробку буде Роскомнадзор. 

Поява Tazeros Global Systems

На сайті Tazeros Global System вказано, що вся діяльність SDC перейшла до Tazeros у 2019 році. Водночас компанія заявляє, що працює з 2010 року і займається збором та аналізом даних за допомогою відкритих джерел, власних алгоритмів і партнерів. 

Компанію ООО «Тазерос» зареєстрували в лютому 2019 року з КВЕД діяльність з обробки даних, надання послуг із розміщення інформації та пов’язана з цим діяльність. 

Засновниками стали Артур Хачуян (50%), Вазген Аскарян (25%), Вадим Деревцов (12.5%) та Євгеній Мокроносов (12.5%). Наприкінці року одноосібним власником значився Артур Хачуян. Сама компанія маскується під міжнародну: скеровують на американську адресу, а інтерфейс доступний 24-ма мовами, зокрема українською.

Tazeros в Україні: що досліджували про російсько-українську війну та які погляди в Хачуяна? 

У березні 2022 року Tazeros опублікували дослідження щодо публікацій в соцмережах про військові дії в Україні. Російський політичний активіст Олексій Міняйло зазначив, що Tazeros провели дослідження щодо того, як росіяни підтримують російську агресію проти України, для його проєкту «Чи хочуть росіяни війни».

У лютому 2023 року Хачуян та медіа «Вот Так» проаналізували адміністративні справи за дискредитацію російської армії, використовуючи державну систему «Правосуддя», сайти московського міськсуду та області. 

Сам Хачуян заявляв, що не підтримує дії рф в Україні, водночас не бачить сенсу протестувати. Однак у 2020 році перебував на Кримському мосту

Його мати, Тетяна Хачуян, поширювала пропагандистське відео про те, що нібито російські військові роздавали хліб на тимчасово окупованих територіях, а українські військові «мародерили і розстрілювали людей»; також викладала фото з художнім керівником Академічного ансамблю пісні й танцю російської армії імені Александрова. 

Уже в 2024 році Хачуян додав себе до людей, які підтримують позицію «не все так однозначно». У своєму стримі він сказав: «Можливо, ви думаєте, що я якийсь кончений ліберал і мрію, щоб всі донатили ЗСУ. Це дуже складне політичне питання». 

У березні 2022 року засновник компаній заявляв, що має три квартири в Іспанії, а всі контакти вивів з росії ще три роки тому. Водночас у листопаді 2023 року сказав, що поки його бабуся, — ймовірно, Сіма Хачуян, — хворіє, він буде перебувати в росії.

Зазначав, що в компанії працюють білоруські та українські розробники

У квітні 2022 року Артур Хачуян перебував у Польщі, де через рік зареєструвався як індивідуальний підприємець з комп’ютерного програмування. Станом на квітень 2024 року, Артур Хачуян живе в москві і планував поїздку в США, попри те що під час обговорення кіно на своєму стримі назвав політику США «фашистською»

Чим компанія займається зараз? І чи існує вона взагалі?

У жовтні 2023 року компанія у співпраці з медіахолдингом Ксенії Собчак «Осторожно Media» провели дослідження щодо російських ескортних агентств в Дубаї, проте за три місяці до цього — у червні 2023 — юридичну особу ООО «Тазерос» ліквідували

На сайті компанії зазначено, що юридичною особою є Media Zoom LCC — проте і вона відсутня в американському реєстрі. За вказаною адресою кореспонденції — Dover, DE 19901, 8 The Green STE A — зареєстровано 513 компаній, але схожої за назвою чи засновниками немає

Згідно з реєстрами юридичних осіб, ООО «СДХ» (ймовірно, йдеться про Social Data Hub) і ООО «Тазерос» у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб відмічені як виключені через недостовірні дані. За словами Хачуяна, компанія забула продовжити договір оренди, а «СДХ» вже не потрібна. 

Відомо, що у 2022 році податкова обшукувала ООО «Тазерос», у 2021-му та 2022 роках з компанії стягнули податковий борг у розмірі $54 тисяч, а сам Хачуян мав кредитну заборгованість у 2020 році у розмірі 170 тисяч рублів ($1908). У 2020 році податковий борг стягнули з іншої компанії Хачуяна — ООО «СДХ» — у розмірі $3,4 тисячі.

У квітні 2024 року під час стриму сказав, що зараз «на жаль, майже не має ніякої взаємодії з подібними організаціями [йдеться про співпрацю зі спецслужбами] в росії». Додав, що займається дрібники проєктами через партнерів, називає їх «невинними». Водночас не заперечує, що працює з державною безпекою інших країн. 

OSINT-спільнота Molfar і редакція AIN.UA звернулася до Артура Хачуяна з легендою, аби дізнатися про стан компанії сьогодні, однак на момент публікації матеріалу відповіді не отримали. 

У 2024 році Хачуян заявляв, що в Tazeros працює близько 100 людей, але «в росії майже нікого не лишилося». Ми змогли знайти лише кількох людей, які зазначають, що працювали в SDH або Tazeros Gllobal System.

Ім’я Посада
Анна КузінаСтаном на 2015 рік, екзолінгвістка у SDH
Артем БражніковУ 2015 був менеджером у SHD
Євген ЄвтєєвУ 2015 був провідним розробником у SHD
Світлана ДемідоваУ 2015 була фінансовою директоркою у SHD
Василь ТапкинЗ червня 2019 по грудень 2020 працював Data Scientist\ML Engineer в Tarezos
Юрій РибалкоЗ квітня 2019 по листопад 2020 — Front End Developer в Tarezos
Михайло Полєв Ймовірно, менеджер з комунікацій
А. ПолікарповаЮристка

Ми звернулася до всіх вище зазначених людей, однак вдалося поговорити з одним із них на анонімних умовах. Він зазначив, що в Tazeros працює лише Артур Хачуян, який розповідає про велику кількість проєктів і робітників, а насправді нічого з цього не має.

Сам Хачуян у розмові з цим співробітником пояснював це тим, що люди не хочуть, аби хтось знав про них і їхнє місце роботи з безпекового погляду, а тому колеги не були навіть знайомі між собою. Також засновник компанії не зміг надати доступ до бази даних, яка, за його словами, нараховувала 10 петабайт даних із соцмереж.  

За словами нашого співрозмовника, рахунки компанії заблоковані. Коли ж працівник звернувся до суду через невиплату зарплати, Артур Хачуян ліквідував юридичну особу через банкрутство. 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук