У ЄС пропонували масово сканувати повідомлення у месенджерах, навіть зашифрованих — наразі рішення відклали

У Європейському Союзі розглядали нові правила контролю за чатами, які могли дозволити масово сканувати цифрові повідомлення, зокрема зашифровані. Цей крок спрямований на боротьбу з матеріалами сексуального характеру.

У чому проблема

У суперечливій постанові, запропонованій ще у 2022 році, йдеться про впровадження системи «модерації завантажень», яка буде сканувати всі цифрові повідомлення, включаючи спільні зображення, відео та посилання, пише The Verge.

Для цього служби обміну повідомленнями будуть змушені встановити «перевірену» технологію моніторингу та запитувати у користувачів дозволу на сканування їхніх повідомлень. Відмова від цього права призведе до неможливості надсилати зображення або посилання.

Однак найсуперечливішим аспектом пропозиції є те, що вона, здається, одночасно схвалює та відхиляє наскрізне шифрування. З одного боку, визнається, що наскрізне шифрування «є необхідним засобом захисту фундаментальних прав». З іншого боку, стверджується, що зашифровані служби обміну повідомленнями можуть стати «безпечними зонами для поширення матеріали сексуального насильства над дітьми».

Запропоноване рішення полягає в тому, щоб сканувати вміст повідомлень до того, як вони будуть зашифровані застосунками, такими як Signal, WhatsApp і Messenger.

Критика

Президентка Signal Мередіт Віттакер заявила, що програма припинить роботу в ЄС, якщо закон буде ухвалений, оскільки це підриває шифрування і створює значні вразливості.

Інші організації, такі як Electronic Frontier Foundation, Center for Democracy & Technology та Mozilla, також підписали спільну заяву, в якій закликають ЄС відхилити пропозиції щодо сканування вмісту користувачів.

Месенджер Threema опублікував допис у блозі, в якому йдеться про те, що запропонований ЄС законопроєкт про контроль за чатами є небезпечною ініціативою масового стеження, яка підірве безпеку даних і порушить права на приватність.

Прихильники конфіденційності не єдині, хто б’є тривогу щодо цієї пропозиції. Десятки членів Європарламенту також направили листа до Ради ЄС, закликаючи відхилити цю ініціативу. Патрік Брейєр, німецький член Європарламенту, заявив, що законопроєкт руйнує фундаментальне право на приватне листування.

Отож, що далі

Оскільки Рада ЄС 20 червня відкликала пропозицію щодо контролю чатів, ухвалення цього закону відкладається, і його доведеться переробляти. Європейська Комісія та Європейський Парламент продовжать обговорювати найкращий шлях вирішення проблеми.

Дискусії відновляться вже після літа, коли оберуть новий Європарламент, а Угорщина перейме головування в Раді ЄС від Бельгії.

Угорщина вже пообіцяла створити нові закони для боротьби з дитячою порнографією в інтернеті. Але країни ЄС та Парламент мають серйозні розбіжності. Парламент проти того, щоб зламувати шифрування повідомлень.

Країнам потрібно домовитися до квітня 2026 року. Інакше закінчиться термін дії дозволу для соцмереж самим контролювати контент. Це може послабити захист від поширення неприйнятних матеріалів.

Правозахисники та організації з цифрових прав, найімовірніше, продовжать вимагати захисту конфіденційності. Вони закликають громадян ЄС стежити за ситуацією та брати участь в обговоренні питань приватного життя та стеження в інтернеті. Наступні кроки — складні перемовини та можливі зміни до закону.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук