Чому штучний інтелект не працює: п’ять найпоширеніших менеджерських помилок — колонка

Іноді генеративний ШІ може працювати зовсім не так, як ми того очікуємо. Здавалося би, елементарні запити не дають пристойного результату. Про те, чому так трапляється і як це змінити в авторській колонці для AIN.UA розповідає Крістіна Ніколаєва, Strategic Initiatives and AI Lead у групі компаній One Philosophy.


Ви прочитали безліч крутих кейсів застосування GenAI для генерування текстів і зображень, написання коду, аналізу даних і навіть створення відео. Й ось ви заходите у ChatGPT і намагаєтесь зробити щось корисне для своєї роботи. Але результат, м’яко кажучи, розчаровує. Через пів години абсолютно неконструктивного з боку ШІ діалогу, ви переконуєтесь — усе це хайп, а вашу роботу ніхто у світі краще, швидше і професійніше за вас не зробить.

А якщо я вам скажу, що досягти ефективної співпраці із ШІ — легко? Для цього вам не треба ІТ-освіти чи спеціальних курсів (хоча додаткове навчання завжди добре). Потрібно лише стати … кращим менеджером.

Саме так. Більшість найпоширеніших помилок у роботі із ШІ — управлінські. Щоби було простіше зрозуміти, що я маю на увазі, забудьмо на кілька хвилин про ШІ та уявімо, що до вас у команду прийшов дуже здібний випускник вишу. Вундеркінд, який швидко відповість на запитання з будь-якого предмета та згадає все, що будь-коли бачив або читав. Ви вражені й раді, що цей талант дістався саме вам, тим більше, що новачок рветься до роботи та готовий допомагати з будь-яким завданням. Тож, ви відправляєте йому презентацію про новий продукт, який ваша компанія скоро випустить на ринок і доручаєте підготувати лист до клієнтів про запуск. Помічник швидко повертається з готовим текстом листа, але результат виявляється «бездушним» і загальним. Що ж, це не його вина, а ваша. Подивімося, що ви як керівник вундеркінда зробили не так.

Нумо розбиратися, які ваші менеджерські помилки можуть стояти на заваді ефективній роботі вашого нового помічника.

  1. Ви припустили, що «вундеркінд» ШІ знає все те, що і ви. І забули, що він жодного дня не працював у професії чи у вашій компанії. На відміну від вас, ШІ-асистент не знає її tone of voice і ключових повідомлень, слів чи фраз, які варто чи не варто використовувати в матеріалах. Також він ніколи не стикався з клієнтами, яким призначений лист, тож не знає, що саме їм важливо побачити в ньому. Але він не сумнівається, що ви дали йому все необхідне, щоб виконати завдання, тому заповнює пробіли на власний розсуд — загальною інформацією про галузь, вашу компанію чи продукт.
  1. Ви вважали, що ШІ сам розбереться, яку з усієї доступної інформації йому треба брати до уваги під час виконання завдання. У презентації про продукт, яку ви дали вундеркінду, було 120 слайдів з усіма деталями процесу розробки, прототипами, результатами тестування та ітераціями доопрацювань, які компанія впровадила перед запуском. Помічник використав її, але зовсім не так, як треба. Зробив акцент на процесі, замість результату, тож із листа складається враження, що компанія тільки те й робила, що помилялася, поки нарешті не створила щось путнє. Хоча вам здавалося очевидним, що такі речі в лист додавати не треба. Що ж, ШІ-асистент не володіє критичним мисленням (що тут скажеш, на жаль, і не всі люди його мають). Робота ШІ нагадує мені Систему 1 за Канеманом: мислить швидко, ухвалює рішення з мінімальною кількістю зусиль чи взагалі без них. Тож вирішувати, які дані використати, а які відфільтрувати, які акценти розставити тощо, маєте ви самостійно, до того ж ще на етапі формулювання завдання.
  1. Ви не розбили комплексного завдання на прості. Як би ви вперше ставили це завдання звичайному випускнику? 1 — Ось тобі презентація про продукт, почитай і повернись до мене з пропозицією, які властивості продукту є найцікавішими порівняно з конкурентами. 2 — Ось портрет наших клієнтів, подумай, які болі/потреби вони зараз мають. 3 — Запропонуй, що з пункту 1 ти б використав з огляду на знахідки в пункті 2, ми обговоримо, і я погоджу фінальний перелік наших конкурентних переваг. 4 — Напиши лист на основі даних, які ми затвердили. З таким підходом ви постійно в комунікації з помічником переконуєтеся у відповідності його висновків вашим на кожному етапі. Так само треба розбивати багатокомпонентні завдання для ШІ.
  1. Ви не дали детального «зворотного зв’язку». Замість того, щоби проаналізувати результат і пояснити, що вам сподобалося, а чого бракує, ви просто попросили переписати чи вирішили зробити все самі. Чому так? Тому що якісний зворотний зв’язок вимагає зусиль і дисципліни. Адже часто ми дивимося на щось і одразу розуміємо, що воно нам не подобається, а от усвідомлення, чому воно нам не подобається, приходить згодом. І лише якщо не лінуватися докопуватися до суті. Уміння давати зворотний зв’язок вимагає вміння проаналізувати, що не так, і доступно пояснити свій хід думок іншій людині (чи програмі). Звісно, це вимагає більше часу, ніж просто розкритикувати чужу роботу. Але точно економить час, який ваш помічник витратив би на другу, третю, п’яту версію завдання, доопрацьовуючи його «наосліп», без розуміння, що саме ви хочете змінити. Те саме і із ШІ — чим повніше ви дасте ввідні на початку й чим точніше поясните, що потребує доопрацювання в першій версії відповіді, тим швидше отримаєте якісний результат, доопрацювати який зможете дуже швидко.
  1. Ви занадто багато очікуєте. Ваш помічник, хоч і вундеркінд, усе ж новачок. Тому чекати від нього роботи, виконаної на 100 % — занадто оптимістично й навіть наївно. ШІ — не чарівна паличка, яка магічним чином знає найдрібніші нюанси ваших потреб. Водночас разом із ним ви значно швидше подолаєте дистанцію від нуля до 80 % готовності вашого завдання. Пригадайте всі рази, коли ви втрачали час, дірявлячи поглядом пусту сторінку на екрані ноутбука, не знаючи, із чого почати. Із ШІ подолати цей стан стало легко. Він за секунди може запропонувати напрями, структуру та навіть чернетку тексту, спираючись на ваші побажання. А якщо ви навчитеся правильно ставити завдання та надавати потрібну інформацію, ці чернетки ставатимуть щоразу кращими та потребуватимуть усе менше доопрацювання. Можливо, із часом і розвитком технологій ШІ зможе працювати за вас повністю самостійно, але поки що вам треба навчитися працювати разом.

Отже, для ефективного використання ШІ необхідно розвивати менеджерські навички. Адже ваш новий помічник-вундеркінд з «енциклопедичними» знаннями та бажанням працювати все ж потребує вашої підтримки як професіонала з власним досвідом і унікальними знаннями про компанію. Якщо ви навчитесь правильно ставити завдання та давати зворотний зв’язок, то отримаєте незамінного за ефективністю асистента, а ваша продуктивність зросте в рази. 

Приємний бонус — ваша взаємодія з колегами теж значно покращиться, тому що ці правила взаємодії однаково працюють і з людьми. У цьому я бачу великий трансформаційний потенціал ШІ: як і будь-який важливий винахід людства ця технологія не лише підіймає на новий рівень нашу продуктивність, креативність, якість ухвалення рішень і аналізу ризиків, але і якість людських стосунків: здатність до емпатії та емоційний інтелект.

Що ж, бажаю всім блискучих результатів і гармонійної взаємодії з вашим розумним ШІ-асистентом!

Авторка: Крістіна Ніколаєва, Strategic Initiatives and AI Lead у групі компаній One Philosophy

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук