SpaceX допомагає блокувати Starlink, які росіяни використовують в Україні — Пентагон

Пентагон високо оцінює зусилля компанії Ілона Маска SpaceX у перешкоджанні роботі терміналів супутникового зв’язку Starlink в Україні, які незаконно використовують росіяни, пише Bloomberg з посиланням на повідомлення відомства.

  • Виконувачка обов’язків міністра з питань політики Аманда Дорі написала в листі сенаторці Елізабет Уоррен, що SpaceX «активно надавала інформацію для підтримки розслідувань і відмовляла у наданні послуг» з того часу, як кілька місяців тому стало відомо про використання терміналів росією.
  • За словами Дорі, приблизно один зі ста Starlink в Україні працюють нелегально, їхнє обслуговування скоротили до «кількох сотень».
  • Видання пише, що в листі підтверджується попередня заява Пентагону про те, що SpaceX допомагає обмежувати використання терміналів російськими військовими. 
  • Втім, також Пентагон вважає, що російські війська адаптуватимуться та наполегливо намагатимуться отримати доступ до терміналів. 

Що цьому передувало

Після початку повномасштабного вторгнення росії Ілон Маск відгукнувся на заклик України передати термінали для супутникового зв’язку Starlink. Проте вже у жовтні 2022 року заявив, що більше не може фінансувати таку допомогу та попросив у Пентагону $400 млн.

Маск висловлювався, що термінали не призначені для військового використання, а також пропонував передати Крим росії та провести вибори на тимчасового окупованих територіях. Це, звісно, обурило українців і навіть розлютило адміністрацію президента США Джо Байдена.

Пізніше Пентагон підписав зі SpaceX контракт на $23 млн у 2023 році, щоб оплатити термінали в Україні — відносини поступово покращилися. Початкова сума контракту зросла до $26,4 млн, а представники оборонного відомства навіть працюють зі SpaceX над тим, щоб запобігти несанкціонованому використанню терміналів росією на полі бою.

The Wall Street Journal зазначало, що SpaceX не відключила термінали Starlink для росіян, хоча має таку можливість завдяки «геофенсингу», роблячи послугу недоступною в певних країнах і місцях, а також за допомогою можливості деактивувати окремі пристрої.

Розслідування Bloomberg виявило, що Starlink можна придбати на чорному ринку по всьому світу. Масштаби контрабанди свідчать про глобальну проблему, що ставить під питання контроль компанії над системою з очевидною національною безпекою.

Журналісти почали досліджувати цю тему після інформації, що росіяни можуть використовувати Starlink у війні проти України, закуповуючи термінали в арабських країнах.

Представник ГУР МО України Андрій Юсов зазначав, що масштаб використання росіянами терміналів Starlink на війні зростає і починає набирати системного характеру.

14 червня стало відомо, що Пентагон продовжив контракт із SpaceX Ілона Маска на надання інтернет-послуг Starlink в Україні ще на шість місяців — до 30 листопада. Його вартість сягнула $14,1 млн.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук