Пасивний дохід для айтівців: інвестуємо правильно

Відкриття ринку землі 1-го липня 2021 року буквально змінило «гру» в секторі інвестицій. Відтепер, купівля/продаж сільськогосподарської землі стала доступною для фізичних осіб і вже від моменту зняття меморандуму почала стрімко розвиватись. Серед основних переваг активу: низький поріг входу, порівняно нижча ціна угоди від європейських сусідів та стабільний щорічний пасивний дохід. Усі ці особливості підігрівають інтерес зробити свою першу інвестицію.

Проте, основний барʼєр для інвестора полягає у відносно молодому ринку та відсутності досвіду. Адже цифрові активи виглядають досить знайомими, а інколи приберегти ці кошти вдома видається найбільш оптимальним варіантом. Чи є ризики від інвестицій у сільськогосподарську землю та які її переваги поміж інших ресурсів? Детальніше розібрали ці питання з CEO компанії Zeminvest Олександром Кравченко.

Олександр Кравченко, СEO Zeminvest. Фото: Zeminvest

Чому інвестувати в землю вигідніше, аніж в інші активи?

Відкладати кошти до «кращих часів»: треба чи ні? У контексті сьогодення це здається найкращою альтернативою для зменшення ризику втрати. Проте, гроші мають властивість знецінюватись під тиском інфляції за відносно недовгий проміжок часу. 

Якщо зберігати — це не опція, то як змусити їх працювати без відносних ризиків? Порівняємо на прикладі інших активів. Розпочнемо з отримання пасивного доходу від інвестиції у нерухомість. Для отримання прибутку потрібно чекати допоки сам обʼєкт збудується та додатково закладати час на його ремонт, що займає декілька років. До того ж, для житлової нерухомості зʼявився ще один ризик з початку повномасштабного вторгнення — руйнування внаслідок російських обстрілів. 

Ще один варіант — криптовалюта, що має досить високу ліквідність та набирає обертів. Для тих, хто планує розпочати шлях у інвестиції з цього цифрового активу, слід звернути увагу на потенційно великий рівень ризику. Адже її вартість може коливатись за короткий час та зі значною градацією. Серед основних викликів залишається: загроза хакерських атак та втрата доступу до своїх цифрових гаманців. 

Те ж саме стосується вкладень коштів у депозит в банк, що може раптово знецінитись у наслідок інфляції. На відміну від цього активу, сільськогосподарська земля дорожчає з кожним тижнем, а тому можна отримувати від 5% до 8% річних. 

Якщо говорити про ринок землі, то інвестор отримує гарантії щодо стабільності прибутку від:

  • капіталізації, адже зростання вартості цього активу відбувається від моменту отримання її у власність;
  • пасивний дохід від орендної плати. 

Попри те, що ринок землі відносно новий, побудувати очікування щодо його майбутнього розвитку можна на прикладі країн Європейського Союзу.

«У Польщі за 10 років вартість землі зросла з 1300 доларів до 6300 євро, що становить капіталізацію у 4,8 рази, – зазначає Олександр, – я не знаю, яка квартира може здорожчати так, як земля, в 5 разів за 10 років. Зараз у нас ринок житлової нерухомості, де можна заробити лише від 30% до 55% за 2-3 роки, якщо вкладатися на фундаменті».

Про таку тенденцію до зростання прибутковості свідчать й виклики з якими зустрівся ринок землі від моменту його відкриття: пандемія COVID-19 та повномасштабне вторгнення. За таких умов, ціна продовжує рости, як, до прикладу, у Полтавській області, що залишається лідером серед продажів, так і на Черкащині через відносну віддаленість регіону. 

Як зробити свою першу інвестицію вже зараз?

Слід розпочати з головного: мінімальний поріг входу становить $4000. Умовно, з місячною зарплатою в $1500, людина може відкладати по $200 та вже зробити свою першу інвестицію. 

Серед порад щодо капіталовкладення в ділянки, Олександр радить диверсифікувати доходи. Тобто, купувати с/г землю у різних регіонах, щоби усереднити ріст цін та убезпечити себе від ризиків повʼязаних з орендарями. 

Визначитись щодо ділянки за типом ґрунту, що безпосередньо впливає на ціну. До прикладу, піщаність Житомирської області з ціною $60 за гектар відрізнятиметься від чорнозему Полтавщини. Проте, слід не забувати про системи зрошування, з якими ділянка буде такою ж родючою.

Олександр Чорний, співзасновник Zeminvest. Фото: Zeminvest

А також обрати надійного партнера, який допоможе на всіх етапах інвестування: від пошуку ділянки до перевірки документа на право власності, фінансову звітність орендаря до оцінки його надійності. Водночас платформа Zeminvest розроблена просто та доступно, адже керувати своїми активами та обирати нову ділянку можна у своєму смартфоні.

Команда Zeminvest. Фото: Zeminvest

За 3 роки роботи ринок землі показав себе як низькоризикову інвестицію, що гарантує стабільність прибутку на випадок інфляції та безпечність від російських обстрілів. Своєю чергою, інвестор отримує пасивний дохід вже з моменту укладання угоди та з довготривалою перспективою примноження доходу. Таким чином, забезпечити фінансову незалежність собі та родині через 20 років, коли ринок досягне пікової точки у своєму розвитку. 

Детальніше щодо мінімального порогу входу та інших подробиць інвестування в с/г землю можна дізнатись під час консультації з експертом Zeminvest.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук