Ваша кров може рятувати: як стати донором і не нашкодити

Після масованих російських обстрілів медикам часто необхідно чимало крові, аби рятувати постраждалих. Утім, спонтанна донація часом може заблокувати роботу Центрів крові і навіть зашкодити. Так, Центр крові в Охматдиті після масованого ракетного станом на 14 годину вже припинив на невизначений термін приймати донорів, кажуть представники проєкту Агенти крові. 

То як задонатити кров, допомоги постраждалим і не нашкодити? Зібрали головні правила.

Коли можна здавати кров

В Україні існує система планового донорства. Саме вона забезпечує сталі запаси крові та її компонентів. Тому найкращий варіант — здавати кров регулярно та системно. Тож негайно бігти на донацію одразу після масованих ракетних обстрілів не варто. Так ви тільки перевантажите Центри крові і вони не зможуть працювати стабільно. 

Крім того, завдяки плановому донорству всі Центри крові формують резерв на випадки масової потреби. Якщо ж цього резерву недостатньо під час якогось масового лиха, про це публічно повідомлять. Тож варто перевірити, чи є заклик до донації на сайтах чи офіційних сторінках центрів крові, Міністерства охорони здоров’я, Українського центру трансплант-координації або ж на сторінках ДонорUA та Агентів крові

Станом на 14:00 понеділка, 8 липня, жодного офіційного повідомлення про нагальну потреби у крові не було, кажуть в ДонорUA. Втім, варто слідкувати за змінами. 

Хто може стати донором крові

Донором крові може стати здорова людина віком від 18 років і вагою від 50 кг. Здорова — значить не мати хронічних хвороб, не проходити лікування або не приймати ліки в моменті, уточнюють у ДонорUA. А от татуювання в потенційного донора не є протипоказаннями. Це поширений міф, однак людину відсторонюють від донації тільки перші пів року після татуювання.

На склад крові впливає харчування, сон і водний баланс, тому до цього треба готуватися:

  • не їжте копченої, гострої, пряної та смаженої їжі, а також процесованої їжі на кшталт снеків, ковбасних виробів, масмаркетних соусів (кетчуп, майонез), не вживайте алкоголь і солодкі магазинні напої за 2 доби до донації;
  • не паліть щонайменше за 2 години до донації;
  • не пийте кави 4-5 годин до донації;
  • поспіть 7-8 годин напередодні донації;
  • за 2-3 години до донації поснідайте. Це може бути каша з нежирною паровою чи відвареною рибою або м’ясом;
  • безпосередньо перед донацією випийте води чи солодкого чаю.

Повний перелік протипоказань дивіться в Порядку медичного обстеження донорів, пам’ятці донора від ДонорUA або ж уточнюйте їх завчасно в Центрі крові.  

Якщо потреба в крові є, а ви підходите за всіма параметрами, обирайте центр крові та заплануйте донацію. Здавати кров можуть як українці, так і іноземці. З собою лише треба мати документи, що посвідчують особу — паспорт та ідентифікаційний код або ж посвідку на постійне проживання.

У Центрі крові ви можете здати цільну кров або ж окремі її компоненти — тромбоцити чи плазму. Та будь-яка з цих донацій передбачає медогляд. Під час нього вам також дадуть заповнити анкету донора. Якщо все добре, ви переходите до забору крові. Інтервал між кровоздачами — 2 місяці. 

Що робити після процедури

Передусім відпочиньте впродовж 15 хвилин одразу після здачі крові. Найближчі години після донації не варто сідати за кермо та підіймати важкі предмети рукою, з якої брали кров. Протягом дня не вживайте алкоголю й уникайте фізичних навантажень. Натомість додайте в раціон продукти із високим вмістом заліза та вживайте підвищену кількість рідини впродовж двох діб.

Якщо плануєте здавати кров регулярно, станьте у резерв на платформі ДонорUA та Агенти крові. Так самостійно організовувати донацію більше не знадобиться — вас повідомлять, коли виникне потреба саме у вашій крові.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук