Хто поширює російські дипфейки про українських військових. «Телебачення Торонто» викрило сітку Telegram-каналів

Російські військові використовують технологію дипфейків, щоб дискредитувати українських військових в очах західної аудиторії та посіяти зневіру в Україні. Вони поширюють соцмережами фейкові відео, на яких нібито бійці ЗСУ ображають російськомовних дітей, знущаються з побратимів і говорять про повалення влади. Над створенням таких роликів працюють спеціалісти під керівництвом Головного управління російської розвідки, з’ясували журналісти «Телебачення Торонто».

  • Один із популярних дипфейків — чоловік із синдромом Дауна із позивним Фоха, який служить у ЗСУ та з якого знущаються побратими. Росіяни зробили не один такий ролик, а цілу серію.
Скриншот із відео «Телебачення Торонто»
  • Як стверджують розслідувачі, деякі фейки можуть стати вірусними. У випадку з Фохою відео спрацювало на західну аудиторію. Його обговорюють у Х та Reddit, а згодом підхопив американський пропагандист Алекс Джонс, на якого підписані майже 2,5 мільйони людей. 
  • Він написав, що це правда, хоча в деяких моментах видно, як з Фохи «злітає» дипфейк-маска, бо нейромережа не встигає її накладати.

Хто поширює ці фейки

Журналісти «Телебачення Торонто» з’ясували, що ці фейки поширює сітка з трьох Telegram-каналів: «Степной ветер», «Рядовой на передовой» і «Розвідник». Сіткою називають декілька каналів, які працюють під одним керівництвом, але маскуються як непов’язані між собою.

Два з цих каналів російські, а один із них видає себе за український. Ба більше, пізніше «Розвідник» змінив свою назву на «Верон» і в описі написав, що його веде колишній військовослужбовець. Хоча після перейменування спрямування каналу не змінилося.

Отже, кого змогли ідентифікувати журналісти:

  • Денис Буртік з Луганська — ймовірно, так званий пресофіцер «армії ЛНР».
  • Філіп Назаров (Феофан) з Луганська — служить у пресслужбі так званої «народної міліції».
  • Іван Філіпонєнко — син колишнього начальника управління «народної міліції» і так званого депутата «ЛНР». Один із керівників пресслужби «народної міліції».
  • Антон Мікужис — ще один пресофіцер так званої «Народної міліції».

Усі вони працюють під пресслужбою армії ЛНР і роблять фейки з 2019 року. Група, яка займалась виготовленням фейків, називалася «Сапфір». Її створив Генштаб ЗС росії в окупованому Луганську у травні 2017 під кураторством російського офіцера Олександра Сазонова

До складу підрозділу входить 15 ідентифікованих членів незаконного збройного формування так званої народної міліції ЛНР. Очолює групу завербована воєнною розвідкою рф громадянка України Катерина Васіліна.

Небезпека ШІ

Росіяни вже давно використовують ШІ-технології у війні проти України. Нещодавно OpenAI виклала звіт, у якому заявила, що за останні три місяці зупинила п’ять операцій: росія, Китай, Іран та Ізраїль використовували технології компанії для маніпуляції громадською думкою та формування політичних результатів. 

У листопаді торік у соціальних мережах була запущена кампанія з дезінформації, яка використовує фальшиві цитати світових зірок для поширення проросійської та антиукраїнської пропаганди. Кампанію очолило угруповування, пов’язане з російським ГРУ.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук