Міноборони України підписало меморандум із фінською ICEYE для посилення космічної розвідки

Міністерство оборони України підписало меморандум про співпрацю з фінською компанією ICEYE, одним зі світових лідерів у галузі супутникових технологій. Про це йдеться в повідомленні відомства.

Згідно з угодою, сторони співпрацюватимуть у галузі дистанційного зондування Землі, що стане значним кроком для посилення обороноздатності України. Компанія виготовляє мікросупутники та володіє одним із найбільших у світі угруповань радарних супутників.

Вони надають об’єктивні дані про земну поверхню практично в режимі реального часу та забезпечують доступ до актуальних даних вдень і вночі, навіть у складних погодних умовах.

Заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко підкреслила, що підписання меморандуму значно покращить розвідувальну діяльність.

Важливість космічної розвідки

росія активно використовує супутникові знімки з різних джерел, зокрема й комерційних. Як зазначає видання The Atlantic, у 2022 році було зафіксовано понад 350 випадків, коли замовлення супутникових знімків певних місць в Україні передували російським ракетним ударам по цих самих місцях.

Хоча офіційно Maxar і Planet, які є одними з провідних постачальників супутникових зображень у світі, стверджують, що не співпрацюють із рф, дані HUMINT-аналітиків Molfar свідчать про те, що росіяни все ж таки можуть отримувати доступ до цих знімків.

Роблять вони це через посередників, маркетплейси та реселерів, що ускладнює відстеження кінцевого покупця.

З 321 проаналізованого випадку 277 підтвердили, що за кілька днів до обстрілів були замовлені супутникові знімки саме того місця, яке згодом було уражене.

Результати:

 • 277 з 321 проаналізованого випадку підтвердили, що за кілька днів до обстрілів були замовлені супутникові знімки саме того місця, яке згодом було уражене.
 • Найчастіше замовлення надходили через тиждень до удару.
 • У деяких випадках знімки замовлялися за 2-3 дні до обстрілу.
 • Детальні кейси:
  • 10 жовтня 2022 року: масований ракетний удар по енергетичній інфраструктурі України. Протягом трьох тижнів перед ударом у Maxar було замовлено 6 супутникових знімків зони ураження.
  • 10 жовтня 2022 року: удар по селу Привокзальне (Сумська область). За 2 дні до обстрілу хтось купив у Maxar 1 знімок цієї місцини. 
  • 5 березня 2022 року: удар по Старокостянтинову (Хмельницька область). Напередодні Capella продав 12 знімків цієї локації.
  • 11 березня 2022 року: удар по аеродрому в Луцьку. За тиждень до удару у Capella хтось замовив 12 знімків.
  • 18 березня 2022 року: удар по танковому та авіаремонтному заводам у Львові. За 3 дні до удару у Capella було замовлено 4 зображення.
  • 26 березня 2022 року: удар по танкобудівному заводу та нафтобазі у Львові. 8 супутникових знімків було замовлено у Beijing Space View Tech і 21AT за кілька днів до атаки.

Нагадаємо, за два роки використання супутника ICEYE, закупівля якого стала можливою завдяки спільним зусиллям українців, фахівці Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) отримали 4173 знімки ворожих об’єктів.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук