Спілка Diia.City United виступила з заявою проти підвищення податків з обороту (доходу) компаній та доходів фізичних осіб та закликали уряд напрацювати інші джерела надходжень до бюджету. Дискусія навколо цього розпочалася на вихідних — зокрема після заяви народної депутатки і голови парламентського комітету з питань бюджету Роксолани Підласої. У інтерв’ю «Економічній правді», опублікованому 26 липня, вона сказала, що треба схвалити підвищення податків до вересня, щоб профінансувати зарплати військовим.

Позиція українського бізнесу

28 липня Олександр Конотопський, Голова наглядової ради та засновник Ajax Systems, та Олег Гороховський, співзасновник monobank, опублікували у своїх соцмережах пости про те, що підвищення податків зараз не на часі. Обидва бізнесмени — члени Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану або ж так званої Ради 7-ми.

«Податки підіймати не можна. Це архітектурна річ. Ні громадяни не бізнес до цього не готові. Беручи до уваги широку культуру ухилення від сплати податків у країні підвищення податків призведе лише до тінізації економіки. Податки в Україні треба знижувати. І вчити всіх їх платити. Тоді ревеню держави буде зростати», — зазначив у своєму дописі Олександр Конотопський.

Згодом вийшла і консолідована позиція Diia.City United — бізнес-спілки резидентів Дія.City, до якої вже приєдналися понад 60 компаній.

«Ми розуміємо складність фінансової ситуації в державі та необхідність наповнення бюджету, у тому числі для витрат на оборону. При цьому, виступаємо проти необґрунтованого підняття податків з обороту (доходу). Пропоновані зміни призведуть до більшої тінізації економіки», — йдеться у заяві.

Diia.City United у заклику до уряду пропонує пропрацювати:

  • адміністрування та стягнення податків та митних зборів,
  • реформуванням Державної податкової служби та Державної митної служби,
  • тіньові сектори підакцизної продукції,
  • скорочення видатків державного бюджету через диджиталізацію всіх послуг тощо.

Реакція Комітету ВР з питань фінансів

На обговорення підвищення податків відреагував Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Є аргументи які мені близькі, є з якими важко погодитись. Але вже точно факт — що всі сторони розуміють ситуацію з необхідністю знайти ресурси на фінансування армії. Протягом наступного тижня запрошую всі провідні бізнес-асоціації в межах традиційного формату наших регулярних зустрічей провести дискусію», — написав Гетманцев.

Згодом Олег Гороховський повідомив про заплановане спеціальне засідання Ради з питань підприємництва в умовах воєнного стану, де обговорюватимуть Законопроєкт № 11416.

«Ми раді, що нас чують і що ми маємо змогу донести бачення підприємців до керівництва держави», — написав Гороховський.

Перший заступник Голови профільного комітету народний депутат Ярослав Железняк пропонує відмовитися від більшості «абсолютно непотрібних і складних в адмініструванні ідей», які збережуть бюджетні кошти.

«Податок 15% на авто принесе 10 млрд. А знаєте, що ще принесе так само 10 млрд грн? Забрати гроші з 41 програми бюджету, які взагалі не використовуються. Збільшення оподаткування ФОПів 3-ї групи легко заміняється грошима, які ми в бюджеті витрачаємо на телемарафон», — пояснює нардеп.

Інше на фінансування армії Железняк закликає шукати «розумними компромісами», не виключаючи тимчасове збільшення ПДВ. Про можливість збільшення ПДВ говорив і Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Натомість Міністерство фінансів України пояснювало, чому військові потреби не можуть фінансуватися підвищенням ПДВ.

«З одного боку, це легкий в адмініструванні інструмент, який дозволяє отримати додаткові ресурси. З іншого, наслідки будуть негативно впливати на усіх громадян, особливо на вразливі категорії, серед яких, наприклад, люди пенсійного віку, яких в Україні 10,2 млн», — йдеться у повідомленні.

Мінфін наголосив, що підвищення цього податку призведе до зростання цін на основні товари (хліб, молоко, масло тощо). Натомість уряд пропонує «більш соціально справедливу модель», яка передбачає військовий збір для товарів, що не є найпершими потребами — авто, нерухомість та ювелірні вироби.

Пояснення економіста Центру економічної стратегії

Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай писав про те, що підвищення податків є невідворотним.

«На потреби оборони бракує 500 млрд грн, близько $12 млрд. Це щоб профінансувати зовсім базові потреби армії та зберегти хоча б приблизний паритет з РФ», — коментував Гайдай.

Економіст називає три реалістичні джерела надходжень:

  • друк грошей (очевидно найгірший інструмент, крок останньої надії — Гайдай);
  • фінансові репресії (можливі, бо додаткові 220 млрд грн облігацій внутрішніх державних позик треба розміщувати — Гайдай);
  • підвищення податків/зменшення видатків.

«Пакет підвищення податків ігнорує значну тіньову економіку, економічних “ухилянтів”. Я не вірю в те, що можна зібрати “на вчора” істотні суми через покращення адміністрування і вольове розширення бази наявних податків. Пропоновані кроки покладають практично все навантаження на білий бізнес та найманих працівників», — пише економіст ЦЕС Гайдай.

Як альтернативне рішення він пропонує підвищення податків всього кінцевого споживання, а також перегляд витрат із скороченням усіх видатків. Скорочення видатків на 65 млрд грн Гайдай вважає радше «технічним», що враховує реструктуризацію зовнішнього боргу.