Як українському бізнесу долучитися до реформи забезпечення Збройних сил і стати постачальником Державного оператора тилу? Про це у колонці для AIN розповідає Вікторія Виноградова, директорка з управління портфелем проєктів ДОТ.


Державний оператор тилу — закупівельна агенція при Міністерстві оборони України, що забезпечує нелетальні потреби ЗСУ. А ще це «дитина антикорупції», адже ДОТ утворився у відповідь на корупційні схеми в оборонних закупівлях. Сьогодні «яйця по 17» — мем. І щоб вони знову не стали реальністю, уже понад пів року триває реформа закупівель у сфері оборони.

Що таке ДОТ і як це працює

Сьогодні Держоператор тилу закриває потреби ЗСУ за трьома напрямами: харчування, пально-мастильні матеріали та речове забезпечення (одяг та амуніція). Річний бюджет ДОТ — 96 млрд грн. До кінця року до нас також доведуть потребу в медичному майні. Відповідно, як за новою, так і за наявними, відпрацьованими категоріями потрібні надійні компанії, що допоможуть забезпечити безперервність процесу.

Нині ДОТ має вже 165 постачальників. Це все українські компанії, і переважна частина самі є виробниками. Деякі з них раніше співпрацювали з Міноборони, деякі були лише на субпідряді, а тепер виходять на тендери самостійно. Частина ж — нові гравці ринку, які набувають першого досвіду співпраці з державною закупівельною агенцією.

Один із пріоритетів ДОТ ще від старту діяльності — демонополізація ринку. Тому ми заохочуємо нових постачальників долучатися до закупівель. По-перше, проводимо ринкові консультації, щоб пояснити всі деталі й відповісти на запитання, а також збираємо комерційні пропозиції, аби оцінити спроможності ринку та сформувати релевантну очікувану вартість. По-друге, ділимо процедури на лоти, щоб долучитися могли компанії з різними обсягами виробництва. По-третє, збираємо зворотний зв’язок від ринку. Нарешті (і насправді першочергово), забезпечуємо прозорість закупівельних процесів. Відкритість і доброчесність — одні з ключових принципів ДОТ.

Стати постачальником ДОТ. Крок 1: цінності

Знаю, що завжди хочеться отримати інструкцію з чіткою послідовністю дій. Вона буде, але в цій інструкції я зроблю «ціннісний припис». Він важливий. Можливо, навіть важливіший, аніж зазначене далі, бо є своєрідним фільтром: компанії, що не проходить за цим критерієм, буде складно впоратися з іншими вимогами в повних обсягах.

Перше, що має усвідомлювати кожен потенційний постачальник ДОТ, — у нашому фокусі завжди клієнт. І це Збройні сили. Я би хотіла, щоб кожна компанія, яка вирішує податися на тендер, розуміла, що це за сфера та яка кінцева мета нашої співпраці. Військові повинні фокусуватися на головній місії — знищенні ворога, а ми працювати так ефективно, щоб вони були забезпечені необхідним у повних обсягах. Тому відповідальність і надійність — пріоритет.

Стати постачальником ДОТ. Крок 2: підготовка

Очевидно, компанія, яка вирішила вперше взяти участь у закупівлі ДОТ, має запитання ще до старту. Аби отримати відповіді, можна, по-перше, заповнити форму для постачальників на нашому сайті. По-друге, звернутися до уповноваженої особи закупівлі (її контакт розміщений на Prozorro) або ж на пошту, яка вказана в оголошеннях про збір комерційних пропозицій. Також запитання можна написати в наші соцмережі й на офіційну пошту. 

Є різні формати співпраці бізнесу з ДОТ.

  • Найчастіше ми використовуємо спрощені закупівлі, аби закрити нагальні потреби Збройних сил. Усі вони розміщені на Prozorro, тож бізнесу достатньо слідкувати за тендерами, вивчати вимоги та подаватися для участі.
  • Також є механізм рамкових угод, який пришвидшує процедуру: ДОТ заздалегідь кваліфікує компанії, а вже коли виникає потреба в постачанні, оперативно укладає контракт. Важливо, що в «рамці» враховані безпекові питання: надані учасниками документи не публікуються в Prozorro, а інформація про місце та строк постачань не оприлюднюється.
  • В окремих випадках Держоператор тилу укладає прямі договори з конкретними компаніями.

Стати постачальником ДОТ. Крок 3: документація

Як я писала вище, сьогодні Держоператор тилу закриває три категорії потреб ЗСУ: харчування, одяг та амуніцію, пально-мастильні матеріали. Загальний перелік документів типовий для кожного напряму. До того ж компанія має підтвердити, що вона відповідає кваліфікаційним критеріям, а її товари — технічним, якісним і кількісним характеристикам. Серед кваліфікаційних критеріїв до учасників є вимоги щодо складських приміщень, транспорту, достатньої кількості фахівців, ефективної ІТ-інфраструктури. Потрібно підтвердити фінансові спроможності та релевантний досвід. Також пріоритетними є вимоги щодо комплаєнсу.

Аби розписати деталі щодо кожної категорії, не вистачить колонки. Однак уся інформація про необхідні документи розміщена в конкретних процедурах на Prozorro. 

Стати постачальником ДОТ. Крок 4: кваліфікація

Коли компанії подали свої документи, фахівці ДОТ починають перевірку. Чи трапляються помилки в тому, що надсилають компанії? Так. Чи вони незворотні? Не всі. Якщо ми виявляємо невідповідність в інформації, то розміщуємо на Prozorro повідомлення з вимогою виправити їх. Учасник закупівлі має 24 год, аби завантажити уточнені або нові документи. Але є одне але: якщо бізнес на цьому етапі не подав документів про технічні та якісні характеристики товару чи гарантії від банку, то вже не має можливості це виправити.

Після завершення електронного аукціону ДОТ також проводить кваліфікацію учасника, який надав найбільш економічно вигідну пропозицію. У закупівлях харчування є ще додаткова перевірка спроможностей постачальника. Це потрібно, аби переконатися, що ЗСУ будуть забезпечені їжею вчасно та в повних обсягах. 

Важлива частина на етапі кваліфікації — антикорупційна перевірка компанії. ДОТ вивчає надані заздалегідь документи, щоб виявити корупційні та інші ризики, запобігти конфлікту інтересів або за потреби врегулювати його. Нам важливо співпрацювати з доброчесними бізнесами не лише для репутації, а й для уникнення ризиків і слідування принципу нульової толерантності до будь-яких проявів корупції.

Стати постачальником ДОТ. Крок 5: співпраця 

Із учасником, який переміг на тендері й пройшов кваліфікацію, ДОТ укладає договір. Відтак починається спільна робота для забезпечення Збройних сил необхідним. Протягом усього періоду наші фахівці тримають контакт із компанією. Іноді це без перебільшення режим 24/7. До речі, у постачальників також є можливість отримати передоплату, що полегшує процес виробництва.

Загальними рисами це і є шлях постачальника державної закупівельної агенції. Відповідальність велика, як і цінність такої роботи. Підтримка від ДОТ безперервна. Таким же має бути процес забезпечення Збройних сил.