Автор/ки: Марія Молодковець, Анастасія Іванцова, Іван Міщук

Buy me a coffee (BMC) обмежила можливості для виводу коштів для українських блогерів та блогерок, зареєтрованих на платформі. BMC ніде публічно не коментувала причини та терміни обмежень, втім відповіді їхньої комнади підтримки почали публікувати в мережу. Команда AIN дізналася, коли в українців зникне можливість забрати свої гроші (спойлер — не 14 серпня), як це вплине на українських блогерів та які є способи виведення коштів із Buy me a coffee.

Як працюють Buy me a coffee та схожі платформи

Платформи на кшталт Buy me a coffee мають завдання збирати в одному місці прихильників блогера чи блогерки, й отримувати від них гроші, даючи натомість ексклюзивні пости, відео, подкасти чи бачити контент першими.

Вони заробляють на тому, що беруть відсоток від суми задоначених грошей авторам. Наприклад, у Buy me a coffee це 5 %, у YouTube — 30 %, на Patreon — від 5 % мінімум плюс податкові нарахування.

Для виплат коштів авторам, які накопичуються, платформи використовують посередників. Наприклад, Patreon це робить через PayPal або Payoneer.

Тобто блогер має акаунт на Buy me a coffee, там накопичилася певна сума, яку можна вивести. Він для цього створив акаунт у Payoneer, і перекидає гроші туди. І з Payoneer виводить гроші на український рахунок — або напряму на карту банку чи на рахунок ФОП.

Buy me a coffee працював із двома платіжними системами — Payoneer та Stripe. Остання не працює на території України через війну та окупацію частини територій. Тому значна частка українських авторів користувалася виводом грошей через Payoneer.

Із чого почалися проблеми з Buy me a coffee

На початку серпня українські контентмейкер/ки почали стикатися із проблемою з виведенням коштів із платформи Buy me a coffee. Спочатку увагу на це звернула користувачка Х під ніком BzickOff, яка не змогла вивести $30 на свій рахунок та звернулася до служби підтримки.

Там їй повідомили про нововведення в політиці компанії, які стосуються України:

«​​Ми повинні повідомити вам, що через нещодавні оновлення політики та дедалі складнішу відповідність і санкції ми більше не залучаємо нових авторів з України. Ми розуміємо, що це може розчарувати, і ми щиро вибачаємося за будь-які незручності, які це може спричинити. Це рішення обумовлено різними факторами, зокрема необхідністю відповідати суворим стандартам відповідності. Оскільки приблизно 20 % території України підпадає під санкції, точна перевірка та моніторинг місця розташування стали надзвичайно складними, що створює значні ризики помилок».

Допис BzickOff розійшовся в соцмережі й зібрав низку коментарів, у яких ділилися схожою проблемою. За кілька днів схожий допис з’явився в блогера та актора озвучки AdrianZP.

«Buy me a coffee… закрила можливість виводити кошти напряму на карту через Wise, а також через Payoneer. Єдино можливий метод виводу стає сервіс Stripe який не доступний в Україні та до 14 серпня всі автори зможуть ввостаннє вивести свої кошти», — пише блогер.

Нижче він додав, що скоріш за все буде вимушений закрити свій канал, адже підтримка глядачів — основний канал прибутку українських креаторів та креаторок.

Що кажуть про проблеми з Buy me a coffee українські креатори та креаторки

Для багатьох українських авторів контенту платформи підтримки на кшталт Buy me a coffee є єдиним або найбільшим джерелом заробітку. Зазвичай це кошти не лише на життя, а й на постійне покращення контенту.

«Якщо є кошти, є можливість наприклад покращувати своє обладнання (мікрофон, камера, світло не безкоштовне), оплачувати EpidemicSound та й загалом більше концентруватися виключно на ютубі, бо створення контенту це час, який є хіба в студентів. У ці роки ти можеш на ентузіазмі робити купу всього. Люди думають, що YouTube це лише хоббі і знімати відео це справа 5 хвилин. Або ж вважають, що автор не має права на цьому заробляти й жити, бо це не робота», — розповів у коментарі AIN блогер AdrianZP.

Чимало креаторів опинилися на Buy me a coffee через проблеми інших співвітчизників на Patreon. Спершу 24 лютого 2022, у день початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, платформа заблокувала акаунт «Повернись живим». Там планові донати для благодійного фонду сягали $250 000 — вони мали списатися з рахунків патронів на початку березня.

Наступна більш масова хвиля відтоку з Patreon відбулася після блокування акаунту блогера та активіста Сергія Стерненка наприкінці березня 2023 року. Причина та ж сама, що і з ПЖ: порушення правил платформи через «фінансування мілітарних цілей». Хоча в той же час на платформі працювали акаунти російських «воєнних журналістів».

Читайте також: Що не так з Patreon та чому українці закликають його кенселити

То ж Buy me a coffee став простою та оперативною заміною іншим сервісам.

«На Buy me a coffee в нас зберігався екстренний запас, там була сума достатня для покриття зарплати всій редакції на місяць. Ми пробували дуже багато способів активно залучати людей на Buy me a coffee, але, якщо чесно, йшло доволі туго. В останні місяці він нам приносив десь $300–400 на місяць. Для наших масштабів це відчутно, але цього недостатньо як єдиного джерела доходів», — розповідає про свій досвід роботи з платформою Олексій Бондаренко, головний редактор медіа про нову українську культуру «Лірум».

Втім частина українських авторів контенту залишила свої акаунти на Patreon активними. Команда Sebto Media, як і багато інших, вирішили диверсифікувати свої ризики.

«Я запропонувала таке рішення команді, оскільки мала чуйку, що чи не кожна західна платформа в якийсь момент викине якийсь такий коник, як це було у випадку Patreon та Стерненка. Крім того, я дуже чітко усвідомлювала, що якщо ми закриємо Patreon, то частини підписок, а отже, грошей ми не дорахуємося. На той момент ми спільноту тільки-тільки створили, нам кожна підписка була дуже важливою. Зрештою, так є і зараз», — каже Дарина Заржицька, директорка Sebto Media.

Неготовність підписників одразу перейти на нову платформу — навіть після публічного кенселу — помітила й Ілона Яремич. Вона веде власний блог під ніком Пітятко. Ділиться, що більшість тих, хто відписався з Patreon, не перейшли на Buy me a coffee, просто пішли з попердньої платформи.

«Якщо Buy me a coffee таки стане недоступним чи будуть проблеми з виведенням коштів, підписники покидатимуть платформу, то, вочевидь, приємного особисто для мене буде мало. Я втрачу приблизно 35% підтримки. Найсумніше те, що підписники йдуть із платформи через переконання, мовляв, Buy me a coffee обмежує українців, отже це поганий сервіс. Насправді, зараз я не бачу систематичних обмежень, тому й не покидаю платформу. Але це покищо. Якщо Buy me a coffee стане недоступним, доведеться створювати ще одну альтернативу», — каже Блогерка Ілона Яремич (Пітятко).

Єдиний дієвий вихід із ситуації, на думку AdrianZP, це активні рекламодавці. Адже вони не прив’язані для закордонних сервісів для оплати.

«Та поки їх [рекламодавців — ред.] майже нема. Та якщо і є, то це привілей для великих каналів, оскільки їм важлива кількість переглядів, а не ефективність. Не маєш 100к переглядів на відео, не маєш реклами… Не кожен контент може набирати 100к+ переглядів», — пояснює AdrianZP.

Альтернативні серсіви для українців

Нині креатори, з якими під запис та of the record говорила команда AIN, шукають інші зручні платформи, що стали би гідними аналогами BMC.

Українці можуть залишитися на Patreon. Він блокував акаунти втім досі не мав інших проблем із виводом коштів. Також платформа має трішки більшу комісію.

Є можливість залучати спонсорство YouTube. Він має велику комісію в розмірі 30%, це помітний мінус платформи. Інший мінус — це не варіант для авторів, які не ведуть YouTube.

«На Buy me a coffee у нас була невелика частка донатів, тому припинення співпраці з ними нас дуже не засмутить. А взагалі я всіх закликаю спонсорувати проєкт на YouTube. Хоч там і 30% комісії, проте все стабільно й не треба мучитись з Payoneer, Wise і Stripe», — пояснив свій підхід до монетизації співзасновник подкасту «Поплава» Олег Новіков.

Також є кілька українських варіантів. 

Наприклад, є Base («База») від mono. Для роботи з платформою треба мати ФОП-акаунт в mono з відповідними з КВЕДами. Та й функціонал у платформи наразі обмежений — адже там не можна постити контент.

«Base для себе наразі ми не розглядаємо. Ми дуже загорілися цією ідеєю, але виявилося, що це взагалі не те, що нам потрібно. Я підозрюю, що ютуберам і стрімерам зручно, подкастерам не дуже. Можливо, зараз це змінилося, але коли ми ознайомлювалися, то там не було можливості завантажити аудіо. Як і можливості, написати приватне повідомлення. Але в «Базу» я вірю. Вони вже зідзвонювалися з нашою менеджеркою з розвитку спільноти Оленою Паплинською. Сподіваюся, врахують поступово увесь її фідбек», — каже Дарина Заржицька, директорка Sebto Media.

Інший аналог — «Донателло». Це невеликий сервіс, який дозволяє отримувати гроші через LiqPay. Виплати можливі лише на ФОП, що може бути незручно для блогерів-початківців.

Що кажуть у Buy me a coffee та НБУ

За понад тиждень із виникнення проблеми, представники платформи почали активно відповідати на запити щодо виведення коштів українцями та українками. Відповідь на запит AIN була малоінформативною.

Служба підтримки Buy me a coffee каже, що Wise і Payoneer вимикають через несумісність із майбутніми функціями платформи, зокрема — підтримкою місцевої валюти. Тут радять виводити кошти через Stripe Express, «який сумісний із цими новими функціями та підтримується в понад 130 країнах, забезпечуючи швидкий і безпечний варіант виплат».

Значно інформативнішою була відповідь українській креаторці Eileen, яка надала AIN скриншоти. Тут йдеться, що Payoneer не працюватиме з 1 листопада 2024 року, тобто креатори мають ще понад два місяці на пошук альтернативної системи виведення коштів.

Із запитом про те, чи може держава вплинути на ситуацію, ми звернулися до Мінцфри. У відомстві відповіли, що наразі не мають чіткої відповіді. Натомість НБУ в коментарі DOU припускає, що компанії додають Україну до переліку «заборонених юрисдикцій» через те, що в них немає джерела даних про статус територій України/офіційного переліку тимчасово окупованих російською федерацією територій України.

«Тобто такі рішення не є вимогою законодавства США у сфері санкцій фінансового моніторингу. По суті, такі зміни є формою де-ріскінгу — коли фінансові установи радше повністю припиняють або суттєво обмежують ділові відносини з клієнтами або категоріями клієнтів, щоби повністю уникнути ризику, а не управляти ним».

У разі блокування коштів у НБУ радять звернутися до банка, який заблокував платіж, щоби дізнатися підстави відмови та узгодити обсяг додаткових заходів/інформації, необхідних для проведення платежу. Упродовж місяця банки мають проінформувати НБУ про результати вжитих заходів, а також проблемні питання, виявлені під час комунікації з банками-партнерами, та пропозиції щодо можливих шляхів їх вирішення.