Верховна Рада України на засіданнях 4 і 5 вересня ухвалила низку кадрових рішень у Кабінеті Міністрів України. У парламенті проголосували за відставки міністрів, які подали заяви, а згодом призначили і нових очільників міністерств.

Розповідаємо, які зміни відбувались протягом цього тижня та які ще можуть готуватися.

Що відбувається зараз

Зараз в Україні працює 20 міністерств та 23 урядовці: прем’єр-міністр, 20 профільних міністрів, міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов і віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. Втім, у частини міністерств наразі не було міністрів. Наприклад, у Міністерстві молоді і спорту та Міністерстві регіонального розвитку до змін цього тижня очільниками були тимчасові виконувачі обов’язків.

3-го вересня українські міністри почали подавати свої заяви про відставку до Верховної Ради. З 23 урядовців у Кабміні до початку пленарного засідання Верховної Ради 4 вересня заяви написали шестеро міністрів. 

4 вересня Верховна Рада відправила у відставку: 

  • Олександра Камишіна з посади міністра з питань стратегічних галузей промисловості України;
  • Ольгу Стефанішину з посади віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України; 
  • Руслана Стрільця з посади міністра захисту довкілля та природних ресурсів України;
  • Дениса Малюську з посади міністра юстиції України. 

5 вересня депутати проголосували за звільнення Дмитра Кулеби з посади міністра закордонних справ України та Ірини Верещук з посади віцепрем’єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

5 вересня Верховна Рада затвердила нових міністрів: 

  • Ольга Стефанішина — віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністр юстиції (тобто їй поновили стару посаду та призначили ще одне міністерство в підпорядкування);
  • колишній голова Фонду Держмайна Віталій Коваль став міністром аграрної політики та продовольства;
  • Олексія Кулебу призначили віцепрем'єр-міністром із відновлення — міністром розвитку громад та територій;
  • Матвія Бідного затвердили на посаді голови Мінспорту (раніше саме він виконував обов’язки голови цього відомства); 
  • Світлана Гринчук — міністерка захисту довкілля та природних ресурсів (до цього була заступницею Міністра енергетики України);
  • міністеркою у справах ветеранів стала Наталія Калмикова (була заступницею Міністра оборони України);
  • міністром з питань стратегічних галузей промисловості став Герман Сметанін
  • новим очільником Мінкульту став Микола Точицький;
  • новий голова Міністерства закордонних справ — Андрій Сибіга (був заступником міністра у цьому ж відомстві).

Натомість Олександр Камишін, який був головою Мінстратегпрому, буде працювати в Офісі Президента, де продовжить займатися питанням озброєння та інфраструктури. Також заступницею з приводу реінтеграції тимчасово окупованих територій в ОП буде Ірина Верещук.

Як змінювався уряд Шмигаля

Загалом за час незалежності в Україні змінилося 18 прем'єр-міністрів. Найдовше на посаді перебуває саме нинішній прем’єр Денис Шмигаль, який очолив уряд 4 березня 2020 року. І навіть нинішня велика хвиля нових призначень не змістила його з посади. 

Попередник Шмигаля на посаді Олексій Гончарук «успадкував» від уряду Володимира Гройсмана 20 міністерств. 16 відомств він «передав» своєму наступнику.

За його каденції кількість міністерств знову виросла з 16 до 20. Деякі відомства обʼєднали, а інші, навпаки, розділили.

Так, у новому уряді розділились Міністерства у справах ветеранів і з питань тимчасово окупованих територій. Замість нього зʼявились Міністерство у справах ветеранів і Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Замість Міністерства культури, молоді та спорту утворили Міністерство культури та інформаційної політики та Міністерство молоді та спорту.

Міністерство енергетики та захисту довкілля України розділили. Замість цього зʼявились Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, а також Міністерство енергетики. 

Міністерство економічного розвитку і торгівлі перетворилося на Міністерство економіки.

Абсолютно новим відомством стало Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.

Уже під час повномасштабної війни в грудні 2022 року Міністерство розвитку громад і територій обʼєднали з Міністерством інфраструктури. Так з’явилося Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, також відоме як Мінвідновлення.

Міністерств знову поменшає?

Наразі причина масових ротацій і призначень не відома. Однак Володимир Зеленський у день «великих звільнень» коментував кадрові зміни і розповідав про потребу в нових людях.

«Я дуже вдячний міністрам і всій команді Кабміну, які працювали для України, заради українців чотири з половиною роки, а хтось п'ять років. Нам сьогодні потрібна нова енергія. І ці кроки пов'язані тільки з посиленням нашої держави на різних напрямках», — заявив 4 вересня Володимир Зеленський на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Ірландії Саймоном Гаррісом у Києві.

Чи це може бути дзвіночком до майбутнього скорочення кількості міністерств? Розмови про це йдуть давно. У 2022 році у швейцарському місті Лугано Україна презентувала план відновлення, однією з умов якого було скорочення наявних міністерств. 

Напряму в документі про це не було прописано, але деякі українські медіа із посиланням на власні джерела в Офісі Президента та Кабміні писали, що реформа міністерств запланована в рамках саме плану відновлення.

Після цього в тому ж таки 2022 році голова фракції «Слуга Народу» Давід Арахамія заявляв, що цим питанням займатиметься голова Мінцифри Михайло Федоров: 

«Робочою групою зі скорочення міністерств, оптимізацією департаментів, електронним документообігом опікуватиметься Михайло Федоров. Це буде велика презентація», — заявляв Давід Арахамія. За словами Арахамії, кадрові питання мали вирішувати якраз після реформування Кабміну.

4 березня 2024 року Денис Шмигаль заявив про плани щодо скорочення міністерств. Премʼєр зазначив, що уряд планують скоротити до 15-16 міністерств з 20 наявних. 

«Це оптимальна кількість, щоб бути більш скоординованими та швидкими. Треба бути менш бюрократичними, скоротити певну кількість людей», — заявив голова уряду. 

Які саме міністерства потраплять під скорочення — невідомо.

У той же час уже є ідеї нових міністерств. 27 серпня під час пресконференції Володимир Зеленський заявив про створення Міністерства єдності, яке займатиметься поверненням додому українців, які виїхали за кордон під час повномасштабної війни. 

«Я вважаю, що не вистачить сил у МЗС не втратити 7,5 млн українців. Цю ідею я обговорював якраз без Дмитра Кулеби, а з прем'єр-міністром, бо це про уряд. Ми проговорювали це питання, що це дуже складна місія для будь-якого міністерства», — заявив Президент.

5 вересня Давид Арахамія заявив, що робоча назва нової установи — Міністерство повернення українців. Наразі в Кабміні розглядають потенційних кандидатів.