Образ сільської жінки в суспільстві часто обтяжений архаїчними уявленнями. Наприклад, що їхнє коло інтересів обмежується домашнім господарством і роботою в полі. Однак реальність сьогодення кардинально відрізняється від цього застарілого уявлення. Софія Буртак, Голова правління громадської спілки «Бізнес Мережа Сільських Жінок» розповідає, які виклики стоять перед підприємицями з села, та радить, як їх долати.


Традиційно жінкам у сільській місцевості складніше реалізувати себе. Даються взнаки брак освітніх і карʼєрних можливостей і тягар побутових обовʼязків, які здебільшого лягають саме на жіночі плечі. Сучасна жінка в селі — це інноваційна, прогресивна та стійка підприємиця, яка активно розвиває свою справу, опановує нові технології та робить вагомий внесок у продовольчу безпеку країни. Вона спрагла до знань, готова адаптуватися до викликів і швидко опановувати нові навички. Попри це, все ще існують вагомі виклики, які ускладнюють їхню професійну та особисту реалізацію. Як їх подолати і чому це важливо для українського суспільства загалом?

Пʼять рушіїв, які пришвидшать розвиток жіночих бізнесів у селах

Жінки в селах переважно працюють у сільському господарстві та торгівлі, особливо продаючи вирощену продукцію. До того ж останнім часом з'являється більше несільськогосподарських бізнесів. Та незалежно від виду діяльності, існує пʼять ключових факторів, які пришвидшать розвиток будь-якої жіночої справи в умовах сільської місцевості.

Доступ до технічного оснащення

Одним з основних факторів розвитку жіночого лідерства в селі є механізація праці. У сільському господарстві більшість роботи жінки досі виконують вручну: посів, збір урожаю, догляд за худобою тощо.

Водночас такий традиційно «чоловічий» вид робіт, як-от косіння трави, давно став механізованим. Тож оптимізація «жіночої» праці є критично важливою для звільнення часу та сил жінок для розвитку решти сфер життя.  

До прикладу, використання доїльних апаратів не лише збільшує продуктивність, але й дає можливість зростання бізнесу. Так, після того, як домогосподарства-члени кооперативу «Мрія-С» на Миколаївщині перейшли на доїльні апарати, надої зросли з 6,5 до 8 літрів на одну корову, а час доїння однієї корови скоротився з 8 до 3-4 хвилин. Про це свідчать результати дослідження, яке ми проводили спільно з Oxfam Great Britain. Механізація праці збільшила доходи господарств приблизно на 23%. І це лише один із прикладів. 

Якісна освіта

Не менш важливим є доступ до актуальних знань, яких часто бракує за межами великих міст. Ми помітили, що з 2022 року запит сільських жінок-підприємиць на якісне навчання суттєво зріс. Більшість із них почали розширювати свої бізнеси та шукати нові ринки збуту. Відповідно, активніше цікавитися темами якості й безпечності харчової продукції, сертифікації, стандартизації, а також маркетингом і продажами. 

Психологічна підтримка та долучення до професійних спільнот

Підтримка сім'ї та оточення є ключовою для жінок-підприємиць у селах. Важливо, щоб близькі і рідні серйозно сприймали їхню діяльність і цінували внесок у сімейний бюджет і загальний добробут родини.  

Має значення і долучення до професійних спільнот.

Насамперед тому, що через війну багато жінок втратили землю та господарства та змушені були переїхати та починати все з нуля.

Тож професійні організації та бізнес-мережі сільських жінок можуть стати опорою для тих, хто починає заново, входить у нову галузь чи диверсифікує бізнес. 

Жінки з різних секторів сільського господарства мають унікальні навички: експортерки зерна досвідчені в міжнародних контрактах і роботі з трейдерами, плодоовочевий сектор має потужний маркетинг і презентацію продукції, а підприємиці з молочного сектора — багатий досвід кооперації. 

Розвиток кооперативів

Ефективним інструментом для виходу на новий рівень бізнесу стають кооперативи. Об'єднуючись, жінки можуть оптимізувати витрати, збільшити доходи та реалізовувати амбітні проєкти, недоступні для одноосібного підприємництва. У простому розумінні, це спосіб отримати вигоду від співпраці багатьох бізнесів.

Ключова особливість кооперативів полягає в тому, що всі учасники зберігають свою приватну власність та автономію в бізнесі. Це важливо, оскільки багато людей побоюються втратити контроль над своїм майном. Українське законодавство гарантує збереження приватної власності в кооперативній моделі.

Під час війни спостерігаємо появу нових кооперативів, які долають виклики воєнного часу. У портфоліо наших учасниць є успішні приклади зернових і медових кооперативів, тепличного господарства, експорту ягід тощо. Наприклад, з кооперативом ветеранів «Оберіг Агро» за підтримки Oxfam Great Britain ми розвинули тепличний комплекс з енергонезалежною сонячною станцією, свердловиною та органічною сертифікацією під час війни.    

Гранти та підтримка громадських організацій

Грантова підтримка та фінансування жіночих бізнес-ініціатив не лише забезпечують економічну незалежність, але й позитивно впливають на психологічний стан підприємиць, адже слугують додатковим джерелом підтримки та мотивації продовжувати власну справу. 

Окрім матеріального забезпечення, чимало ініціатив передбачають і програми навчання та підтримки ментального здоровʼя, адже в поточних реаліях управління стресом і психологічна стійкість — не менш важливі вміння, аніж володіння ремеслом чи вирощування сільськогосподарських культур. Та й загалом багато проєктів сприяють розширенню експертизи і кола інтересів жінок у сільських громадах, допомагають їм вийти за межі традиційних сфер діяльності. Як приклад, розширення доступу до STEM-освіти, навчання керування дронами на Волині. 

Три глобальні виклики, з якими борються жінки в сільській місцевості 

У масштабах країни внесок жіночої роботи в селі може бути не таким очевидним. Однак такі ризики були б ще більш небезпечними без щоденної праці і зусиль жінок в українських селах:  

  • Війна. Військові дії спричинили втрату і забруднення земель, руйнування господарств, переміщення людей. Багато жінок змушені взяти на себе управління бізнесом, коли чоловіки пішли до війська. Вони опановують нові галузі та адаптують виробництво до нових умов.

  • Зміна клімату. Кліматичні зміни вимагають впровадження нових технологій ведення сільського господарства. Жінки активно опановують тепличне господарство, системи крапельного зрошення, управління технікою та інші інноваційні методи, які раніше застосовувалися не так широко.

  • Продовольча безпека: в умовах війни та економічної кризи саме малі та середні підприємства, якими часто керують жінки, забезпечують значну частину продовольчої безпеки країни. Вони адаптують виробництво до нових умов, розвивають переробку та створюють продукти тривалого зберігання.

Важливо визнати цінність внеску сільських жінок у харчову безпеку та відновлення країни. А тому врахувати їхній голос при розробці програм відбудови. 

Змінюючи стереотипне сприйняття ролі жінки в селі, ми відкриваємо нові горизонти для розвитку не лише окремих громад, але й країни загалом. Підтримка жіночого лідерства, створення можливостей для навчання та розвитку бізнесу — це інвестиція у стійке майбутнє українського села та продовольчу безпеку держави.

Читайте також: Продаєте товари в ЄС онлайн? Тоді ваш сайт ймовірно доведеться переписати — колонка