Авторки: Юлія Бондар та Анастасія Товстановська
1245 єдинорогів — стільки компаній по всьому світу, що досягли оцінки в $1 млрд станом на липень 2024 року, додала у свій Global Unicorn Club аналітична платформа CB Insights. Серед них українське коріння мають чотири компанії: Grammarly, AirSlate, Creatio та People.ai. До українських єдинорогів зазвичай також відносять GitLab і Unstoppable Domains.
Хто до них може долучитися і стати наступним єдинорогом з українським корінням — у дослідженні AIN.UA.
Методологія дослідження
Для дослідження технологічних стартапів, які наближаються до оцінки в $1 млрд, ми обрали ті компанії, які мають українське коріння — або зареєстровані в Україні, або мають засновників українського походження. Аби точно визначити перелік стартапів, редакція використала платформи Crunchbase, TechUkraine, TechRound, CB Insights, Dealroom, Tracxn та Ucluster.
До переліку потрапили ті компанії, які відповідають таким вимогам:
-
Фінансові інвестиції: Компанії, які залучили значні інвестиції, або ті, що перебувають на пізніх етапах фінансування (наприклад, Preply і Headway), часто розглядаються як потенційні єдинороги. Ці стартапи активно залучають фінансування і демонструють значне зростання, що наближає їх до оцінки в $1 млрд.
У дослідженні взяли до уваги такі етапи інвестицій: Seed Round, Series A Round, Series B Round, Series C Round.
Кожен наступний раунд фінансування відображає етапи розвитку компанії, коли вона переходить від стартапу до зрілої компанії, що готується до виходу на публічний ринок або досягнення статусу єдинорога.
-
Швидке зростання та глобальна експансія: Компанії, що показують швидкі темпи зростання, як у випадку з Creatio та Grammarly, які вже досягли статусу єдинорога, але продовжують рости та розширюватися на міжнародному ринку, вказують на високу ймовірність досягнення цього статусу іншими стартапами, як Petcube.
-
Інновації та ринкові можливості: Стартапи, що працюють у перспективних секторах, як EdTech (Headway) або GreenTech, мають потенціал для зростання через інноваційні продукти і попит на ринку.
-
Визнання в професійних спільнотах: Деякі компанії вже отримали визнання у вигляді включення до списків найперспективніших європейських стартапів, що вказує на їхній потенціал досягти статусу єдинорога. Наприклад, Headway і Preply були включені до Top 100 Next Unicorns від Viva Technology.
Потенційні єдинороги за оцінками залучених до них інвестицій
Preply — це онлайн-платформа для репетиторства, яка дозволяє студентам по всьому світу знаходити експертів з різних предметів. Заснована в 2013 році, компанія вже отримала фінансування і розширює свої можливості завдяки інтеграції штучного інтелекту.
Financing Rounds:
Дані Crunchbase\Ucluster:
-
Seed Round: $1.3M від Hedgehog Fund, Mariusz Gralewski, Przemek Gacek (2016)
-
Series A Round: $10M від Hoxton Ventures (2020)
-
Series B Round: $33.3M (£25.2M) від Full In, Owl Ventures (2021)
-
Series C Round: $49.5M від Owl Ventures (2022)
-
Series C Round: $42M від Horizon Capital (2023)
Дані DealBook:
-
$70М від Horizon Capital, Reach Capital, Hoxton Ventures, Owl Ventures (2023)
Delfast — виробник електровелосипедів, що здобув світову популярність завдяки інноваційним рішенням і рекордам Гіннеса за найдовшу відстань, подолану на одному заряді.
Оновлено: 16 вересня о 18:00. У травні 2024 року СТО проєкту Сергій Довгополий на сторінці Delfast Owners Worldwide у Facebook написав, що Delfast припинила свою роботу. Водночас, за даними YouControl, у 2023 році компанія отримали 1.6 млн гривень прибутку за рік, а засновники компанії — Сергій Денисенко та Данило Тонкопій — публічно не заявляли про припинення діяльності і на своїх сторінках в LinkedIN досі працюють в Delfast. Загалом з 2015 року Delfast залучила $4.2 млн — останнє фінансування було у жовтні 2021 року.
Оновлено: 17 вересня о 12:00. На запит редакції AIN відповіли засновники компанії Сергій Денисенко та Данило Тонкопій — вони підвердили, що наразі діяльність Delfast призупинена. Водночас Сергій Денисенко наголосив, що юридично компанія існує, а діяльність призупинив лише український філіал. Це пов'язано з тим, що Денисенко, як і більшість, за його словами, співробітників з українського офісу перебувають на службі в ЗСУ.
Financing Rounds:
-
Crowdfunding: $3.4M (2021)
Petcube — компанія, що спеціалізується на розумних пристроях для догляду за домашніми тваринами. Їхні камери та дозатори для їжі дозволяють власникам слідкувати за своїми улюбленцями дистанційно. Компанія вже здобула визнання на міжнародному ринку.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $1.1M від Almaz Capital, AVentures Capital (2015)
-
Seed Round: $2.6M від Almaz Capital, Y Combinator (2016)
-
Series A Round: $10M від AVentures Capital (2017)
Restream — платформа для багатоканальної трансляції відео, що дозволяє одночасно вести прямі трансляції на кількох платформах.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $3.4M від Silverton Partners (2018)
-
Seed Round: $8.3M, інвестори не розголошуються (₩3.8B — південнокорейська вона)
-
Series A Round: $50M від Insight Partners, Sapphire Ventures (2020)
Reface — це додаток, що дозволяє користувачам замінювати обличчя у відео та GIF, використовуючи технології штучного інтелекту.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $5.5M від Andreessen Horowitz (2020)
Respeecher — єдиний український стартап, що спеціалізується на технології клонування голосів для розваг. Він перетворює записані голоси так, щоб вони звучали як різні диктори, зберігаючи при цьому емоційну глибину та автентичність оригінального голосу.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $1.5M від ff Venture Capital (2020)
Tracxn:
Liki24 — український стартап у сфері охорони здоров'я. Платформа агрегує пропозиції від аптек, дозволяючи користувачам знаходити та замовляти медикаменти за найкращими цінами.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $6M від Horizon Capital (2020)
-
Seed Round: $2M від ICLUB VC (2022)
-
Seed Round: $1M ICLUB VC (2023)
Mindly — це український стартап, заснований у 2022 році, який пропонує онлайн-платформу для терапевтів і їхніх клієнтів, орієнтовану на надання психологічних послуг. Платформа використовує технології штучного інтелекту для автоматизації адміністративних процесів і покращення якості терапії. На сьогодні Mindly обслуговує понад 300 тисяч користувачів і співпрацює з більш ніж 1300 терапевтами.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $2М від Inovo.vc (2023)
Esper Bionics — це український стартап, заснований у 2019 році, який спеціалізується на розробці високотехнологічних біонічних протезів. Флагманським продуктом є Esper Hand, інтелектуальна біонічна рука, яка використовує штучний інтелект для адаптації до рухів і потреб користувача. Esper Hand — це хмарна технологія, яка аналізує дані, зібрані від користувача, і покращує функціонал протеза на основі цих даних. Це дозволяє налаштувати її під індивідуальні потреби.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $5М від YZR Capital у співфінансуванні з u.ventures і Європейським банком реконструкції та розвитку (2024)
До того ж проєкт потрапив на обкладинку та у рейтинг найкращих винаходів 2022 року за версією журналу TIME.
DMarket — це український стартап, заснований у 2017 році, який спеціалізується на технологіях для геймінгової індустрії, зокрема на блокчейн-рішеннях для цифрових активів. У 2023 році компанію придбав американський геймінговий проєкт Mythical Games.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Series A Round: $7.2M від Almaz Capital (2020)
Ajax Systems — технологічна компанія, що розробляє бездротові та дротові системи безпеки, заснована у 2011 році.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $1M від SMRK VC Fund (2015)
-
Series A Round: $10M від Horizon Capital (2019)
Matter Labs — компанія, відома своїм ключовим продуктом zkSync, залучає фінансування для розвитку рішень із масштабування блокчейну Ethereum за допомогою технології zero-knowledge proofs. Ця технологія дозволяє суттєво знижувати вартість транзакцій і підвищувати продуктивність, зберігаючи безпеку та децентралізацію мережі.
Засновниками є українець Алекс Глуховський і росіянин Олександр Власов. Сама компанія зареєстрована в Берліні, а робітників шукають як у Німеччині, так і в Україні.
Financing Rounds:
Crunchbase:
-
Seed Round: $2M від Placeholder (2019)
-
Series A Round: $6M від Union Square Ventures (2021)
-
Series B Round: $50M від Andreessen Horowitz (від 2021)
-
Series C Round: $200M від Blockchain Capital, Dragonfly (2022)
Хто може стати єдинорогом у майбутньому за оцінками експертів Techosystem, Ukrainian StartUp Fund та AVentures Capital
Headway — EdTech компанія, що спеціалізується на створенні мікронавчальних продуктів. Має понад 110+ мільйонів користувачів і входить до ТОП-30 найперспективніших європейських стартапів за дослідженням Titans of Tech.
CheckEye — стартап, що спеціалізується на рішеннях для охорони здоров'я, заснованих на штучному інтелекті, зокрема для скринінгу діабетичної ретинопатії (DR). Його хмарні технології дозволяють немедичним працівникам проводити скринінг за допомогою фотографій очного дна. Дозволяє здійснювати ранню діагностику та профілактику діабетичної ретинопатії.
CheckEye привернув увагу на виставці CES 2024, уклавши попередню угоду про спільне тестування з LG Nova. До того ж у 2024 році стартап вийшов на німецький ринок і почав співпрацювати з німецькою компанією Gesundheitskiosk24.
monobank — це багатофункціональний фінтех-стартап, заснований у 2017 році, який співпрацює з Universal Bank для надання широкого спектра інноваційних фінансових послуг. Компанія є першим необанком в Україні і обслуговує понад вісім мільйонів клієнтів, надаючи їм віртуальні та фізичні дебетові картки, кредити та рахунки для заощаджень.
У 2024 році компанія залучила інвестиції (суму не розголошують) від Aetos Invest. Окрім цього, monobank привернув увагу міжнародних донорів, залучаючи кошти для України під час війни через свою краудфандингову платформу "Banka". За оцінками аналітиків Ukrainian StartUp Fund, monobank має шанси стати єдинорогом, враховуючи його швидке зростання та інноваційний підхід до фінансових послуг.
BetterMe — це український стартап, заснований у 2017 році, який спеціалізується на створенні цифрових рішень для покращення фізичного та психічного здоров'я. Компанія пропонує мобільні додатки, орієнтовані на фітнес, харчування, психічне благополуччя та загальне поліпшення здорового способу життя. Основний продукт — це мобільний застосунок BetterMe, який включає понад 3000 тренувань, планів харчування, трекерів калорій і води, а також завдання для самодисципліни. Окрім того, компанія запустила окремий додаток для підтримки психічного здоров'я, що включає медитації, дихальні вправи та доступ до тренерів.
BetterMe також відома своїми рішеннями для корпоративного сектора. Платформа BetterMe for Business пропонує послуги для підтримки здорового способу життя співробітників, підвищення їхньої продуктивності та сприяння збереженню психічного балансу на робочому місці.
Компанія привертає увагу завдяки росту користувачів. На сьогодні додатки BetterMe завантажені понад 100 мільйонів разів. Експерти TechCrunch прогнозують BetterMe оцінку в $1 млрд. До того ж у 2021 році компанія стала фіналістом Webby Awards, отримавши міжнародне визнання за інноваційні рішення у сфері здоров'я та фітнесу.
Zeeks — український стартап, який працює у сфері iGaming. Компанія спеціалізується на розробці та просуванні вебсайтів, надаючи послуги оптимізації, дослідження ринку, афілійованого маркетингу та розширення афілійованих програм на глобальному рівні. Однією з сильних сторін є велика команда, яка включає понад 100 фахівців, з яких 60% займаються SEO-оптимізацією, що дозволяє компанії ефективно працювати над більш ніж 130 проєктами в 80+ країнах.
Залучення інвестицій (суму не розголошують) від Netsolid Investments підтверджує довіру інвесторів до бізнес-моделі компанії. Ці інвестиції спрямовані на розширення компанії у сфері SocialFi, де Zeeks планує впроваджувати інноваційні механізми соціальної взаємодії та бонусів на блокчейні. Зважаючи на експансію компанії та збільшення кількості її послуг, експерти прогнозують, що Zeeks може досягти статусу єдинорога.
Clubberspot — один із небагатьох українських стартапів, що пропонує платформу для любителів нічного життя. Вона надає користувачам комплексне рішення для відкриття, бронювання та обміну враженнями про клуби та вечірки. Через Clubberspot користувачі можуть знаходити події, бронювати місця в клубах і навіть купувати квитки. Окрім цього, система інтегрує соціальні функції, що дозволяють ділитися досвідом і знаходити однодумців.
Цей стартап має потенціал стати єдинорогом із кількох причин. По-перше, унікальна ніша — фокус на нічному житті. По-друге, інноваційний підхід до персоналізації: платформа використовує аналітику даних, щоб надавати індивідуальні рекомендації, цим самим підвищує користувацький досвід і робить сервіс зручнішим. Крім того, за даними Crunchbase, стартап залучив понад $200 тисяч інвестицій у 2022 році (однак інформації про донорів немає).
Getpin — український стартап, заснований у 2019 році, який спеціалізується на SaaS-рішеннях для онлайн-маркетингу, зокрема для компаній із фізичними точками продажу. Платформа допомагає бізнесам синхронізувати інформацію про локації, управляти відгуками клієнтів, покращувати рейтинг компаній і поширювати новини і пропозиції через різні онлайн-канали: Google Business, Bing, Apple та Facebook. З 2022 року Getpin інтегрує штучний інтелект у свої продукти. Наразі компанія обслуговує понад 100 клієнтів у Центральній і Східній Європі, серед яких великі українські гравці, як Nova Poshta, lifecell, Oschadbank, а також Pekao Bank у Польщі.
У 2023 році Getpin залучив $400 тисяч інвестицій від чеського венчурного фонду Presto Ventures, що дозволить компанії масштабуватися на ринки Латинської Америки.
У щорічному своєму дослідженні AVentures Capital також називає потенційних єдинорогів, серед яких:
-
Universe Group — українська IT-компанія, що розробляє мобільні застосунки та вебплатформи, створюють SAAS-рішення для роботи з документами, а також мають освітню платформу для продуктивності.
-
Welltech — health&fitness компанія, яка має у своєму портфоліо кілька застосунків: Muscle Booster, Yoga-Go, Omo, FastEasy та WalkFit.
Принципал фонду SMOK і голова правління Techosystem Олександр Яценко в коментарі AIN погоджується, що стартапи Preply та Ajax Systems, а також команди з системи Genesis уже на відповідному рівні, щоб стати єдинорогами в осяжному майбутньому.
«Звісно, усе залежить, чи команди будуть піднімати раунди і як будуть далі рухатися. Але ми маємо потенціал», — каже Олександр Яценко.