Нещодавно засновник і CEO стейблкоїна UAHg Максим Дем'янюк став гостем на YouTube-каналі CRYPTO OUTLOOK. Він поділився досвідом і баченням щодо майбутнього фінансового світу та криптовалют, зокрема в Україні. У інтерв'ю обговорили теми регуляцій, податків та важливість розвитку блокчейн-технологій в Україні. Окрема увага була приділена проєкту UAHg та його потенційній ролі в цьому розвитку.

Ми зібрали відповіді на найцікавіші запитання інтерв'ю. Переглянути повне інтерв'ю за посиланням.

Чим займався до криптовалюти?

До того, як зайнятися криптовалютою, я мав досвід у ритейлі, зокрема керував мережею магазинів «Торба». Це мережа маркетів без націнки, аналогів якій в Україні немає. Найближчий приклад такого магазину є в Америці. Як це працює? Немає націнки, але є плата за чек — 2 гривні 90 копійок. Наразі мережа налічує близько 50 маркетів у Західній Україні з річним оборотом приблизно 4 мільярди гривень.

Розкажи про свій початок у криптовалютах. Як вдалось «зайти» у сферу?

Був 2014 рік, і я прийшов не за криптовалютою, а за технологією. Моє хобі полягало у вивченні вечорами економіки та грошей. Тоді криптовалюта вже була мейнстрімом. Саме в 2014 році я розпочав роботу над проєктом, ідея якого полягала в пропозиції альтернативної моделі розрахунків між людьми без участі банків, використовуючи соціальні зв’язки. Ми застосували подібний принцип, як і в соціальних мережах: через соціальні зв’язки створювати ланцюжок зобов’язань між людьми. Ми створили систему, яка сама себе контролює. Під час створення цієї моделі ми одразу зрозуміли, що в її основі лежить дуже складне технологічне рішення. Так я і познайомився з криптовалютою. Коли я шукав людей для реалізації проєкту, мені одразу говорили, що це неможливо. Але думки «як це зробити» мене не полишали. Я знайшов молодих хлопців, і ми на півтора року закрилися в «гаражний режим», довівши протокол до тих параметрів, за яких він почав працювати.

Як щодо роботи у вищих органах виконавчої влади. Ти був радником цифрового віце-прем'єра цифрової трансформації Михайла Федорова?

Я був, і зараз ним залишаюсь на громадських засадах. Тоді у хлопців з Мінцифри виникла ідея створити закон про регулювання криптовалют. Мене запросили на тиждень-два як людину з індустрії, яка добре розуміється на цій темі, а залишився я на півтора роки. Ми створили команду і залучили кілька сотень людей на різних етапах розробки правової бази в Україні. І довели цей закон до ухвалення у Верховній Раді та підписання президентом, але, на жаль, він так і не набув чинності.

Максим Дем'янюк, засновник і CEO стейблкоїна UAHg

Максим Дем'янюк, засновник і CEO стейблкоїна UAHg

Як ти бачиш ідеальну модель оподаткування криптовалют?

Ніяких податків на оборот — це руйнівний фактор. Це нонсенс. Тому ми запропонували 5% податку на дохід. Це був наш шанс не лише крокувати в ногу з часом, а й скористатися цим трендом і стати одним із лідерів у світі. Тим більше, ми вже є однією з топових країн за використанням криптовалют.

Ідея створення українського стейблкоїну UAHg — як ти дійшов до цього?

У чому полягає ідея: через 10 років ми бачимо майбутнє, у якому в Україні існуватиме стейблкоїн. Питання лише в тому, чи зробимо це ми, чи хтось інший. Ідея дуже проста, враховуючи наш багаторічний досвід у цій індустрії. У нас є значна експертиза, а також особисті контакти з провідними гравцями як в Україні, так і в світі. Тому логічно було запустити такий продукт. Минуло менше року з моменту запуску, але готувалися ми два роки, оскільки юридична модель надзвичайно складна. Наше завдання полягало в тому, щоб запустити проєкт у правовому полі та не порушувати українське законодавство.

Більше про стейблкоїн UAHg розповідаємо на нашому сайті, телеграм-каналі та в Instagram.

Яким ти бачиш майбутнє фінансового світу через 10 років?

Технологічно всі розуміють, що на основі цифрових активів можна створити значно стабільнішу, дешевшу та прозорішу модель того, що ми називаємо цифровими платежами. Я вважаю, що в найближчі 10 років відбудеться перелом у свідомості людей: вони будуть асоціювати свої гроші не лише з готівкою та банківським рахунком, а й з адресою гаманця в телефоні. Люди вже починають до цього звикати. Цікавий момент, банківський додаток — це цифровий формат, і криптогаманець — це також цифровий формат. Думаю, що через 10 років вони об'єднаються.

Переглянути повне інтерв'ю