Як ветерану підготуватись до співбесіди, чому важливо перекласти свій військовий досвід у термінологію, зрозумілу для цивільного рекрутера, які питання варто підготувати для работодавця — про це в колонці для AIN.UA розповідає Катерина Маргітіч-Філіппова, HR-директорка Cadabra Studio та співзасновниця проєкту «After Front: до професійного життя після фронту».
Це восьмий матеріал із серії колонок для роботодавців, які найматимуть демобілізованих військовослужбовців і самих ветеранів, які шукають цивільну роботу.
Фото надане авторкою
Почнімо з етапів рекрутингу. Їхня кількість і послідовність можуть відрізнятись залежно від внутрішніх політик компанії, але зазвичай вони мають такий вигляд:
-
Скринінг резюме: відбір кандидатів на основі вивчення резюме або LinkedIn-акаунту.
-
Скринінг з рекрутером (коротка розмова чи онлайн зідзвон): тут проходить коротке знайомство на відповідність головним професійним та особистісним вимогам (перевірка на «адекватність», якщо можна так висловитись). Якщо обидві сторони порозумілись, то рекрутер передає кандидата далі.
-
Інтервʼю з HRом компанії щодо софтскілів: тут буде розмова про цінності, командну роботу, вміння думати, про гнучкість тощо.
-
Технічне інтервʼю та хардскіли, тобто професіні навички. Тут буде зустріч з керівником відділу, проєкту. Можуть бути присутні одночасно декілька людей, які займають менеджерські позиції.
Часто п.3 та п.4 можуть поєднуватись, і на одній зустрічі відразу закриваються всі питання. А може бути й так, що п.4 ще розділяється на 1-3 зустрічі. Тут залежить від компанії.
Також існує опціональний етап у вигляді інтерв'ю з клієнтом, для проєкту якого шукають спеціаліста. Це робиться тоді, коли клієнт ставить таку вимогу для компанії.
Отже, ви вже перебуваєте на 3-му або 4-му пункті, і вас запросили на співбесіду. Співбесіди бувають двох форматів: онлайн (віддалено у форматі відеодзвінка) та офлайн (особиста зустріч).
Ілюстрація: Cadabra Studio, Марина Пархоменко
Що важливо тут пам’ятати
-
Ідіть добре підготовленим. Ознайомтеся з компанією: про що вона, хто ці люди і чим займаються. Де дивитись? Сайт компанії, профіль компанії та відгуки на сайті DOU.ua (там приблизно 90% всіх ІТ-компаній України), профілі компанії в соцмережах.
-
Ще раз уважно перечитайте вакансію і підготуйте свої приклади досвіду по роботі в подібних напрямках.
-
Підготуйте коротку, але вичерпну розповідь про себе (до 5 хвилин). Це має бути квінтесенція вашого досвіду, тож дотримуйтесь наступної структури:
-
Загальний досвід
-
Що вмієте робити, які основні або значущі проєкти вели
-
Що очікуєте від нової роботи
До речі, в цьому вам допоможе супровідний лист, який ви раніше склали, просто розширте його трохи. Потренуйтеся розповідати про себе друзям або рідним.
-
Давайте розгорнуті відповіді на запитання, але без надмірних подробиць, тримайте фокус на запитанні.
-
Розкажіть про свій військовий досвід цивільною мовою. Зрозуміло, що деякі моменти ви не можете розказати через військову таємницю або ж через особисте чи чутливе наповнення. Втім, варто поставитись до служби в ЗСУ чи НГУ як до будь-якої іншої компанії, де ви виконували певні функції, отримували конкретні навички і досягали певних результатів. Тому перекласти свій військовий досвід у термінологію, зрозумілу для цивільного рекрутера чи керівника відділу — це важливо і, врешті, професійно. У цьому вам буде помічним посібник від Veteran Hub «Військовий досвід у резюме».
-
Підготуйте питання для роботодавця. Це важливо, бо ви також обираєте, а не тільки обирають вас. Робота — це насамперед про партнерство. Тому обидві сторони мають зрозуміти, чи збігаються вони за підходами до роботи. Рівень ваших запитань визначає ваш серйозний підхід і залученість. І найголовніше тут — запитання допоможуть краще зрозуміти, з чим ви будете мати справу.
Приклади питань до роботодавця (від цінностей і процесів компанії до соцпакету та фінансів):
-
Спеціаліста з якими якостями ви шукаєте? Що тут є особливо важливим для вас?
-
Які цінності ви закладаєте у вашу культуру?
-
Чому з'явилась ця вакансія?
-
Як проходитиме мій випробувальний термін? Що від мене очікують в цей період? Які в мене будуть показники?
-
Як налаштовано процес адаптації? Чи є ментор? Як працює система професійного розвитку в компанії?
-
Як побудовано комунікацію та робочий процес у проєкті?
-
З чого буде складатись мій робочий день?
-
Які вигоди пропонує компанія (соцпакет)?
-
Який формат роботи: графік, онлайн/офлайн?
Це неповний, але основний перелік питань, який допоможе вам краще зрозуміти, куди ви йдете, чи підходить вам ця компанія та її люди і на що взагалі розраховувати.
І останній важливий момент — підтримуйте звʼязок із рекрутером. Він виконує роль координатора в процесі переговорів між вами і компанією. Саме рекрутер завжди допоможе, підтримає, відповість на всі додаткові запитання і зорієнтує вас щодо всіх подальших кроків.
Авторка: Катерина Маргітіч-Філіппова, HR-директорка Cadabra Studio, співзасновниця проєкту «After Front: до професійного життя після фронту»