Фермери Іспанії просять встановити контроль над ввезенням зерна з України. Водночас у Болгарії вимагають зупинити імпорт українських яєць.

Чому захисні механізми щодо імпорту української агропродукції не працюють для європейських фермерів. AIN розбирався.

Організація фермерів Іспанії Unión de Uniones вимагає знайти рішення щодо зростання імпорту зернових з України.

25 вересня аграрії збираються на демонстрацію у порту Сантандер з вимогою встановити контроль над українським імпортом, який обвалює ціну на зернові в країні. 

23 вересня такий протест вже відбувся перед будівлею Європейського Союзу у Мадриді. 

Фото: Unión de Uniones


За даними Unión de Uniones, імпорт українського зерна зріс до 8,4 млн тонн у 2023 році та майже 6,5 млн тонн у першій половині 2024 року. 

«Іспанія отримує більш ніж половину українських зернових, що надходять до ЄС, і до того ж за дедалі нижчими цінами», – йдеться у повідомленні Unión de Uniones.

У травні 2024 року падіння цін на зерно в країні склало 45%. Організація заявляє, що захисні механізми, які запроваджували в ЄС щодо імпорту української продукції не працюють.

«Якби ті ж самі критерії застосовувалися до імпорту пшениці та кукурудзи, що надходять до Іспанії з України, то тарифи (мита — Ред.), які були скасовані, вже мали б бути відновлені», — додають в організації.

Тим часом Міністр сільського господарства Болгарії Георгій Тахов заявив, що Єврокомісія має заборонити імпорт українських яєць.

«За перші шість місяців поточного 2024 року імпорт яєць досяг 2,618 тис. тонн, що є п'ятикратним зростанням у річному обчисленні. Заявлені імпортні ціни значно нижчі за ціни на болгарські яйця, що чинить серйозний тиск на ціни на внутрішньому ринку», — сказав Тахов на засіданні Ради ЄС.

Захисні механізми, на думку болгарського міністра, не дають очікуваного ефекту та не є достатніми, щоб полегшити ситуацію на ринку яєць у Болгарії.

«Ми за тверду підтримку народу України, але це в жодному разі не повинно призводити до банкрутств і порушення прав наших фермерів», — наголосив міністр.

Асоціація промислового птахівництва Болгарії поінформувала уряд про 400% зростання імпорту яєць з України у 2024 році. Імпортне мито, за даними асоціації, складає лише 5% від оптової ціни яєць і не може стримувати потік імпорту. 

У травні 2024 року до Болгарії було імпортовано близько 311 тонн яєць. У липні лише у два регіони — Велико Тирново та Добрич — привезли 432 тонни яєць українського походження.

Асоціація просить ввести заборону на імпорт українських яєць на 120 днів.

У 2022 році Європейський союз тимчасово скасував ввізне мито на низку українських агропродуктів. 

Пізніше після протестів європейських фермерів, було ухвалено рішення про запровадження захисних механізмів — лімітів на безмитне ввезення продуктів з України. 

Автоматичний захисний механізм для «чутливих» товарів українського походження — яєць, м’яса птиці, цукру, вівса, кукурудзи, лущеного зерна та меду, почав діяти з 6 червня 2024 року. 

Єврокомісія має право застосувати так зване «екстрене гальмування» і повернути тарифні квоти, якщо імпорт цих товарів перевищить середнє значення обсягів, імпортованих у період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року.

Читайте також: Експортувати яйця і цукор в ЄС може стати дорожче — Euronews