Використання криптовалют для розрахунків стає все більш поширеним у різних країнах, і Україна не виняток. Цифрові активи пропонують швидкість, низькі комісії, безпеку, а також можливість здійснювати транскордонні платежі без використання традиційних банківських інструментів. А подекуди повну або умовну анонімність і можливість уникнути традиційних фінансових інструментів з їхніми фінансовими моніторингами, дотриманням вимог та KYC (Знай свого клієнта), прозорих для державного нагляду чи іншого контролю.
У цьому огляді експерти КИТ Group розглядають криптовалюти, які у багатьох країнах мають попит для розрахунків за товари та послуги, а також для отримання оплат і гонорарів.
USDT (Tether)
Це стейблкоїн, який прив'язаний до долара США (1 USDT = 1 USD), що робить його безумовно привабливим та абсолютно надійним для використання в розрахунках, оскільки він не схильний до волатильності (різких перепадів курсу), як інші криптовалюти. Основні переваги USDT полягають у стабільності курсу, яка забезпечується прив'язкою до долара США, високій ліквідності та широкій підтримці на біржах і в криптовалютних гаманцях, а також у швидких транзакціях із низькими комісіями. Проте для USDT у перспективі існує ризик централізації, оскільки цей токен контролюється компанією Tether, що може створювати певні регуляторні питання.
USDC (USD Coin)
Це стейблкоїн, створений компаніями Circle та Coinbase, з акцентом на прозорість і регуляторну відповідність. Як і USDT, він прив'язаний до долара США. Головна перевага USDC — це прозорість, адже компанія Circle регулярно публікує аудити резервів, якими забезпечується стабільність USDC. Окрім того, валюта має широку підтримку з боку платіжних систем і фінансових інституцій. Порівнюючи з USDT, USDC, його вважають більш регульованим і прозорим, а от USDT іноді критикують за недостатню відкритість.
Bitcoin (BTC)
Це перша криптовалюта, створена ще у 2008 році, яка до сьогодні залишається найвідомішою та найбільш капіталізованою. BTC часто розглядають як засіб збереження вартості — недарма він має неформальний титул «цифрове золото». Біткоїн також охоче приймають для розрахунків багато компаній, продавців і провайдерів послуг. Основними перевагами біткоїна є його глобальне прийняття та загальне визнання, що дозволяє використовувати BTC без обмежень у різних країнах світу. Інший сильний бік валюти — висока ліквідність, завдяки якій розрахунки можливі практично будь-де. Помітним недоліком BTC можуть бути високі комісії, особливо в разі великої завантаженості мережі, і повільність транзакцій порівняно з новішими криптовалютами, які були орієнтовані їхніми розробниками на швидкі, зручні та недорогі транзакції як основа бізнес-моделі. А от BTC був чистим експериментом криптоентузіастів, який на початку взагалі не мав бізнес-моделі. Окрім того, BTC часто входить до портфеля активів разом із фіатними валютами, якими забезпечуються до 80% інших криптовалют.
Ethereum (ETH)
Це друга за капіталізацією криптовалюта, яку використовують не лише для розрахунків, але й для роботи з децентралізованими застосунками (dApps) та смарт-контрактами. ETH має низку переваг, як-от підтримка широкого спектра сервісів і проєктів, особливо у сфері DeFi (Decentralized Finance), і те, що його вільно приймають платформи та біржі. Серед недоліків — волатильність ціни ETH і коливання вартості транзакцій (так званих gas fees). ETH також часто можна побачити у портфелях активів, до яких прив’язані інші криптовалюти.
Binance Coin (BNB)
Це криптовалюта, випущена біржею Binance, що використовується для оплати комісій на платформі, а також для участі в різних проєктах екосистеми Binance. BNB приваблює своїми низькими комісіями у разі використання для транзакцій на платформі Binance, а також високою популярністю серед користувачів найбільшої у світі біржі криптовалют. Однак недоліком є централізованість BNB і пряма залежність його успіху від біржі Binance. Можна пригадати, як різко впала крипта Telegram’а, коли засновника платформи затримали у Парижі.
Ripple (XRP)
Це криптовалюта, створена для швидких і дешевих транскордонних платежів. Платформа Ripple активно співпрацює з банками та фінансовими установами для оптимізації міжнародних грошових переказів. Серед переваг XRP слід виділити надзвичайно низькі комісії та швидкість транзакцій, які здійснюються за лічені секунди. Проте для цієї крипти існують юридичні ризики через судовий процес між Ripple та Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC).
Litecoin (LTC)
Це «полегшена» версія Bitcoin, позбавлена його ключових недоліків: LTC має швидші транзакції та вирізняється меншими комісіями. Такі переваги дозволяють включити цю крипту до переліку тих, які можна розглядати саме для розрахунків. Litecoin також широко визнаний і без проблем приймається для розрахунків. Недоліків майже не має, якщо не зважати на меншу популярність і поширеність, порівнюючи з Bitcoin та Ethereum.
Dai (DAI)
Це децентралізований стейблкоїн, забезпечений портфелем інших криптовалют, серед яких переважає надійний, швидкий, загальновизнаний і простий Ethereum. Це робить DAI унікальним серед стейблкоїнів. Серед головних переваг DAI варто виділити стабільність, що забезпечується також прив’язкою до долара, і реальну децентралізацію, яка гарантує незалежність цієї крипти від центральної влади будь-яких країн або союзів чи компаній. Серед недоліків — складний механізм забезпечення «кошиком активів», що часом важко зрозуміти новачкам.
Solana (SOL)
Це блокчейн з високою пропускною здатністю, що дозволяє обробляти тисячі транзакцій на секунду з мінімальними комісіями. Перевагами SOL є надзвичайна швидкість транзакцій з низькими комісіями та підтримка численних проєктів і застосунків. Однак мережа Solana зіткнулася із серйозними технічними збоями, що кинуло тінь на її надійність.
Monero (XMR)
Це криптовалюта, орієнтована на конфіденційність, яка дозволяє користувачам здійснювати анонімні транзакції. Серед основних переваг Monero — високий рівень анонімності та конфіденційності, що привертає увагу користувачів, які цінують приватність фінансових операцій. Найбільшим недоліком є менша підтримка з боку бірж і фінансових інституцій через анонімність XMR.
Polygon (MATIC)
Це блокчейн, який працює «поверх» Ethereum, надаючи рішення для масштабування та зниження комісій. Використовується для прискорення транзакцій і зниження витрат — це робить його привабливим для розрахунків і децентралізованих застосунків. Основною перевагою можна назвати здатність обробляти більшу кількість транзакцій зі значно нижчими комісіями порівняно з Ethereum. Polygon є популярним серед користувачів DeFi та NFT-платформ. Однак недоліком може бути залежність від «бази», якою є Ethereum, і як наслідок — повна простежуваність транзакцій через публічний блокчейн, що робить його менш приватним.
Cardano (ADA)
Cardano — це блокчейн-платформа, яка відома своєю науково-дослідницькою основою та стійкістю. ADA — криптовалюта платформи Cardano, яка характеризується низькими комісіями та високою швидкістю транзакцій. Це дозволяє їй бути у переліку криптовалют, які можуть розглядатись саме як корисні для розрахунків. Cardano пропонує розширені можливості для смарт-контрактів і націлена на високу безпеку та масштабованість. Проте попри амбітні плани та зручності, Cardano поки що не настільки універсальна та не так широко використовується в комерційних розрахунках, як інші криптовалюти. Та й конфіденційність не в її фокусі: анонімність відсутня, усі операції відкриті для перегляду на блокчейні.
На якій же крипті зупинити свій вибір, обираючи актив для розрахунків?
Звісно, цей перелік жодним чином не є рекомендацією до вибору того чи іншого активу. Тут ми розглянули лише найцікавіші, на наш суб’єктивний погляд, криптоактиви саме для розрахунків, адже крипта ще може виконувати інвестиційну функцію, накопичувальну тощо — відтак кожна із них має свої плюси та мінуси для різних сценаріїв використання.
Якщо ви цінуєте стабільність, ваш вибір — стейблкоїни, як-от USDT або USDC. Для швидких транскордонних переказів чудово підійдуть XRP або Solana, а для тих, хто цінує конфіденційність, — найкращим вибором є Monero. Залежно від апетиту до ризику, сценаріїв використання або просто умов розрахунків з боку ваших замовників чи партнерів, світ криптовалют пропонує просто фантастичний вибір. І в цьому розмаїтті кожен знайде крипту, що ідеально підійде саме під його ситуацію.
Також важливо пам'ятати про диверсифікацію. Якщо ви маєте декілька банківських карток для транзакцій і розрахунків (адже багато хто тримає кошти у різних традиційних валютах), то так само бажано мати у своєму портфелі декілька криптовалют. Це дозволить уникнути складнощів із розрахунками в разі різних запитів від партнерів чи продавців, а також забезпечить гнучкість транзакцій у будь-якій ситуації.