Прийти попрацювати у кав'ярні біля дому, підключитися на терміновий мітинг з торгового центру або ж завантажити посадкові талони просто в аеропорту. У кожній із цих ситуацій ми найчастіше користуємося публічним Wi-Fi. А особливо потреба у відкритих мережах зростає під час блекаутів. Але чи безпечно під'єднувати до них свої девайси? Фахівці з цифрової безпеки наголошують, що такий WI-FI не завжди – free. Іноді ми можемо несвідомо заплатити за нього своїми даними або навіть грошима.

Розповідаємо, як убезпечити себе від можливих онлайн-загроз у межах спільної освітньої кампанії #КібербезпекаФінансів від НБУ, Держспецзв’язку та Київстар.

У чому проблема загальнодоступних мереж

Відкриті Wi-Fi-мережі, які часто доступні у публічних просторах, установах чи закладах, – це мережі, які не захищені паролем. Тому зловмисники так само легко можуть приєднуватися до них та перехоплювати дані банківських карток, паролі, повідомлення та інші конфіденційні дані, які ви передаєте, поки п’єте лате в улюбленій кав’ярні.

Також шахраї використовують незахищене мережеве підключення, для поширення шкідливих програм. Таке програмне забезпечення може потрапити на ваш девайс, якщо ви дозволите обмін файлами в мережі. 

Як захиститися від шахраїв:

Найпростіша порада очевидна: без необхідності не підключатися до загальнодоступної Wi-Fi-мережі, відддаючи перевагу мобільному інтернету свого оператора.

Та все ж якщо виникла така необхідність, є способи мінімізувати ризики:

  • перш за все не проводьте жодних банківських операцій, під’єднавшись до публічної Wi-Fi-мережі;

  • уникайте мереж, які запитують ваш номер, адресу, електронну пошту чи соцмережі. Так шахраї можуть отримати більше ваших даних і використати їх у своїх цілях;

  • перевірте в налаштуваннях девайсів, чи вимкнена опція «автоматично підключатися до загальнодоступних мереж Wi-Fi»;

  • якщо приєднатися до загальнодоступної мережі все ж потрібно — вмикайте VPN-сервіси.

Чим допомагає VPN?

Всі дані, які передаються через VPN-з'єднання, шифруються. Тому навіть якщо зловмисники перехоплять трафік, вони не зможуть витягнути з нього зрозумілі дані.

Але і тут треба бути уважним. VPN-сервіс має бути надійним, інакше є ризик, що ваша інформація дістанеться шахраям, які створюють VPN-сервіси суто для перехоплення трафіку.

Є як мінімум чотири зелені прапорці у VPN-сервісах, на які можна орієнтуватися:

  •  не зберігає журнал вашої активності;

  • шифрує дані через надійні протоколи безпеки (OpenVPN, L2TP, IKEv2, WireGuard, Proton та інші);

  •  захищений від витоків через розподільчу систему DNS;

  •  дотримується політики приватності та захисту даних.

А ось кілька конкретних сервісів, які рекомендує для встановлення Держспецзв’язку:

Як захистити домашній Wi-Fi

Втім шахраї чатують навіть на запаролені мережі. Тому для власної безпеки варто подбати і про захист домашньої бездротової мережі.

  • обирайте роутер з протоколом безпеки WPA3 або WPA2;

  • подбайте про надійний пароль. Зверніть увагу, щоб він не збігався з паролем для доступу до панелі керування роутером;

  • приховайте у налаштуваннях роутера SSID – назву мережі Wi-Fi зі списку доступних мереж. Так її не бачитимуть з інших пристроїв;

  • зменшіть зону покриття роутера так, щоб сигнал був доступний лише у вашому помешканні;

  • регулярно оновлюйте програмне забезпечення для роутера, та не використовуйте застарілі моделі, які не підтримують оновлення безпеки.