19 вересня у Мінцифри представили платформу Дія.Engine для цифровізації державного сектора. Завдяки цьому інструменту міністерства й державні органи зможуть створювати нові реєстри та керуватимуть ними. Детальніше про неї в авторській колонці для AIN розповідає Максим Шкільов, позаштатний радник віце-прем’єр міністра цифрової тансформації. 


Цифрову державу неможливо уявити без цифрових послуг, в основі яких — електронні реєстри різних держорганів та обмін даними між ними. Саме тому в Україні створили систему для цифровізації державних послуг і реєстрів Дія.Engine. За останні три роки Україна відцифрувала найпопулярніші держсервіси й тепер не лише переймає досвід інших країн, але й готова ділитися інноваційними рішеннями зі світом. 

Що таке Дія.Engine? Це платформа, за допомогою якої можна зручно та швидко автоматизувати й оцифрувати державні послуги та реєстри. А щоб українці отримували якісні послуги онлайн, важливий обмін даними між різними держреєстрами, автоматизація процесів, можливість підписати заяву віддалено тощо. Як результат — менше бюрократії, витраченого часу, довідок і черг.

З платформою Дія.Engine не потрібно щоразу шукати нові рішення для того, щоб побудувати цифрову послугу чи реєстр. Значна частина функціоналу вже готова і налаштовується через певні «конструктори» компонентів платформи: створення послуг через бізнес-процеси, надання послуг через кабінет користувача і держслужбовця, отримання інформації через систему «Трембіта», завдяки якій реєстри обмінюються даними.

Слідами застосунку «Дія»

Чи може платформа Дія.Engine стати диджитал-продуктом, яким зацікавляться інші країни, як це було із застосунком «Дія»? Так. І передумови для цього вже є.

Наша «Дія» стала іміджевою історією України. Ми поділились її кодом із найбільш диджиталізованою країною — Естонією. І на базі українських розробок там запустили додаток mRiik. 

Після такого кейсу з Естонією до Мінцифри почали звертатись інші держави. На сьогодні проводимо перемовини з 10 країнами Європи, Азії та Африки, яким цікавий наш досвід щодо впровадження «Дії». Наш застосунок став продуктом, який продає сам себе. І нам цілком зрозуміле бажання держав перейняти такий, не побоюсь цього слова, унікальний український досвід.

Що стосується Дія.Engine, то вона дає змогу швидко й ефективно створити цифрові послуги, на базі яких у застосунку на кшталт «Дії» можна буде побудувати інформаційний обмін, тобто інтеграцію. 

Крім того, у світі не існує аналога, який би покривав весь функціонал платформи. Під час її створення ми вивчали досвід країн Європи та Азії. Якщо розглядати Дія.Engine по частинах, то можна знайти певні продукти, які створюють інші країни. Але щоб це все разом функціонувало як повноцінна платформа, на якій створюються електронні реєстри та послуги, — ні. Наша розробка — об’ємна та всеохопна. Платформа Дія.Engine розроблялася, зокрема, в межах проєктів, що впроваджуються GIZ Ukraine за дорученням уряду Німеччини.

І вже є зацікавленість у Дія.Engine країн, які хочуть цифровізуватися за прикладом України. Вони оцінили переваги платформи:

  • Розробка реєстрів і цифрових послуг на платформі триває від 2 до 9 місяців. Для порівняння, така ж сама розробка з нуля — від 9 до 18 місяців. 
  • Розробка послуг і реєстрів у середньому дешевша вдвічі, якщо порівняти зі звичайною розробкою, про це свідчать наші розрахунки побудови 30 різних систем на платформі за 2023 рік. Завдяки цьому наша держава економить мільйони.
  • Платформа містить компоненти захисту інформації. Держслужбовець не може змінити дані в обхід платформи, тобто відкидається корупційна складова. 

Поділитися Дія.Engine зі світом — це про імідж України й не тільки

Ми змогли розробити платформу, де послуги та державні реєстри створюються ефективно та мають сучасний набір технологій. Крім того, підтримка цих систем дозволяє значно економити кошти держави. У майбутньому це може забезпечити легку інтеграцію систем і реєстрів між собою, а отже, й розширити набір онлайн-послуг. Тож країни, які беруть курс на цифровізацію, мають нагоду отримати дієвий інструмент. Він допоможе впроваджувати цифрові зміни швидко, недорого, прозоро й безпечно.

Найважливішим аспектом для нас є імідж України. Не просто країни, яка потребує допомоги, а держави, яка, попри війну, заявляє про себе як про Digital Tiger і готова ділитися своїми сучасними та безпечними технологіями. Важливий і той факт, що команди українських розробників зможуть працювати не тільки вдома, а й на міжнародному рівні, допомагати закордонним партнерам, експортувати свій досвід і знання.

Як поділитися платформою Дія.Engine з іншими країнами

Торік Дія.Engine вже отримала міжнародне визнання: понад 70% технічних специфікацій платформи відповідають стандартам GovStack (ініціативи з обміну досвідом країн у сфері цифрової трансформації). Це означає, що більшість компонент Дія.Engine може бути перевикористана для побудови цифрових платформ для автоматизації послуг в інших країнах без їхньої переробки, а решта потребує локалізації під особливості конкретної країни.

Щоб почати розмову про використання Дія.Engine за кордоном, треба зрозуміти, яка саме в зацікавленій країні цифрова інфраструктура, чи є система ідентифікації тощо. Деякі країни вже зараз мають елементи такої інфраструктури. 

Це все досліджуватиме наша цифрова команда разом із командою потенційного замовника з боку країни. Потім визначається запит, наприклад, «створити послуги видачі та заміни водійських посвідчень та оцифрувати реєстр водійських посвідчень». Продумується послідовність дій і проводиться бізнес-аналіз: що і як потрібно допрацювати з точки зору цифрових компонент, а також як описана послуга в законі чи в постановах країни. 

Також аналізуються датацентри та хмарні рішення — місця зберігання інформації. І формується опис, в якому визначено, хто що робить, у чому полягає проєкт. І це вже презентується на рівні керівництва зацікавленої країни. 

Наприклад, у Північній Македонії така розмова була з міністром інфраструктури і транспорту. Його команда планувала зробити перший реєстр. 

Коли вже сформоване бачення, який проєкт, що саме потрібно робити, про яку послугу йдеться, підписується меморандум про наміри. Згодом починається впровадження проєкту. 

Тобто країни можуть отримати від нас «будівельні блоки» під час створення цифрових екосистем. Ми вже перекладемо інтерфейс Дія.Engine англійською, щоб спростити цей процес.  

Замість підсумків

Наразі на платформі створені 45 реєстрів, ще 37 в розробці. Також понад 100 послуг розроблені в межах створених систем. Найвідоміші реєстри, розроблені за допомогою Дія.Engine: Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна (послуги «єВідновлення»), Реєстр тимчасово окупованих територій, Реєстр медичних виробів, Система обліку компенсацій виплат ВПО за житло (послуга «Прихисток»). І планів ще багато, на цьому не будемо зупинятись.

Чи є вразливості в Дія.Engine? Платформа розроблялась так, щоб уникнути людських і технічних помилок. З усім тим кожного дня ми отримуємо зворотний звʼязок від команд, що працюють на платформі. Завдяки цьому вдосконалюємось і запускаємо новий функціонал для побудови нових послуг. І фідбек для міжнародної спільноти для нас також є важливим.

І наостанок: вихід на міжнародний ринок із таким продуктом, як Дія.Engine, — це ще одна можливість заявити світу про Україну як про розвинену цифрову країну і підтвердити свій статус «європейського тигра» цифрової трансформації.  

Автор: Максим Шкільов, позаштатний радник віце-прем’єр міністра цифрової трансформації