1 мільйон 300 тисяч — саме стільки ветеранів в Україні нарахувало профільне міністерство влітку. Приблизно 80% з них — мобілізовані люди. Попри це ветерани та їхні родини засновують бізнеси навіть під час повномасштабної війни. Часом — на гранти від держави, наразі вони отримали понад 400 млн грн на розвиток власного бізнесу.
Бізнеси українських ветеранів та їхніх родин
До Дня захисників і захисниць AIN зібрав 10 підприємств і брендів з усієї України, заснованих ветеранами російсько-української війни та їхніми родинами.
Дитячий табір «Строкаті Єноти», Івано-Франківщина
Після поранення, якого зазнав під час захисту Донецького аеропорту, ветеран Олександр Чуб повернувся додому та у 2016 році заснував дитячий табір «Строкаті Єноти». У часи повномасштабної війни бізнесмен знову повернувся до лав ЗСУ, куди також доєдналося ще кілька учасників команди табору. Нині «Строкаті Єноти» активно працюють і готуються до осіннього заїзду. Сам табір розташований у селі Криворівня на Івано-Франківщині.
DOVGAN-ART, Київщина
Кераміка ручної роботи від ветерана російсько-української війни Володимира Довганя. Після повернення з тодішньої зони АТО він вирішив перевести улюблене хобі в власну справу. Сама гончарна майстерня розташована в місті Хотів на Київщині.
TETRAPOD, Вилинь
Бренд з військової амуніції, який створила Оксана Макарова — дружина військовослужбовця, що понад 20 днів прожила під обстрілами Драмтеатру в Маріуполі. Жінці та її дворічному сину вдалося врятуватися й виїхати до Луцька. Згодом Оксана почала шити військове спорядження для чоловіка на фронт, а потім відкрила цех, де виготовляють бронежилети, рюкзаки та РПС для захисників.
Pochatok Filament, Кропивницький
Виробник витратних матеріалів для 3D друку з Краматорська, засновником якого став ветеран російсько-української війни Володимир Бабич. Нині виробництво розташоване у Кропивницькому. Володимир також співзасновник Центру ветеранів АТО та їхніх сімей «Поруч» у Краматорську та Покровську.
Центр психології «Сяючий шлях», Черкаси
Центр займається психологічним консультуванням, індивідуальною та груповою психотерапією, а також психологічною допомогою ветеранам, військовослужбовцям і їхнім родинам. У 2023 році його заснував психолог, ветеран російсько-української війни Володимир Мамалига. Центр розташований у Черкасах за адресою Святотроїцька, 55.
School of Modern Skills, Хмельницький
Дитячий IT-центр у Хмельницькому, який у 2024 році заснував ветеран російсько-української війни Андрій Одаренко. Програми курсів орієнтовані на дітей і підлітків від 4 до 16 років і мають декілька напрямків: робототехніка, IT-Start, основи програмування, Abode Illustrator, Photoshop, програмування Python і вебдизайн Figma.
Foodicine, вся Україна
Тетяна Коваль — дружина військовослужбовця, яка заснувала бренд із комплексної послуги харчування в медичних закладах. У 2024 році відкрила заклад громадського харчування в Інституті травматології та ортопедії в Києві. Foodicine надає послуги за двома напрямками: харчування пацієнтів за держзамовленням і відкриття закладів громадського харчування на території лікарень. Сьогодні з компанією співпрацюють 70 лікарень по всій Україні.
markobook, вся Україна
Видавництво створене у 2014 році як редакція першого фронтового часопису полку «Азов» та офіційно зареєстроване як підприємство у 2016 році. Видавництво від військового Марка «Вирія» Мельника друкує спогади ветеранів російсько-української війни.
Mir & Co Production, вся Україна
Продакшн-компанія, яка з 2014 року здійснює виробництво фото та відеоконтенту. Зараз Mir & Co Production створюють документальні фільми переважно воєнної тематики. Майже всі фільми студії ставали учасниками низки фестивалів і транслювались на телеканалах різних країн. Один з учасників команди — актор, волонтер і військовослужбовець Мирослав Гай.
Veterano Pizza, вся Україна
Звісно, ми не могли не згадати про один з наймедійніших та найпоширеніших ветеранських бізнесів. «Тут готують найсмачнішу піцу ветерани АТО» — пише мережа піцерій Veterano Pizza, яка працює з 2016 року. Її заснував ветеран російсько-української війни Леонід Остальцев. Власні заклади Veterano Pizza має в Києві, Дрогобичі, Борисполі, Вінниці, Львові, Тернополі та Одесі. Окрім працевлаштування ветеранів, у закладі є можливість зробити «підвішену піцу» — замовити їжу для військових, медиків, рятувальників і поліцейських.
Допомога ветеранському бізнесу
Наразі в Україні діють програми підтримки ветеранського бізнесу.
Урядова грантова програма «Власна справа» для ветеранів та других з їхнього подружжя. Гранти можуть отримати підприємці як для нового бізнесу, так і на розвиток чинних компаній. Найбільш затребуваними є гранти до пів мільйона гривень — такі суми на власну справу отримають близько 70% грантерів, розповідає заступниця Міністерки економіки України Тетяна Бережна.
Заявки на отримання гранту можна подавати через портал Дія разом з бізнес-планом.
«Створено Захисниками»: ветерани-підприємці зможуть маркувати власну продукцію.
«Створено Захисниками» — це бренд Мінветеранів, що має на меті зробити впізнаваною та популярною продукцію, створену ветеранами-підприємцями. Тривалий час проєкт був на паузі, однак у травні цього року його перезапустили.
Використовувати таке маркування можуть ФОПи-ветерани, ФОПи чи юрособи, у яких щонайменше половина найманих працівників ветерани, та юрособи, засновник або щонайменше один із засновників яких — ветеран.
Заяву з необхідними документами можна надсилати до Міністерства у справах ветеранів: місто Київ, провулок Музейний, 12. Або на електронну адресу: [email protected]. Очікування відповіді — 15 робочих днів.
Читайте також: Повернення ветеранів у цивільне життя. Яку користь люди з військовим досвідом можуть принести вашому бізнесу – колонка