Міністерство економіки опублікувало рекомендації для всіх, хто створює продукти та контент за допомогою штучного інтелекту — а саме, як робити це, дотримуючись права інтелектуальної власності.
У розробці цих рекомендацій брали участь експерти з різних державних установ, асоціацій, наукових і громадських організацій. Йдеться, що напрацьовані поради будуть корисні:
- IT-спеціалістам і компаніям, які розробляють продукти з використанням штучного інтелекту;
- авторам — тобто всім, хто створює картинки, фото, відео- та аудіотвори тощо; та іншим правовласникам контенту;
- користувачам систем штучного інтелекту;
- юристам та іншим фахівцям у сфері інтелектуальної власності;
Відомо десятки резонансних судових позовів на технологічні компанії з боку відомих письменників, художників і програмістів через порушення авторських прав. Так, наприклад, відомі медіакомпанії позивалися проти OpenAI.
А продюсер фільму «Той, що біжить по лезу 2049» подав до суду на Tesla та Ілона Маска стверджуючи, що під час презентації роботаксі компанія без дозволу показувала згенеровані ШІ світлини за мотивами фільму.
Заступник очільника Мінцифри Олександр Борняков сказав, що порушити законодавство можуть і звичайні користувачі, тому й вирішили розробити список порад. Переглянути його можна за цим посиланням.
Також йдеться, що ці рекомендації — один з інструментів від держави, який допоможе бізнесу підготуватися до регулювання ШІ в Україні. А більше про ці інструменти можна почитати в Білій книзі з регулювання ШІ.
Нагадаємо, в Україні з 1 січня 2023 року діє Закон «Про авторське право і суміжні права», який запроваджує режим sui generis для захисту неоригінальних творів, створених комп’ютерними програмами.
А наприкінці вересня український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій вперше зареєстрував авторське право на твори зі згенерованими штучним інтелектом зображеннями.
Юрист ETERNA LAW Антон Ходош у своїй авторській колонці для AIN.UA пояснив, як отримати права на об’єкти, створені штучним інтелектом чи за його допомогою.