Національний банк України опублікував свіжий звіт за жовтень цього року. У ньому йдеться, що вперше за два роки зростає кількість вакансій на ринку праці. Та попри це, посилився дефіцит кадрів. Серед іншого — наприкінці 2024 року реальні заробітні плати перевищать довоєнний рівень і підвищуватимуться надалі, кажуть в НБУ.

Роботодавці шукають працівників, а працівники —роботодавців. Проте дефіцит кадрів зберігається

У звіті йдеться про те, що в третьому кварталі цього року стан ринку праці залишався складним. Зростає кількість вакансій, особливо робітничі спеціальності, сфера обслуговування та роздрібна торгівля. У регіонах за кількість відкритих вакансій лідирують великі міста — Київ, Львів і Дніпро.

Паралельно з цим, зростає й кількість людей, що шукають роботу. У НБУ припускають, що на ринок праці повертаються люди, що вибули з нього з різних причин.

«Вагомою причиною для цього могло бути збільшення зарплат, а також перехід із тіньової в офіційну зайнятість», — йдеться у звіті.

Та попри це, посилився дефіцит кадрів і його негативний вплив на діяльність підприємств. Їхні штати переважно недоукомплектовані.

«...попри загалом сприятливі очікування щодо збільшення обсягів реалізації продукції підприємствами в наступні 12 місяців, вони не прогнозують збільшення кількості працівників. Отже, підприємства очікують збереження дефіциту кадрів і подальшого зростання конкуренції за працівників», — кажуть в НБУ.

Заробітні плати перевищать довоєнний рівень і підвищуватимуться надалі

Йдеться, що дефіцит кадрів на ринку праці підживлює зростання заробітних плат. Зокрема, у другому кварталі 2024 року в середньому реальні заробітні плати збільшилися на 17,6 %, номінальні — на 22,1 %

Високі темпи зростання номінальних зарплат збереглися й у третьому кварталі. Але посилення інфляційного тиску сповільнило темпів зростання реальних зарплат. Хоча вони все ще залишалися доволі високими, стверджують у Нацбанку.

«Очікується, що вже наприкінці поточного року реальні заробітні плати перевищать довоєнний рівень та підвищуватимуться надалі через значну конкуренцію роботодавців за наявну робочу силу. Це разом із м’якою фіскальною політикою сприятиме подальшому зростанню споживчого попиту».

Рівень безробіття в економіці поступово зменшуватиметься під впливом зростання попиту на робочу силу, проте залишиться вищим за рівень у період до повномасштабного вторгнення, додають фахівці.

Нагадаємо, частка непрацюючих кредитів у банках (NPL) за 9 місяців 2024 року скоротилася до 415,5 млрд грн. Це 32% від усіх кредитів. На початку 2024 року таких кредитів було 37%.