Венчурне фінансування у світі в першому кварталі 2025 року досягло $121 млрд, що є найвищим показником за майже три роки. Про це йдеться у звіті CB Insights про стан венчурного ринку в I кварталі 2025 року.

Цей стрибок був зумовлений гігантським раундом фінансування OpenAI у розмірі $40 млрд, який оцінив компанію у $300 млрд. Це найбільший приватний раунд фінансування в історії. Таким чином, OpenAI зрівнялася з ByteDance за вартістю та поступається лише SpaceX ($350 млрд).

Попри зростання обсягів фінансування, кількість угод продовжує скорочуватися четвертий квартал поспіль — у першому кварталі цього року зафіксовано 5 846 угод, що на 7 % менше, ніж у 4 кварталі 2024 року, і на 28 % менше, ніж торік. 

70 % усіх інвестицій припадає на мегараунди (угоди вартістю понад $100 млн), порівняно з 60 % в четвертому кварталі 2024 року. У першому кварталі 2025 року закрили 145 мегараундів — це найвищий квартальний показник із третього кварталу 2022 року, коли їх було 157.

Штучний інтелект — центр уваги інвесторів

Кожна п'ята венчурна угода у світі пов'язана з компаніями в галузі штучного інтелекту. У першому кварталі ШІ-стартапи уклали 1 134 угоди — це на 7 % менше, ніж у попередньому кварталі.

Попри незначне падіння кількості угод, це вже четвертий поспіль квартал із понад тисячею фінансованих ШІ-компаній.

Особливо помітне зростання фінансування на ранніх стадіях: 8 стартапів на етапах seed і Series A залучили понад $100 млн кожен. Загалом ці компанії зібрали $1,8 млрд. 

Фінтех, digital health і роздріб також демонструють зростання

Хоча ШІ й надалі домінує, інвестори почали активніше вкладати кошти в інші сектори. Так, фінансування у фінтех зросло на 18 % — до $10,3 млрд, у ритейл-технологіях — до $6,5 млрд, а в галузі цифрової охорони здоров’я — на 47 %, до $5,3 млрд.

Новий рекорд M&A — 12 угод на понад $1 млрд

Перший квартал 2025 року встановив рекордну кількість поглинань з оцінкою понад $1 млрд — таких угод було 12 на загальну суму $56 млрд. Придбання Google стартапу з кібербезпеки Wiz стало найбільшою M&A-угодою в історії венчурного сектору, обігнавши навіть купівлю WhatsApp за понад $10 млрд.

CB Insights також визначає ключові тренди на решту 2025 року

  • ШІ-агенти переходять від концепції до комерційного застосування. 63 % компаній планують інтегрувати їх у свої процеси протягом наступних 12 місяців.
  • Голосовий ШІ переживає технічний прорив, що стимулює інвестиції в цю галузь. У першому кварталі рішення для голосового ШІ залучили майже $500 млн. Приклад — ElevenLabs, що досяг $100 млн річного виторгу за три роки.
  • Криптовалютний ринок відновлюється: фінансування цих компаній сягнуло $6,6 млрд в першому кварталі 2025 року. Кілька криптокомпаній зараз — одні з найімовірніших кандидатів на IPO. Ще одна тенденція — це зростаюча увага інституцій і урядів до стейблкойнів, оскільки регулятори розглядають для включення цих цифрових активів у традиційну фінансову систему.
  • Технології оборонної сфери, особливо ті, що пов'язані з автономними системами та ШІ, привертають усе більше уваги інвесторів на тлі глобальної нестабільності. У першому кварталі інвестиції в ШІ для оборони вже досягли $1,5 млрд.