Що таке Y Combinator Startup School і чому варто брати в ній участь?

3174

Кирило Козлов та Віктор Дичко, двоє з чотирьох співзасновників українського стартапу для тестування знань з мов програмування та підготовки до співбесід в ІТ CodeGalaxy.io, поділились в колонці для AIN.UA своїм досвідом проходження Startup School від Y Combinator.

Акселерація Y Combinator зазвичай проходить два рази на рік, і має літній та зимовий набори. Акселерація проходить в Кремнієвій долині і триває три місяці, а наприкінці неї стартапи беруть участь у так званому Demo Day. На Demo Day вони демонструють свої досягнення за останні місяці та презентують себе потенційним інвесторам.

Startup School (або SUS) – це спосіб масштабувати програму акселерації в онлайн і поширити її за межі США. Крім того, метою цього є посилення бренду YC, та допомогти компаніям підготуватися до повноцінної програми акселерації он-сайт. 

За даними YC, SUS підвищує шанси на 6,6% потрапити на інтерв’ю до основної програми. Перша SUS пройшла у 2017, а цього року відбувся вже третій випуск, який закінчився наприкінці вересня 2019 року. Зазвичай програма сесії триває 10 тижнів і проходить з середини липня до кінця вересня.

Startup School

Перший набір проходив у 2017 році. Для того, щоб потрапити в програму, потрібно було заповнити анкету та пройти первинний відбір. 

Доступ до програми був обмежений. Відібрані стартапи розподілили на групи і кожна група отримувала ментора (керівника групи) як засновника, який пройшов основну програму акселерації YC та успішно запустив свій стартап і працював над ним вже декілька, іноді, десятків, років.

Програма складалася з 12 тижнів, в кінці кожного треба було публікувати свої результати та досягнення (Weekly Updates) на сайті SUS. Крім того, щотижня був груповий дзвінок (Group Sessions) засновників з їхнім ментором, на яких стартапи ділилися своїм прогресом та отримували фідбек від керівника. Кожен фаундер мав шанс на один чи два індивідуальних дзвінки з ментором, на яких обговорювався лише ваш стартап.

SUS публікували кожного тижня відео лекції (які теж були частиною обговорення впродовж Group Sessions).

Серед лекторів того року були Ян Кум (Whats App), Дастін Московіц (Asana, FB), Стюарт Баттерфілд (Slack) та Адам Д’Енджело (Quora). Лекції можна знайти за посиланням.


Після успішного досвіду проходження першої сесії, ми в CodeGalaxy дійшли висновків, що для посилення експертизи команди та розширення знань в процесі побудови стартапів необхідно, щоб якомога більше членів команди пройшли цей курс. В першій сесії брав участь Кирило, один із співзасновників, а вже наступного року брав участь інший співзасновник – Віктор. 

Другий набір проходив у 2018 році. Спочатку нас відібрали в повноцінну програму. Але, як потім виявилося, що відібрали через помилку, так само як і ще декілька тисяч інших стартапів, і як наслідок, в YC було прийнято рішення прийняти всіх аплікантів.

Отримати ментора не вдалося, але співзасновники мали можливість відвідувати сесії з фіксованою групою стартапів, на яких, схожим чином, як і попереднього року,  давали одне одному зворотній зв’язок, обговорювали проблеми і ділилися досвідом. Єдиний мінус був у тому, що склад групи був незмінним, тому деякі компанії припиняли активну участь і наприкінці було вже не так цікаво та корисно. Так само кожного тижня потрібно було надавати Weekly Updates, що було однією з умов успішного закінчення навчання у школі. 

Третій набір, вже за традицією, проходив з середини липня до кінця вересня 2019 року.  Цього року брали участь обидва співзасновники. 

SUS отримала ряд суттєвих покращень, у порівнянні з минулими роками:

 • Було розширено Weekly Updates — окрім досягнень за основними метриками, потрібно було репортувати про бойовий дух (Morale) команди, з якою кількістю користувачів спілкувалися впродовж тижня, які були перешкоди, що найбільше вплинуло на основну метрику, та розповідати про цілі на наступний тиждень.
 • Доступ до групових сесій надається тепер тільки якщо було надано Weekly Update, і найголовніше — групи формуються випадковим чином кожного разу. Спочатку кожна компанія коротко розповідає який продукт вона робить, а точніше робить Investor Pitch — опис свого стартапу за допомогою одного-двох речень. В кінці дзвінка кожен засновник оцінює інші стартапи за трьома критеріями (Я розумію що стартап робить; я в захваті від проблеми яку стартап вирішує; чи хотів би я працювати з співзасновниками) та за бажанням надає письмовий фідбек (відгук).
 • Розклад та дзвінки прямо на платформі, все тепер в одному місці і у легкому доступі.
 • Відео лекції стали більш практичними, у порівнянні з попередніми роками.
 • Здійснювали зустрічі у різних куточках світу з партнерами YC та керівниками SUS.
 • Тепер є можливість отримати no-equity грант в розмірі 15K $ після успішного закінчення школи.

Більше про результати SUS 2019 можна подивитися у відео з мітапу в Берліні — Startup School 2019 by the Numbers

Чому варто брати участь?

 • Відео лекції допомагають отримати необхідний мінімум, базову стартап освіту, щоб не повторювати стандартні помилки;
 • Тренувати пітч і отримати корисний фідбек від інших фаундерів;
 • Допомога і фідбек один одному підвищує успішність;
 • Вчить більше звертати увагу на метрики і чітко розуміти як відбувається зростання, і чи відбувається взагалі;
 • Мотивує спілкуватися з користувачами і думати про прибутки навіть на початкових етапах, і яким чином будуть залучатися перші користувачі.
 • Допомагає змінити парадигму мислення — від “просто щось розробляти” до “розуміти своїх користувачів” і робити щось корисне для них;
 • Питання у Weekly Updates та ті, що обговорюються та розбираються впродовж  усієї SUS у відео лекціях та групових сесіях — це саме ті питання, на які потенційні інвестори звертають увагу та хочуть отримувати чіткі відповіді.

Поради для участі в SUS

Чому важливо давати повноцінний зворотній зв’язок і відгуки?

 • Згідно з дослідженням, школярі, які давали поради з навчання своїм молодшим товаришам, самі починали витрачати більше часу на виконання своїх домашніх робіт і отримували більш високі оцінки, аніж ті школярі, яких намагалися мотивувати вчителі. Іншими словами, коли ти даєш поради іншим, то починаєш сам частіше їх дотримуватися.
 • Більше шансів, що вам дадуть корисний та ґрунтовний зворотний фідбек, якщо і ви, у свою чергу,  надасте аналогічний.
 • Це допомагає подивитися на свої досягнення і побачити свої помилки.

Уявіть що ви — венчурний капіталіст і запитайте у себе, що б ви хотіли знати про стартап. Одні з найпопулярніших питань, які задавали стартапи один одному:

 • Хто ваші конкуренти і чим ви від них відрізняєтесь (startup unfair advantage);
 • Який ваш цільовий ринок, хто ваші користувачі і як ви їх будете залучати;
 • Яка бізнес модель компанії;
 • Які стратегії для швидкого зростання стартапу;
 • Як спілкуєтесь з користувачами;

Чому після закінчення SUS треба подаватися до YC

За словами керівника Кевіна Хейла на мітапі в Берліні, грант $15 000, було запроваджено з метою підвищення кількості заявок до основної програми.

Після завершення програми наша команда подала заявку на проходження основної акселераційної програми.

Зазвичай стартапи знаходять безліч причин, щоб цього не робити. Одні з таких причин: працюють парт-тайм, немає прибутків, фінансування і т.д.  Хоча, як зазначають цифри, це не повинно бути перепоною:

Резюме

Участь в школі є дуже корисною для стартапів на будь-якому етапі розвитку, а особливо рекомендуємо молодим стартапам, або тим, хто має намір працювати над своїм новим продуктом чи ідеєю.

І ще хотіли б зауважити, що участь у SUS є абсолютно безкоштовною.

Автори: Кирило Козлов та Віктор Дичко, співзасновники стартапу CodeGalaxy.io

Оставить комментарий

Комментарии | 0

Поиск