Як бути СЕО двох компаній та запускати бізнес під час карантину — кейс стартапу nect MODEM

7048
1

У колонці для AIN.UA засновник стартапу nect MODEM та CEO Space Logistics Ukraine Міша Рудомінський розповів, як початок карантину співпав із запуском стартапу, чому дослідження космосу допомогли налагодити бізнес-процеси та куди рухатися далі.

Міша Рудомінський
Фото надано автором

Як зрозуміти, що ідея варта гри

Перше, що дає підказку — наявність проблеми. Вона захована у буденних речах. Я часто працював у закладах і перебої з інтернет-зв’язком такі ж часті, як і гаряча кава. Я встиг зробити замовлення, навіть з’їсти його, а пароль від Wi-Fi ще навіть не сказали.

Свої страждання я втілив у nect MODEM — створив крихітний портативний 4G-модем, з власним VPN, підтримкою eSIM і функцією точки доступу Wi-Fi, щоб бути на 100% впевненим у якості інтернет-підключення і не вибачатися за постійні перебої.

Фото: nect MODEM

Я знайшов таку опорну точку, яка зачіпає багатьох. Як перевірити? Запитай незнайомих людей, проведи онлайн-опитування для потенційної ЦА і дізнайся, чи проблема настільки важлива у їх повсякденному житті, що вони готові платити за її вирішення.

Другий маркер дещо народний, але дієвий — прислухайся до своєї «чуйки». Навіть якщо інтерв’ю не повністю підтверджує твою теорію, але все одно віриш, то йди і роби, бо своїм драйвом можна донести до інвесторів і людей важливість ідеї. Є інша сторона — дані підтверджують твою теорію, але закрадаються сумніви. Тоді справа може бути у відсутності драйву, а без нього не зробиш продукт таким, як потрібно.

Ці два правила круто грають у парі: дані, які кажуть, що є проблема і твоє бажання змінити ситуацію. Але якщо ти сам не віриш в ідею, то доводиться обирати — або поміняти мислення, або передати проєкт. Бо персонально можеш зіпсувати все.

Запуск стартапу vs Початок карантину

Якщо для більшості підприємців карантин поставив крапку чи призупинив бізнес, то у нас локдаун співпав із запуском краудфандингу для nect MODEM. Була думка відкласти до «кращих часів», але все було настільки підготовлено, що стоп коштував би дорожче, ніж продовження.

Венчурні інвестиції були ще до коронавірусу, а 28 квітня 2020 року стартувала краудфандингова кампанія на Indiegogo. Тому ми ризикнули ще 20-30 тисячами доларів і пішли далі. І це спрацювало — стартап зібрав більше як $350 000. У нас були гіпотези щодо продажів на Indiegogo: оптимістична, песимістична і реалістична, і ми майже в точності повторили останню модель. 

Звісно, карантин вніс свої правила і потрібно було швидко адаптуватися. Ми змінили позиціонування продукту, тому що люди почали більше працювати з дому. Досі вивчаємо і хочемо зрозуміти нашого покупця — як він працює, користується інтернетом, комунікує.  

Керувати двома компаніями та розставляти пріоритети

У мене завжди була мрія — стати фаундером або директором в космічній компанії. Ближче до кінця мого другого десятку я зрозумів, що у 20 років ним не станеш і відклав цю мрію.

Якщо подивитися на лідерів у цій сфері, то віковий сегмент переважно за 30. І поки я чекав свої законні 10 років, у серпні цього року отримав пропозицію від засновника Space Logistics Ukraine стати СЕО компанії. Моя давня мрія прокинулася, але я ніяк не думав, що вона прийде настільки рано. Вихідні були зіпсовані, бо замість відпочинку в Карпатах, я вирішував космічні плани на своє життя. Але погодився і сам собі визначив тестовий період.

Геніальних стратегій з тайм-менеджменту я не вигадав, але пріоритетність допомагає зберігати ефективність. Я розмежував, nect MODEM — номер 1, і я маю перетворити його зі стартапу, де постійно вирішую якісь проблеми, у злагоджений бізнес, щоб за кожен процес відповідала окрема людина і я уже не займався мікроменеджментом.

Space Logistics наразі другий і він для мене на тій стадії, що і стартап рік тому: ми шукаємо бізнес-кейс, візію, бо попередня дійшла до свого логічного завершення. І нова стратегія буде правильною лише тоді, коли кожна людина, яка її почує, скаже: так, я хочу брати в цьому участь! 

У космічній індустрії є негласне правило — проєкт має викликати вау-ефект. Наприклад, якщо працюєш в агропромисловості, то потрібно бути реально крутим, щоб здивувати. Проте, коли у космічній індустрії не можеш цього зробити, тоді щось не так, або ж ти просто втрачаєш можливість. Зараз ми в пошуку цього «вау», завдяки якому можна залучити інвесторів, державу й об’єднати їх навколо нашої ідеї. 

Як дослідження космосу допомогли налагодити бізнес-процеси

Класна штука — інженерний метод, тобто метод об’єктивного підходу до задачі через аналіз даних. В Канаді він давно стандартизований, а в Європі на нього дається менший акцент. Проєкти з дослідження Марсу навчили мене використовувати його для вирішення проблем. Чому він крутий? Ти не даєш своїм вподобанням впливати на результат, а остаточне рішення має сформуватися на основі загальної думки команди, статистики та даних. 

Часто буває, коли експерт в якійсь сфері має заготовлене рішення і всі виконують його за замовчуванням. Я теж пройшов через це, бо 2 місяці був частиною клубу ракетобудування при НАУ. Вони якраз починали проектування нової ракети, яка мала летіти вище попередніх. Я тільки приїхав з Канади і такий: клас, зараз усі сядемо, зробимо брейншторм. І голова команди відразу: так, двигун використовуємо такий. Чому? Тому що він знає. І так у всьому. Навіть якщо були фахівці, які краще розумілися у певній сфері, то у цьому клубі був девіз: навіщо витрачати час, якщо я вже знаю, як краще. 

Так от, інженерний підхід про протилежне — неважливо, скільки часу ми витратимо, але знайдемо найвдаліше рішення. Це я і намагаюся використати у своєму стартапі. Я підловлюю себе на моментах, коли хочу сказати, що знаю як краще. Треба давати можливість команді висловлюватися, шукати загальну думку і обирати не хороше рішення, а найкраще.

Планування на 5 років та інші способи насмішити всесвіт

Якщо хочеш зайнятися чимось безглуздим — зроби планування на 5 років. Так, можливо, коли будуєш кар’єру в одній компанії, то плануй хоч на 10 років. Але в стартапах це не спрацює. Ти не знаєш, коли вдасться залучити інвестиції, запустити проєкт та чи стане він успішним. Тому краще робити планування на рік і бути готовим до того, що навіть це бачення може змінитися і не варто триматися лише за нього. За рік я хочу, щоб у nect MODEM було 100 000 клієнтів, але якщо виявиться вдвічі менше — це не означає, що я не виконав ціль, бо рухаюся по заданому вектору. 

Я маю глобальну мрію на життя — хочу створити приватний дослідницький університет в Україні на зразок Гарварду чи Стенфорду. Ще не знаю як саме і за які кошти, але добре розумію концепцію і завдання навчального закладу. Тому коли я беруся за якусь справу, то завжди думаю чи допоможе це мені в майбутньому.

3 поради собі рік тому 

Якби я починав стартап з теперішніми знаннями, то деякі стратегічні ходи вибудовував би по-іншому. Ось які уроки дав мені запуск nect MODEM:

  1. Знайди хорошу команду і якомога раніше. Не відкладай це до якогось умовного успіху, а відразу працюй з крутими людьми. У першу чергу потрібно інвестувати у хороших гравців. А якщо ще немає бюджету — зацікав ідеєю, візією, драйвом. 
  2. Ти не всемогутній. Так, на початку хочеться робити все самому, адже ніхто не розуміє тебе і твою ідею, як ти. Але вміння делегувати пришвидшить процес і краще віддати завдання професіоналу, який витратить на нього годину, аніж робити власноруч утричі довше. Як знайти таку людину? Повертаємося до першого правила.
  3. Оптимізм не найкращий друг для стартапу. Так, у свою ідею потрібно вірити і йти з нею до кінця. Але потрібно додати реалізму до прогнозів, бо життя вносить неочікувані корективи і зустрічати їх потрібно вже підготованим. Я думав, що краудфандинг ми запустимо в червні 2019. Наступний прогноз був у серпні 2019, потім у листопаді. А в реальності запуск відбувся наприкінці квітня 2020-го. Я був налаштований занадто оптимістично і вирахував лише ідеальні умови для старту. Але в прогнозах краще бути навіть песимістом і завжди пам’ятати про закон Мерфі: усе, що може піти не так, піде не так. 

Ще рік тому у мене був лише nect MODEM і катастрофічний брак часу. Зараз є дві компанії, навчання на космічній інженерії і я на диво став більш ефективним. Я складаю нову картину, де Space Logistics та nect MODEM існують одночасно. Але рости ще є куди — після того, як з «Нектом» ми отримали більше $350 000 інвестицій на Indiegogo, мама сказала: круто, а диплом коли отримаєш?

Автор: Міша Рудомінський, засновник стартапу nect MODEM та CEO Space Logistics Ukraine.

Оставить комментарий

Комментарии | 1

Поиск