«Багатство — симптом щастя» — уривок з книги «Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті»

1305

У видавництва Vivat виходить український переклад книги інвестора Кремнієвої Долини Дейва Еспрі «Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті». У ній автор пропонує 46 науково обґрунтованих та ефективних законів для тих, хто хоче стати щасливішим, здоровішим та успішнішими. Дейв простою мовою розповідає, «Як прожити довше й надерти більше дуп». AIN.UA публікує уривок з книги.


Щастя не приходить з багатством, але багатство може прийти зі щастям

До найвагоміших фактів, які я дізнався від успішних людей, належить те, що ані заможні підприємці, ані університетські професори — ніхто не назвав серед перших трьох пріоритетів збагачення. Просто для таких впливових людей гроші — не винагорода. І хоч чимало моїх гостей накопичили великі статки, то був лише побічний ефект від реалізації їхніх завдань і самовдосконалення. Справді, приборкуючи основні інстинкти та знаходячи істинне щастя, людина вивільняє гігантські обсяги енергії, яку можна використати, щоб досягти більшого успіху та багатства. 

На цю науку в мене пішов не один рік. У дитинстві я повісив у своїй кімнаті плакат із написом «Бізнес — це гра, а твій виграш вимірюється грошима». Тепер я здригаюся, пригадуючи це, бо знаю, що бізнес — це не гра. Це мистецтво, це майстерність, а успішність вимірюється впливовістю.

Ваша команда покладається на спільну справу, щоб мати на що жити, харчуватися, забезпечувати свої родини; клієнти вірять, що ви зробите все, про що скажете, і надасте послуги, які коштують більше, ніж берете за них. Якщо для вас це гра, то ви точно програєте.

Роками я гнався за грошима і що більше зусиль докладав, то нещаснішим почувався. Заробіток не робив мене щасливим, бо гроші на це не здатні. Згодом я обміркував усе й дійшов висновку, що мої основні потреби задоволені, а рівень життя — досить непоганий. Тоді я почав допомагати іншим, бо саме це й дає справжнє щастя. О, ця неоціненна мить, коли вам дивляться в очі й дякують за те, що ви зробили чиєсь життя кращим! Фінансова винагорода теж не забарилася. Набагато заможніші за мене люди також не вважають гроші за пріоритет. Вони знають, що гроші приходять, коли людина щаслива, а не навпаки. Звісно, можна заробити гроші — і досить чимало, — відбираючи хліб в інших або роблячи щось нестерпне. Однак, поки вам є що їсти, повірте: воно того не варте.

 ЗАКОН № 32: ЩАСТЯ МОЖНА ОЦІНИТИ

Коли основні потреби задоволені, зосередьтеся на чомусь піднесеному й важливому для вас. Гонитва за грошима не дасть щастя чи насолоди, якщо ви маєте достатньо, щоб не боятися завтрашнього дня. Тож, закасуйте рукави: спершу спорудіть будинок, а потім фарбуйте огорожі. 

Якщо є хтось, хто знає, що робить людину щасливою, то це монах і вчитель дзен-буддизму Ґенпо Роші. Понад сорок п’ять років тому сталися події, які спричинили його духовне пробудження. Відтоді Ґенпо присвятив життя, допомагаючи іншим зрозуміти власне «я», завдяки чому розвивався й сам. Він стверджує, що є базовий стан щастя, який не залежить від жодних умов.

Умовне щастя, навпаки, залежить від зовнішніх факторів. Воно полягає у твердженні «Я буду щасливий, коли…» Я буду щасливий, коли зустріну саме ту людину. Я буду щасливий, коли отримаю підвищення або хоча б аванс. Роками я гнався за цією формою щастя. Мене самого це вражає, але, заробивши у двадцять шість років 6 мільйонів доларів, я сказав другові, який тоді теж несподівано розбагатів: «Я буду щасливий, коли матиму десять мільйонів». Два роки по тому я втратив усі зароблені кошти і, звісно, зазнав неабиякого стресу, але моє відчуття щастя (чи радше його відсутність) ні на йоту не змінилося.

Перебуваючи в такому стані пошуку, який інколи називають розумовою настановою на брак чогось, ми ніколи не зможемо стати по-справжньому щасливими, адже зосереджуємо увагу на тому, чого в нас немає. Щастя — це завжди прив’язана до мотузочки морквина. Щоб відчувати його, потрібно відчувати вдячність за те, що маєте. Ґенпо говорить: відколи усвідомив, що має достатньо грошей, припинив за ними гнатися. Ґенпо не став багатієм, але йому на все вистачало.

***

Я спілкувався із Шазі Вісрам — засновницею й гендиректоркою компанії Happy Family, яка спеціалізується на виробництві органічного дитячого харчування і яку продали за 250 мільйонів доларів. Шазі цього вистачило б, щоб відійти від справ та розкішно жити. Проте вона каже, що заробила гроші, але не здобула права бути щасливою до кінця життя. А от змогу не перейматися через фінансові питання вона таки отримала (якщо тільки не втратить зароблене). Шазі — донька іммігрантів. Перші сім років життя вона провела в кімнаті мотелю в Алабамі, тому можливість більше ніколи не хвилюватися через гроші стала дуже привабливою перспективою. Шазі стверджує: іммігранти та їхні діти ніколи не забувають, як це — голодувати. Це закарбовано в їхній генетичній пам’яті.

Отримавши достатньо, Шазі дуже боялася, що колись матиме замало, і це спонукало її захищати свій капітал за будь-яку ціну. На одному її плечі сидів цей страх, а на другому — амбіції працьовитої людини, яка вірить у чарівну силу самостійного створення можливостей. Бажання ризикнути всіма грошима, щоб подвоїти, потроїти чи навіть збільшити їх у чотири рази, часто загрожувало фінансовій безпеці Шазі. Щоб уникнути ризику, вона примусила себе зосередитися не на успіху, а на радості.

Скуштувавши страву з назвою «успішність», завжди хочеш ще і ще, але це не скінчиться ніколи. Шазі радить присвятити деякий час, щоб поліпшити правила своєї гри. Зосередьтеся не лише на накопиченні успіху у формі відзнак або грошей, а на колекціонуванні радісних митей.

Шазі також радить після великої перемоги залучати нематеріальні активи. Для неї це час, енергія, креатив. А ще — здатність долати складні виклики та не ризикувати частиною капіталу, прагнучи придбати акції. (Для мене велика честь, що моя компанія серед тих, у чий успіх вона вірить.) Шазі радить розвивати дисциплінованість і розважливість, щоб зберегти гроші. Інвестуйте мудро й дотримуйтеся правил. Знайдіть надійного фінансового радника, який розумітиме, як розпорядитися коштами, і допомагатиме вам зважувати ризики вкладень і нових угод. Такі ризики можуть здаватися нульовими, і це нормально. Ви, мабуть, не здатні визначити, як правильно використати активи — навіть найдрібніші, — бо йдеться про ваші гроші.

***

Прагнути розбагатіти нормально. Просто переконайтеся, що для вас щастя та гроші — це не те саме.

План дій

  • Перестаньте шукати кращого життя, якщо ваші базові потреби задоволені. Гроші не зроблять вас щасливішим. До речі, який дохід задовольнить ваші потреби? 
  • Що ви зробили б, якби завтра отримали вдвічі більшу суму? 
  • Саме це, мабуть, і робить вас щасливим! Відтепер приділяйте цьому більше часу.
  • Якщо вам поталанило мати скромний капітал, бережіть його як зіницю ока. Попросіть про допомогу в розпоряджанні ним і залучайте нематеріальні активи, щоб досягти оплати не доларами, а радістю.
  • Зосередьтеся на мандрівці, а не на пункті призначення. Якщо вас не захоплює процес, то результат не зробить вас щас- ливішим.

 ЗАКОН № 33: БАГАТСТВО — СИМПТОМ ЩАСТЯ

Щасливі люди завжди залучені, продуктивні та успішні. Ви маєте негайно зосередитися на тому, що робить вас щасливими, бо воно відкриває новий рівень для потенціалу в будь-якій галузі. Коли ви щасливі, набагато легше змінювати обставини, довкілля, а може, і весь світ.

Щасливі люди успішніші за тих, хто почувається не таким задоволеним. Це твердження може здатися перебільшенням, але це правда. До речі, щасливі люди в середньому на 31 % продуктивніші за колег, їхні прибутки від продажів на 37 % вищі, а робота втричі оригінальніша.  Дослідники пов’язують ці відмінності з силою позитивного мислення. Щасливі люди більш оптимістичні, а усвідомлення власних можливостей призводить до масштабніших успіхів.

Однак щастя не прив’язане лише до особистого успіху. Щасливі люди більше заробляють як собі, так і підлеглим. Дослідження Gallup Healthways показало, що працівники, мало задоволені життям, залишаються вдома в робочі дні в середньому на 1,25 дня на місяць більше, ніж їхні щасливі колеги. А це вже втрата п’ятнадцяти днів на рік. До того ж дослідники виявили, що прибуток крамничок, працівники яких задоволені життям, на 21 долар на 1 м2 приміщення більший за прибуток інших крамниць (з урахуванням додаткових доходів у 32 мільйони доларів).

Напевне, ніхто не знає про зв’язок між щастям і продуктивністю більше, ніж Вішен Лак’яні. Згідно з дослідженням Great. Place to Work Institute, його компанію Mindvalley офіційно визнано серед найкращих робочих місць. Вішен каже, що щастя — це паливо, яке допомагає швидше досягти мети. Багато людей нехтують цим пальним, вважаючи, що стануть щасливими, коли здобудуть бажане. Вони почуваються виснаженими й нещасними, адже не відокремили відчуття щастя від своєї мети. Вони чекають, коли дістануться місця призначення. Як сказав би Ґенпо, такі люди перебувають у пошуку. Однак щойно ви усвідомите, що щастя можна віднайти під час мандрівки, усе миттю змінюється.

Оставить комментарий

Комментарии | 0

Поиск