Підкорюємо Червону планету, не встаючи з дивану: огляд настолки «Тераформування Марса»

1577
5

Поки Ілон Маск просуває ідею реальної колонізації Марса, можна спробувати пограти у просту симуляцію цього процесу — за допомогою настільної гри «Тераформування Марса». У рубриці про популярні (а також маловідомі) настолки AIN.UA публікує огляд гри, в якій вам доведеться покращувати умови для життя на Червоній планеті.


Що це за гра?

«Тераформування Марса» (Terraforming Mars) — це настільна гра про перетворення умов на планеті на подібні до земних. Її придумав вчитель фізики зі Швеції Якоб Фрюкселіус.

Зображення FryxGames

Він у 2006 році отримав наукову ступінь з хімії в університеті Стокгольму, а в 2011 почав викладати фізику. Настолки він любив з дитинства, а гру про Марс створював разом із своїми братами. Вона вийшла у видавництві FryxGames 2016 року і майже одразу стала світовим хітом. У рейтингу топ-100 найпопулярніших настолок від BoardGameGeek за 2021 рік вона посідає почесне п’яте місце.

Тут і надалі — фото інтернет-магазина «Ігромаг»

Учасникам цієї гри доведеться докласти неабияких зусиль, аби перетворити Марс зі зневодненої та неживої пустелі на гостинну та комфортну планету. Ви будете вирощувати ліси, створювати цілі океани та будувати футуристичні міста.

Це — змагальна гра, а її учасники виступають від імені мегакорпорацій майбутнього. Кожна з них втілює на Марсі свої наукові та виробничі проекти, які потроху роблять планету дружнішою до людей. І кожен змагається за титул найкращого «тераформіста» Марса. У грі є і кооперативна складова: адже всі учасники працюють на благо всього людства, і покращуючи умови на Марсі, можуть грати «на руку» своїм суперникам. Розглянемо детально, як саме це працює.

Які правила?

Ігрове поле тут — сама поверхня і карта Марса (та його півкуля, де розташовані плато Сінай, плато Місяця і т.д.). Уся карта поділена на шестикутники — це ділянки поля, де гравці зможуть щось будувати (або ж руйнувати).

Для тераформування планети у цій грі важливі такі показники: кількість води (океанів, або ж голубих фішок), частка кисню в атмосфері, а також температура на поверхні. Коли усі ці показники сягають певних відміток, вважаємо, що Марс став достатньо гостинним для того, аби на ньому процвітали людські міста, парки та заводи.

Відповідно, кожен з учасників (нагадаємо, тут ви — не окремий персонаж, а корпорація) робить свій внесок у тераформування Марса і паралельно підвищує свій рейтинг тераформування (РТ). РТ показує, яка із корпорацій постаралася у справі тераформування найбільше, і в кінці гри саме цей рейтинг визначає переможця.

Ця гра прекрасна тим, що її придумав вчитель-фізик із фаховою хімічною освітою. Тут не буде інопланетян або астронавтів із суперздібностями. Усі рішення та вчинки гравців — це можливо саме ті заходи, яких вживатиме людство, колонізуючи інші планети у далекому майбутті.

Щоб реалізувати будь-який проект, гравцеві доведеться спочатку купити його картку, а потім сплатити певну кількість ресурсів за його втілення. Дешеві проекти коштують мало, але й мало впливають на РТ. Дорогі проекти можуть добряче збільшити гравцеві рейтинг у кінці гри, або ж створити належні умови для інших вигідних проектів.

Усі проекти, що їх втілює учасник, логічно пов’язані між собою та з умовами на планеті. Приміром, проект із розведення свійських тварин можна реалізувати лише при 9% кисню в атмосфері, цей проект «споживатиме» рослинність, але й водночас принесе багато балів перемоги власнику. Або ж, наприклад, щоб збільшити температуру на поверхні планети, доведеться обрушити на неї астероїд. Він принесе корисні копалини, але водночас винищить рослинність.

Учасники можуть займатися виключно облаштуванням планети, а можуть і псувати плани конкурентам (наприклад, саботувати їхні проекти, знищувати ресурси). Проекти, які можна реалізовувати на Марсі — дуже різномаїтті, у базовому наборі — більше 200 карт. Це і розробка штучного інтелекту, і видобування енергії з сонячного вітру або тектонічних процесів, і засівання хмар, і керування кометами, і побудова космічних станцій та обсерваторій, паливних генераторів та заводів. Але реалізація майже кожного з цих проектів коштує не лише грошей, але й ресурсів: титану, рослин, енергії, тепла і т.п.

Фактично, основна мета гравців: накопичити якомога більше ресурсів і витрачати їх на тераформування Марсу, паралельно заробляючи собі бали. Гра завершується, коли тераформування сягає певного рівня. Тоді гравці підраховують рейтинг тераформування та визначають, хто — найбільший молодець.

Для кого підійде гра?

Це — економічна стратегія, адже ваша перемога тут цілковито залежить від вашого вміння прогнозувати вчинки інших гравців, комбінувати і планувати ходи наперед, враховуючи обмежені ресурси. На початку гри ресурсів, до речі, сильно не вистачає. Тож доведеться міркувати і зважувати, можливо, поступатись одномоментною вигодою заради більшої нагороди у майбутньому, комбінувати карти і думати над тим, як ваші проекти і загальні умови на Марсі впливають на інших.

Якщо вам до вподоби роль героя, який — чесно або підступно — але завжди продумано міняє долю цілої планети, і заробляє на цьому статки, ця гра буде вам до вподоби. Де ж іще можна отримати шанс обрушити на Марс цілу комету!

У «Тераформування Марса» можна грати компанією до п’ятьох осіб, партії зазвичай тривають пару годин. Гру рекомендують дітям від 12 років (через доволі складні правила).

В українських інтернет-магазинах вона продається десь по 1800 грн. До неї також можна знайти досить гарні картонні та дерев’яні органайзери та кілька доповнень.

Наш попередній огляд можна почитати тут:

Оставить комментарий

Комментарии | 5

Поиск