«Сонячне світло шкідливіше»: чи небезпечна 5G-мережа для здоров'я з точки зору науки
RU
У 2015 році, в одному із сіл Чернівецької області натовп жителів озброївся сокирами й пішов зносити вежа мобільного зв'язку. Вони вирішили, що її випромінювання викликає рак. Оператор-власник вежі вирішив вимкнути її, щоби не злити людей. Уже на шостий день мешканці зрозуміли, що без мобільного зв'язку життя ускладнилося, і попросили оператора увімкнути вежу знову.

Такі випадки радіофобії, тобто страху радіовипромінювання, відбуваються в усьому світі з того часу, як мобільний зв'язок став масовим. А з початком пандемії 2020 року до звичайних звинувачень проти мобільного радіозв'язку приєдналися й більш екзотичні. Наприклад, про те, що випромінювання від 5G-вишок передає коронавірус.

Редакція AIN.UA у спецпроекті з «Ericsson Україна» підготувала огляд досліджень, а також законодавчих норм, які відповідають на питання: як мобільний зв'язок (зокрема, 5G) впливає на здоров'я?
Матеріал підготовлено за підтримки «Ericsson Украина»
Що це означає?
ЗВІДКИ ТАКА РЕАКЦІЯ?
Так склалося, що активна фаза впровадження 5G-зв'язку (для якої операторам потрібно модернізувати інфраструктуру збіглася в часі з пандемією коронавірусу. Через це в інтернеті почали з'являтися ідеї про те, що мобільне випромінювання не тільки викликає рак, а й передає коронавірус. Або ще фантастичніше: що пандемія коронавірусу — насправді урядова містифікація, щоби відвернути увагу людей від будівництва 5G-мереж, які й несуть справжню загрозу.

Люди, налякані пандемією, не тільки ділилися панічними постами в соцмережах. Вони діяли.

На початку літа, за даними асоціації ETNO, в європейських країнах було понад 140 випадків підпалів базових станцій або навіть нападів на співробітників, які їх обслуговували. Таке траплялося у Британії, Нідерландах, Бельгії, Франції, Італії, Греції. На одному з квітневих відео видно, як прихильниця такої теорії висловлює двом робітникам, які прокладають оптику для 5G, що як тільки-но зв'язок увімкнуть, вона «всіх уб'є». Українці не залишилися осторонь: у липні 2020 року петиція до президента про заборону 5G у країні набрала 25 000 голосів (з тим, що 5G-зв'язок у нас з'явиться у кращому разі за рік-два).
Хтось навіть встиг нажитися на страхах людей: у Британії в розпал пандемії у продажу з'являлися «чудодійні» пристрої із «захистом від 5G». Один із таких пристроїв, за ціною $350, розібрали, а це виявилася звичайна флешка на 128 МБ (так, такі флешки ще існують).
Явище набрало достатнього масштабу, щоби представники ВООЗ із повною серйозністю спростували зв'язок 5G із коронавірусом: «Віруси не можуть передаватися через радіохвилі та мобільні мережі. COVID-19 поширюється й у країнах, де немає 5G-покриття», — йшлося в заяві організації.

Збої в мобільному зв'язку, викликані цими нападами, і так ускладнюють життя абонентам. А в умовах епідемії, коли зв'язок — це один із критичних каналів спілкування, вони шкодять. У розпал підпалів у Британії, у квітні 2020 року, директор Національної служби охорони здоров'я Стівен Поуїс навіть провів пресконференцію, де закликав не вірити ненауковим теоріям і не руйнувати обладнання. «Це жахливо, що люди атакують саме ту інфраструктуру, яка потрібна нам для боротьби з цією надзвичайною ситуацією», — говорив він.
Матеріал виготовлено за підтримки рекламодавця
ЩО ПРО ЦЕ ГОВОРИТЬ НАУКА
На сьогодні науково доведено, що шкоди від мобільного електромагнітного випромінювання немає, якщо дотримуватися встановлених для нього норм.

Як і в існуючих мережах мобільного зв'язку, рівень випромінювання в 5G мережах може рости до верхньої межі норми поблизу антени. Але під час встановлення антен, оператори закривають доступ до них для неавторизованого персоналу. Інтенсивність випромінювання зменшується додводідно до віддаленості від місця установлення антенних систем. І в місцях скупчення людей рівень випромінювання, навпаки, набагато нижчий за норму.

Чим більше базових станцій працюють в мережі мобільного зв'язку, тим менше відстань між антеною базової станції й телефоном, а значить сигнал меншої потужності знадобиться для передачі між терміналом і базовою станцією. Це своєю чергою знижує потенційний вплив електромагнітного поля.
Ще з 70-х років минулого століття вивченням впливу електромагнітних полів на людину займається ICNIRP (Міжнародна комісія із захисту від неіонізувального випромінювання). Вона розробила рекомендації щодо граничних норм такого випромінювання. Її висновок: якщо дотримуватися допустимих рівнів е\м-випромінювання в усьому діапазоні від 100 кГц до 300 ГГц, шкоди здоров'ю людини не буде. Ця ж комісія, після ВООЗ, спростувала міф про те, що 5G передає коронавірус або погіршує його перебіг.
За даними самої ВООЗ, наукою не доведено негативний вплив бездротових технологій на людину.

«Згідно з наявними на сьогодні фактами, не виявлено короткострокового або довгострокового шкідливого впливу на здоров'я людини з боку сигналів радіозв'язку, випромінюваних базовими станціями, — заявляє Всесвітня організація охорони здоров'я у своїх бюлетенях WHO fact sheets 304 і 193. — За останні 20 років проведено велику кількість досліджень із метою оцінки наявності можливого ризику для здоров'я з боку мобільних телефонів. На сьогодні не виявлено доказів шкідливого впливу від використання мобільних телефонів на здоров'я».

З 1996 року компанія Ericsson підтримала понад 100 незалежних досліджень, під час яких вивчався вплив електромагнітних хвиль на здоров'я, і в основному це робилося через участь компанії в Mobile & Wireless Forum (MWF). Для забезпечення наукової об'єктивності галузеві спонсори й учені не перетиналися, а всі результати були опубліковані в науковій літературі, яка доступна для ознайомлення всім охочим. У 2018 році MWF опублікувала результати дослідження MWF 20 years of research, присвяченого впливу електромагнітних полів на здоров'я, дані для якого збиралися протягом 20 років. Основні висновки дослідження: мобільний зв'язок не приносить шкоди здоров'ю користувачів.

У базових станціях і пристроях 5G застосовується безліч антен і технологія формування променю, що дозволяє направлено передавати радіохвилі, — так забезпечується максимальний рівень сигналу. Але потужність передання залишається низькою й випромінювання радіохвиль зберігається на тому ж рівні, що й у мережах попередніх поколінь, за значного зростання продуктивності.
Крім нових можливостей, які з'являться з розвитком технологій, мережі 5G забезпечують приватних і корпоративних користувачів мобільним зв'язком у звичному його розумінні. Усе обладнання для мереж 5G — і мобільні пристрої, і базові станції — відповідає тим стандартам безпеки, що й обладнання, яке застосовується в наявних мережах. Це означає, що випромінювання від мереж 5G буде таким самим, як і від мобільних мереж, що вже існують.

Деякі люди від початку ставилися до мобільного радіозв'язку з підозрою через те, що принцип його дії не всім зрозумілий, а саме випромінювання (на відміну, наприклад, від теплового випромінювання обігрівача) не можна помітити або відчути.
Є й учені, які підкреслюють необхідність подальших досліджень ефектів радіовипромінювання. Патофізіолог і генетик Віктор Досенко акцентує, що вплив радіочастот на живі організми є, і він не завжди нешкідливий. Вчений наводить ряд досліджень, опублікованих у базі PubMed (приклад — зв'язок між опроміненнями на частотах 900 МГц, 1900 МГц і пошкодженням ДНК у гризунів).
AIN.UA ПОПРОСИВ КІЛЬКОХ УКРАЇНСЬКИХ УЧЕНИХ ПОЯСНИТИ, ЯК РАДІОВИПРОМІНЮВАННЯ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЖИВІ КЛІТИНИ ТА ЧИ МОЖЕ МОБІЛЬНИЙ ЗВ'ЯЗОК БУТИ ШКІДЛИВИМ.
Павло Наказний, старший викладач фізико-технічного інституту КПІ ім. Ігоря Сікорського пояснює, чому, з точки зору фізики, вплив такого випромінювання на стан людини буде мінімальним:

«Для гігагерцових хвиль (на яких працює 5G — ред.) довжина хвилі — близько міліметра. Це означає, що об'єкти великих розмірів хвилі не зможуть огинати чи проникати всередину на більшу відстань. Так, максимальний вплив таких хвиль на людину зводиться до впливу на шкіру.

Характер цього впливу визначається енергією хвиль. Для гігагерцових хвиль — це мілліелектронвольти. Енергії іонізації молекул починаються від електронвольта, тобто в 1000 разів більше. Випромінювання цього діапазону не є іонізувальним, тобто не може порушувати хімічні зв'язки в молекулах, зокрема, не може пошкоджувати молекули ДНК – саме такі «аргументи» часто можна почути від тих, хто проти розвитку 5G.

Навіть хвилям видимого світла, які мають сильнішу енергію, ніж мікрохвильові, зруйнувати молекули шкіри не до снаги. Тому єдиний вплив, який гігагерцові хвилі можуть спричинити поверхневим тканинам — тепловий. Однак і цей вплив не може бути великим, бо пікова потужність випромінювання мобільних гаджетів не перевищує 1 Вт, що, наприклад, у десятки разів менше, ніж для ламп розжарення. Потужність випромінювання базових станцій — близько 10 Вт (для 5G через малі розміри випромінювача вона менша, ніж у 4G!). Зрозуміло, що при такому значенні істотний тепловий (як і будь-який інший) вплив виключається. Для цього він повинен бути в сотні разів більшим, наприклад, як у мікрохвильових побутових печей або радіолокаційних станцій, опіки при порушенні правил експлуатації яких дійсно фіксувалися».
Дмитро Ісаєв, кандидат біологічних наук говорить про те, що радіовипромінювання безумовно впливає на людину, але такий вплив не можна назвати шкідливим:

«Ми живемо у світі, де нас оточують електромагнітні хвилі. Природні явища й побутові пристрої є джерелами слабкого е\м-випромінювання. Що більше, ми самі генеруємо електричні розряди, наприклад, тільки на цьому заснована діяльність нервової системи.

Безумовно, е\м-хвилі впливають на діяльність організму, але чи шкідливий цей вплив? Наприклад, ми читаємо книжку або гуляємо в лісі — це має комплексний вплив на безліч процесів в організмі. Але сказати, що цей вплив шкідливий, не можна.

Аналіз приблизно 25 000 досліджень, присвячених впливу нейонизівного випромінювання на здоров'я людини, не показав зв'язку такого випромінювання з розладами здоров'я. Дослідження не показали впливу такого випромінювання на головний біль, тривожність, суїцидальні думки, депресію, нудоту, стомлюваність і втрату лібідо. Також дослідники не знайшли впливу побутового випромінювання на вагітність. Повідомлення про вплив випромінювання на розвиток раку не є однозначним. Але вчені погоджуються, що якщо такий вплив і є, він — мізерний.

Деякі люди повідомляють про свою чутливість до побутового е\м-випромінювання, але жодне експериментальне випробування не показало, що така чутливість існує».
Уряди багатьох країн встановлюють досить жорстке регулювання для обладнання, яке випромінює електромагнітні хвилі й забезпечує бездротовий зв'язок, зокрема, для антенних систем мобільного зв'язку.

В Україні діють норми, як відзначають в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР), у десятки або навіть сотні разів суворіші, ніж за кордоном. Вплив випромінювання на здоров'я вимірюється в щільності потоку енергії (ЩПЕ), який вимірюється у Вт/кв.м (мкВт/кв.см). В Україні зараз допустима норма — 10 мкВт/кв.см Для порівняння, у скандинавських країнах така ж норма — 100 мкВт/кв.см, а в Канаді — до 1000 мкВт/кв.см. За даними УДЦР, у приватних будинках і квартирах в Україні ЩПЕ рідко перевищує 1 мкВт/кв.см.
ЩО ПРО ЦЕ ГОВОРИТЬ УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО
За словами доктора технічних наук, начальника відділу з питань науки УДЦР Ігоря Гепко, Україна в цьому питанні орієнтується на документ під назвою «Технічний регламент радіообладнання». Його розробили на основі Директиви 2014/53 / ЄС Європарламенту й Ради, яка регулює постачання на ринок радіопристроїв.

За цим документом, як зазначає експерт, виробники й імпортери радіообладнання повинні проводити вибіркові випробування таких пристроїв, і в цьому повинні співпрацювати з держорганами. В Україні таким органом є Національна комісія регулювання зв'язку (НКРЗІ) та її підрозділ — УДЦР. Якщо в результаті такої оцінки УДЦР вирішить, що обладнання може шкодити здоров'ю, від імпортера зажадають або прибрати його з продажу, або забезпечити безпеку.
Міністерство цифрової трансформації (Мінціфри) також нещодавно виступило з поясненням про те, чому для радіофобії немає підстав. У матеріалах про це відомство наводить приклад про те, що сонячне світло може бути шкідливіше за радіовипромінювання мобільних веж:
За словами Ігоря Гепко, у випадку з мобільними телефонами їхній вплив на людину вимірюють через питомий коефіцієнт поглинання електромагнітної енергії SAR (Specific Absorbtion Rate). Як і в ЄС, в Україні норма SAR для мобільних телефонів — 2 Вт/кг. Тобто кількість енергії, яку поглинає 1 кілограм тіла людини за 1 секунду, не повинна перевищувати 2 джоулі. Ця норма діє для розмови телефоном, який працює з максимальною потужністю. У пристроїв, які поставляються в Україну, вибірково вимірюють цей показник.

Якщо максимальна потужність мобільних — приблизно однакова, навіщо кожен раз проводити виміри? Експерт пояснює, що SAR у різних телефонів може бути різним.
А ЩО З МОБІЛЬНИМИ ТЕЛЕФОНАМИ?
«Випромінювання мобільного телефону вважається всеспрямованим, але насправді поблизу голови користувача розподіл напруженості е\м-поля — необов'язково такий. У радіохвильовому діапазоні є сенс, щоб якомога більше енергії е\м-поля розсіювалося не в напрямку голови людини», — говорить він. Для цього виробники домагаються екранувального ефекту на різних елементах конструкції телефону. Щоб знизити SAR, деякі виробники закладають на це до 25% вартості досліджень, коли працюють над новим телефоном.

Водночас контрабандні або «сірі» телефони дрібних або невідомих виробників можуть відрізнятися за SAR у гірший бік, оскільки їхні виробники економлять на компонентах і не проходять сертифікацію, зазначає експерт.
Експертні групи та громадські організації, що займаються питаннями охорони здоров'я, у тому числі Всесвітня організація охорони здоров'я, вивчили дослідження на цю тему й дійшли висновку, що вони не підтверджують шкоди мобільного зв'язку для здоров'я. Ось кілька оцінок таких організацій:
ТАК ШКІДЛИВО ЧИ НІ?
«Рекомендовані на рівні ЄС суворі гранично допустимі з точки зору безпеки обмеження, що стосуються електромагнітних полів, застосовні до всіх частотних діапазонів, що використовуються сьогодні для мереж 5G», — Єврокомісія.
«Радіаційна безпека мобільних мереж 5G — так само як і мереж попередніх поколінь (2G, 3G, 4G) — забезпечена законодавчими вимогами, що пред'являються до радіаційної безпеки», — STUK (Фінляндія).
«Усупереч твердженням, не виявлено впливу на здоров'я з боку радіохвиль, використовуваних мережами 5G», — ARPANSA (Австралія).
Українським користувачам теж нема чого боятися. Для базових станцій в Україні діють досить жорсткі обмеження з випромінювання. А за вимірами УДЦР, у будинках і квартирах випромінювання — удесятеро менше норми. Що ж стосується самих телефонів — їхнє випромінювання теж перевіряють, і з точки зору впливу на здоров'я — краще купувати офіційні пристрої.

Є вигадана загроза від мобільних веж, а є реальна — від пандемії та її наслідків. Мережі мобільного зв'язку його наступного покоління — 5G — стануть платформою для відновлення економіки всіх країн після пандемії COVID-19. Про те, як прогрес у мобільного зв'язку впливає на розвиток економіки, ми вже розповідали в попередніх матеріалах: в тексті про те, як мобільний інтернет змінює наші звички і бізнес оточення та в тексті про 5G та екологію.
Текст: Ольга Карпенко
Дизайн: Максим Рамозов
Продюсер: Яна Проценко
Менеджер: Олександр Лінник
Під час використання матеріалів сайту обов'язковим є наявність гіперпосилання в межах першого абзацу на сторінку розташування вихідної статті із зазначенням бренду видання AIN.UA. Матеріали з позначками «Новини компаній» і PR публікуються на правах реклами.
© 1999-2020 AIN.UA