Що таке Дія City — спеціальний правовий режим для IT-індустрії
MAKE UKRAINE GREAT AGAIN AT LAST
УКР
РОС
«Американська мрія» — створити успішний бізнес, купити великий будинок і машину та жити в гармонії з сусідами й собою. Українська мрія для багатьох молодих, освічених, кваліфікованих й амбітних — виїхати з України за можливостями, інвестиціями та верховенством права. Оскільки Україна традиційно асоціюється з корупцією, обшуками, радянською бюрократією й інвесторами, які згортають активності через вищезазначені пункти.

Що потрібно зробити, аби в Україні процвітав інноваційний бізнес, інвестори захотіли привозити сюди гроші, а таланти перестали виїжджати на пошуки кращої долі? На ці питання відповідає проект Дія City — це концепт спеціального правового режиму для IT-бізнесу та спеціалістів.

У цій статті AIN.UA та керівник проекту, заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков, розповідають про те, що таке Дія City, як вона працюватиме, і що її запуск означає для економіки України.
Матеріал підготовлено за підтримки Дія City
Що це означає?
Цей матеріал підготовлений журналістами AIN.UA за редакційними стандартами і опублікований за підтримки рекламодавця
IT-галузь в Україні кілька років поспіль займає помітне місце в структурі українського ВВП. Торік обсяг експорту послуг становив $6 млрд, однак це досі ресурсна складова — українському IT як і раніше не вистачає доданої вартості — продуктів, які могли б конкурувати із західними.

Дія City — це сприятливе економічне середовище всередині країни, в якому український сектор високих технологій зможе повністю реалізувати свій потенціал і зробити український IT-бізнес конкурентоспроможним на міжнародній арені. А ще — привабити в країну Google, Amazon або Apple. Для того, щоб фахівцям не було потреби їхати в США або Європу, аби роздобути ці компанії у свої резюме.

«Наші пропозиції наближають умови ведення IT-бізнесу до таких прогресивних світових моделей, як у Франції, Великій Британії, Ізраїлі та в інших країнах, на чиї успіхи слід орієнтуватися», — відзначають в Мінцифри.

Таким чином, Дія City — це найкоротший шлях IT-індустрії до власної success story.
Навіщо потрібна Дія City
01/10
Резиденти Дія City отримають особливий правовий статус, спеціальне оподаткування і лібералізовані трудові відносини. Звісно ж, резидентство — виключно добровільне, переходити на особливий правовий статус — не обов'язково. Однак, в Мінцифри очікують, що представники IT-бізнесу оцінять переваги, що надасть їм Дія City.
Що таке Дія City
02/10
Хто може ними скористатися?
Працювати в Дія City зможуть як українські, так і іноземні компанії, стартапи, інвестори — на однакових умовах.
Резиденти Дія City — як українці, так і іноземці — будуть працювати не в рамках чинного в Україні законодавства, а за спеціальними правилами, прописаним у ряді законопроєктів, які вже приготувала команда.
Що за особливий правовий статус
03/10
Перерахуємо ключові моменти:
в них буде спеціальна система оподаткування — з податком на виведений капітал замість податку на прибуток;
лібералізація трудових відносин — дозволено як класичне працевлаштування за КЗпП, так і контрактне (альтернатива ФОП);
європейська система набуття та захисту інтелектуальних прав;
захист своїх інтересів з використанням елементів англійського права, а не в районному суді.
Але що, мабуть, найцікавіше в умовах українських реалій — це гарантії для резидентів проти так званих «маски-шоу». В Дія City компанії будуть захищені від перевірок і необґрунтованих розслідувань завдяки особливій процедурі процесуальних дій. На проведення будь-яких слідчих дій (читай — обшуків, вилучення техніки й документації) у резидентів Дія City для правоохоронців розробили підвищений санкційний механізм.
Податкова система у резидентів, як уже зазначалося вище, буде особлива. Детально вона прописується в проекті змін до податкового кодексу України (раніше AIN.UA писав про нього тут). Якщо коротко:
Які будуть податки
04/10
ПДФО — 5%
(стандартно в Україні ставка на доходи фізосіб — 18%)
Військовий збір — 1,5%
ЄСВ — 22% з мінімальної заробітної плати
(замість податку на прибуток)
Податок на виведений капітал: 10% при виведенні дивідендів*
* Це означає, що податок на прибуток резиденти Дія City не платитимуть зовсім. Як і подавати відповідні звіти. А податок на виведений капітал стосується тільки транзакцій, пов'язаних з виведенням грошей з компанії.
Розберімось. В умовах особливого правового статусу й оподаткування інноваційний бізнес зможе «розвернутися».
Що Дія City дасть бізнесу
05/10
Згодом навколо Дія City повинна утворитися нова сучасна соціальна інфраструктура. Все як в Кремнієвій долині.
Завдяки введенню податку на виведений капітал замість податку на прибуток, стане простіше залучати інвестиції в стартапи. Бізнеси зможуть швидше рости, даючи нові робочі місця і генеруючи валютний виторг.
Співробітники отримають офіційне працевлаштування, а відповідно — більше прав і гарантій. Інакше кажучи, люди зможуть отримувати високі зарплати, "працюючи в білу". Це дозволить IT-галузі "вийти з тіні", що, своєю чергою, полегшить роботу на міжнародному ринку.
Іноземні компанії зможуть відкривати в Україні свої центри розробки, не побоюючись корупційних ризиків. Це приведе до України ще більше валютного капіталу, який залишиться працювати на країну. А це — нові будинки, школи, дороги, парки та може колись навіть Starbucks.
Зараз команда опрацьовує чіткий перелік умов, які визначать, хто зможе претендувати на статус резидента Дія City, а хто ні. Як відзначають в Мінцифри, вичерпний і досить жорсткий перелік вимог до потенційних резидентів є головним запобіжником проти податкового канібалізму, шахрайства та недобросовісних підприємців. Адже головна концепція Дія City — податкові стимули для IT-компаній.
Хто може стати резидентом
06/10
І хоча цей перелік поки не остаточний, перерахуємо, що вже відомо:
До резидентства допускатимуть компанії, зареєстровані в Україні та, які здійснюють діяльність виключно відповідно до видів діяльності в IT, зазначених в законі України.
Це можуть бути тільки компанії з реальним штатом співробітників, а не такі, що складаються лише з директора і заступника. Мінімальна кількість співробітників обговорюється. При цьому питома вага витрат компанії на оплату праці в загальній структурі витрат повинна становити не менше 70%.
У співробітників компаній повинні бути високі зарплати — в середньому, 1200 € на місяць за курсом НБУ.
Компанії повинні мати істотну частку експорту своїх товарів або послуг — не менше 70% — у загальній структурі доходів.
01
02
03
04
Ідейним натхненником і автором концепції є міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Його заступник Олександр Борняков керує проектом і відповідає за його реалізацію. Обидва прийшли у міністерство з бізнесу — Федоров створив власне креативне агентство, а Борняков — кілька компаній у сфері розробки та інтернет-реклами. Обидва розуміють запити бізнесу в Україні, страхи іноземних інвесторів і великих компаній, на кшталт Google і Microsoft, які, хоч і давно працюють в Україні, але не поспішають розміщувати тут свої R&D.

Сьогодні Борняков координує роботу проектного офісу, в якому працює над реалізацією Дія City разом з іноземними експертами. Серед них Денис Алейніков, який втілював в життя Парк високих технологій в Мінську, а також кілька схожих проектів по світу.
Хто придумав Дія City
07/10
«Якщо орієнтуватися на показники Білорусі після втілення Парку високих технологій, очікуване зростання IT-сектору після запуску проекту Дія City щорічно становитиме 100-200%», — говорить Борняков.

За підрахунками Мінцифри, в результаті запуску Дія City обсяг ринку IT в Україні зросте з $6+ мільярдів, до $12 мільярдів на рік. До 2025 року кількість робочих місць в галузі збільшиться до 450 000. Це позитивно позначиться на економіці загалом, а також на розвитку суміжних індустрій:
Що Дія City дасть Україні
08/10
Освіті
У високооплачуваних фахівців відповідні фінансові можливості, так само як і вимоги до сервісу і навколишнього середовища
Інфраструктурі
Оскільки треба готувати більше фахівців з сучасними, актуальними для ринку знаннями
На цей момент держава не інвестувала бюджетні гроші в проект. В майбутньому існує варіант мінімізації витрат державних коштів на організацію роботи органів Дія City.
У скільки Дія City обійдеться бюджету України
09/10
Як говорив Олександр Борняков ще на етапі презентації Дія City українській IT-спільноті, по суті вільна цифрова держава — це один великий законопроєкт. У поточному законодавчому полі, згідно з яким працює українська економіка, запустити Дія City не можна — потрібно спочатку прийняти необхідну регуляторку, яка дозволить і особливий правовий статус, і оподаткування, і трудові відносини, та інше.

Загальні та податкові зміни вже подані до Верховної ради й чекають своєї години: це вищезгаданий закон про Дія City та зміни до Податкового кодексу України.

На черзі — зміни в Кодекс законів про працю України, зміни до Кримінально-процесуального кодексу.

У Мінцифри планують повноцінний запуск вже в кінці 2020 року. Раніше президент України Володимир Зеленський офіційно підтримав проект, доручивши уряду розробити закони, які ляжуть в основу Дія City. Дату, коли Верховна рада прийме ці законопроєкти, можна буде вважати повноцінним стартом для Дія City.

Важливо розуміти, що Дія City — це не ще один законопроєкт для айтішників. Це модель сучасної економіки, яку, в разі успіху, можуть масштабувати й на інші галузі українського бізнесу. Це можливість перейти з ресурсної економіки, за якою працюють пострадянські країни, на економіку з високою доданою вартістю, як в Західній Європі та США. Законодавчих змін, які пропонує Дія City, давно чекали венчурні інвестори, стартапи та продуктовий бізнес. Будемо сподіватися, що дочекалися.
Чому не можна запустити Дія City вже сьогодні
10/10
При использовании материалов сайта обязательным условием является наличие гиперссылки в пределах первого абзаца на страницу расположения исходной статьи с указанием бренда издания AIN.UA. Материалы с пометками «Новости компаний» и PR публикуются на правах рекламы.
© 1999-2020 AIN.UA