Декілька років тому New York Post запостив на YouTube відео: спантеличені підлітки намагаються зрозуміти, як телефонувати зі старого дискового телефону. Але замість глузувань люди писали в коментарях, які розумні сучасні діти — адже вони майже з пелюшок розбираються зі складними технологіями. Коли ці підлітки народилися, подивитися смішне відео на мобільному було б непросто: YouTube, імовірно, тільки з'явився, інтернет роздавали здебільшого через дроти, і навіть перший iPhone, який на два роки старший за YouTube, умів виходити в інтернет лише через EDGE або Wi-Fi.

За останні 20 років технології зв'язку та передавання даних фантастично просунулися. Сьогодні користувач може їхати на роботу машиною, що під'єднана до інтернету, дивитися відео онлайн на смартфоні, приєднатися до конференц-дзвінка, перебуваючи в заторі, перевірити, чи все добре з тваринами через камеру з онлайн-доступом. А діставшись до роботи, керувати роботами, теж за допомогою бездротового зв'язку. Карантин 2020 року продемонстрував, що все це — не просто ще одна зручність сучасного світу, а критична необхідність, як-то водогони або дороги.

Редакція AIN.UA спільно з «Ericsson Україна» підготувала серію про те, як еволюція мобільного інтернету впливає на розвиток суспільства: починаючи від побутових звичок і закінчуючи роботою бізнесу. Ми розповімо про кожне покоління мобільного зв'язку від 1G до 5G і про те, які можливості воно принесло суспільству та бізнесу.
Матеріал підготовлений за підтримки «Ericsson Україна»
Що це означає?
Матеріал виготовлено за підтримки рекламодавця
Цей стандарт бездротового радіозв'язку був ще аналоговим. Перший комерційний 1G-зв'язок у 1979 році запустила в Токіо NTT. З'єднуватися з вежами мобільного зв'язку можна було за допомогою телефонів, встановлених у машинах.

Одні з перших, хто відчув користь від 1G, це торгові агенти. Вони й так шукали замовлення, подорожуючи машиною, а якщо її обладнати радіотелефоном, то можна розміщувати замовлення й спілкуватися з покупцями швидше та зручніше. Радіотелефони для такого зв'язку коштували тисячі доларів, і сам зв'язок був дуже дорогим.

Усе стало цікавіше, коли з'явився 2G і цифрова надбудова для нього — технологія передання даних EDGE.
Коли в мережі GSM почали впроваджувати стандарт EDGE на початку 2000-х, підскочила швидкість передання даних. У порівнянні з базовими для 2G 40 кбіт/с, EDGE забезпечував під'єднання до сотні кбіт/с і вище. З'явилися сайти з контентом спеціально для мобільних користувачів. Водночас професіонали почали цікавитися мобільними заради статусу та гнучкості, яку дає такий зв'язок:
У телефонах 2G був голос і повідомлення, а в кінці ери 2G почали з'являтися навіть пристрої, заточені під email — новий символ статусу в корпоративному світі
— згадує Пітер Ліндер, 5G Customer Engagement Marketing в Ericsson.
Усе змінилося з винайденням 3G.
З виникненням 3G якість зв'язку на якість життя впливає все більше. Мобільний інтернет дає розвиватися мобільному банкінгу та безлічі користувальницьких сервісів: від онлайн-кінотеатрів до додатків для здоров'я. Уже до кінця 2009 року цей стандарт (найчастіше під 3G мається на увазі UMTS з HSPA і HSPA+) використовують сотні мільйонів абонентів.

В Україні, яка впровадила 3G однією з останніх в Європі, до моменту запуску комерційної мережі у 2015 році в більшості абонентів уже були 3G-смартфони. Це позначилося і на споживачах, і на бізнесі. За пізнього, якщо порівняти з рештою світу, запуску такого зв'язку, українські користувачі швидко навчилися ним користуватися та звикли до нього.
Попри те, що в Україні ці технології прийшли із серйозним відривом у порівнянні з іншими країнами, звернімо увагу на неймовірну швидкість адаптації користувачів до 3G і 4G і на безліч додатків, без яких ми вже не уявляємо нашого повсякденного життя. Найближчими роками суспільство прагнутиме до повної автоматизації повсякденних завдань
— вважає Ярослав Ніцак, генеральний директор «Ericsson Україна»
Багато підприємців чекали на 3G, щоб запустити проект або тестувати сервіси, які призначалися для закордонних ринків. За даними українського BlaBlaCar, з моменту запуску 3G за рік зареєструвалося понад мільйон осіб.
Після виникнення комерційних мереж 4G (LTE) оператори зіткнулися з величезним стрибком у споживанні мобільного трафіку. Уже до 2013 року 78% осіб із мільярдів користувачів Facebook заходили в мережу через смартфони. У 2016 році StatCounter уперше зафіксував, що з мобільних у всьому світі в інтернет виходять більше користувачів, ніж із комп'ютерів.

Згідно з прогнозом у звіті Ericsson Mobility report, уже до 2025 року мобільний трафік досягне 164 ексабайтів на місяць — це майже в 5 разів більше, ніж за підсумком 2019 року. До прикладу, у 2004 році весь інтернет-трафік світу доріс до 1 ексабайта на місяць.
Терміни m2m, AgroTech, Smart City, e-Government, телемедицина, data mining, віртуальна й доповнена реальності поступово стають звичними для українців
— говорять у lifecell
Прогноз світового мобільного інтернет-трафіку
З За останні 5 років мобільний трафік збільшився приблизно в 10 разів, найбільше трафіку припадає на відео. Абоненти стають усе вимогливішими: сучасні гаджети дозволяють із легкістю записувати ролики в HD, 4К і 8К, переглядати їх користувачі хочуть онлайн і без затримок або втрати якості.

Такий тренд уплинув на багато речей: на мобільних користувачів почав орієнтуватися Google — з 2015 року він знижує у виданні сайти, які незручно дивитися з мобільних. Представники онлайн- та офлайн-роздробу зрозуміли, що саме з мобільних терміналів люди шукають відомості про купівлю, і адаптувалися. Розвиток 3G (і пізніше 4G-мереж) уплинув і на операторів мобільного зв'язку.

За словами директора з розвитку на корпоративному ринку «Київстар» Костянтина Вечора, у «старого» телекому, який залежав від голосових послуг, перспектив не залишилося. Оператори шукають нові джерела доходів: для бізнес-клієнтів це — big data, індустріальний ІоТ, хмарні проекти, для звичайних користувачів — мобільні фінансові сервіси, онлайн-консультації з лікарями тощо. За словами експерта, 3G і 4G стимулюють розвиток таких продуктів (зараз можливості доступу до 4G у мережі «Київстар» є у 82% абонентів, а 3G — у 86%). Вони надали змогу компанії пропонувати бізнесові нові послуги: «Офіс там, де ви» (робота в хмарі, електронні документи в системі Star.Doc), віртуальні мобільні АТС.
У lifecell також відзначають, що нові стандарти зв'язку дозволили оператору запустити цілу серію цифрових продуктів для користувачів: від власного месенджера BiP, ТВ-додатка TV+ і до платіжного сервісу Paycell, b2b-сервісів Omnicell, «FMC-мережа», сервісів роботи з big data. Також із виникненням 3G оператор почав спілкуватися з клієнтами через усі доступні канали зв'язку, включно з месенджерами та соцмережами.

Мобільні оператори відзначають і вплив 4G (LTE) на розвиток інтернету речей: у січні 2020 року «Vodafone Україна» запустила свою IoT-мережу і зараз створює проекти з водоканалами з обліку води за її допомоги. У Києві до мобільного інтернету приєднали 478 світлофорів: завдяки цьому можна впливати на завантаженість вулиць. IoT-мережа може боротися з ДТП: під'єднані світлофори можна налаштувати так, що якщо автомобіль перевищує швидкість, йому увімкнеться червоний. Ще у 2018 році IoT-мережу спільно з Ericsson запустив оператор зв'язку lifecell.
Держоргани у всьому світі завдяки 4G запускають сервіси держпослуг у мобільній версії, від реєстрації компанії до укладення шлюбу. За словами Станіслава Прибитька, який займається розвитком мобільного інтернету в Мінцифри, саме завдяки швидкому інтернету все більше людей в Україні можуть отримувати держпослуги онлайн, користуватися державним додатком «Дія», де зберігаються цифрові копії документів. За його відомостями, за останні місяці оператори сильно прискорили розгортання 4G-мереж: тільки в серпні 4G отримали 2377 міст і сіл, причому пів мільйона українців уперше отримали доступ до 4G.

Один із найсвіжіших прикладів того, як мобільний інтернет якісно впливає на життя людей — карантин 2020 року. Навесні, коли весь світ опинився замкненим удома, саме мобільний інтернет став основним каналом для спілкування, розваг і роботи.

«Завдяки розвитку технологій, карантин, який ще кілька років тому повністю зупинив би країну, спричинив набагато менше негативних наслідків», — відзначають у «Vodafone Україна». Наприклад, бізнес зміг легше перейти на режим віддаленої роботи. За даними «Київстар», за 2,5 місяці карантину послуги хмарного офісу приєднали 560 компаній великого бізнесу й понад 2050 компаній середнього та малого бізнесу.

83% користувачів зазначили в дослідженні Ericsson Mobility Report, що саме телеком-мережі допомагають їм переживати пандемію:
Частина користувачів смартфонів, які вважають, що ІКТ дуже допомогли впоратися з різними повсякденними завданнями під час пандемії COVID-19
Близько мільярда гігабайт
Стандарт 5G уже працює на чотирьох континентах — від Південної Кореї до США — і помітно відрізняється від попередників. Якщо 2G, 3G, 4G — технології, що орієнтовані на абонента: збільшують спектр послуг, покращуючи якість послуг і, відповідно, споживчий досвід, то 5G — це перший стандарт зв'язку для всіх верств населення.

Технологія 5G відкриває нові можливості як для людей, так і для компаній і галузей. Індустрії проживають четверту промислову революцію. Технологія 5G допомагає знизити витрати завдяки перегляду моделей бізнесу, використання даних і штучного інтелекту. А також дозволяє створювати абсолютно нові продукти, які враховують бажання користувачів.
Мобільний зв'язок в охоронному залізі використовується як дублювальний до дротового. І за часів, коли потрібно було передати тривогу, що важить байти, використання 2G було прийнятним. Але це все — минуле століття й застарілі стандарти. Впровадження 3G і 4G дало величезний поштовх ринку охоронних систем і послуг. Сучасні охоронні системи стали розумнішими, уміють надсилати фото / відео для верифікації тривог, передають набагато більше інформації й команд, оскільки тримають зв'язок із хмарною інфраструктурою. Уже за такої потреби у швидкості та продуктивності на передній план виходять мережі 3G і 4G — базові для розвитку IoT-продуктів.
— Валентин Гриценко, маркетинг-директор Ajax Systems — однієї з найвідоміших українських IoT-компаній
5G зможе об'єднати людей, речі, дані, додатки, транспортні системи й міста в «розумне» середовище мережевих зв'язків. 5G дасть на повну силу розвернутися додаткам «розумних» будинків, «розумних» споруд і «розумних» міст, дасть поштовх 3D-відео, роботі та грі у хмарі, дистанційним медичним послугам, віртуальній і доповненій реальності, масовому зв'язку між машинами, який автоматизує виробництво.

Ось декілька прикладів, як це вже працює:
G-еволюція у світі
001
На виробництві
Наприклад, у Німеччині Ericsson і Telefónica Germany розгортають 5G-мережу в новій фабриці Factory 56 для Mercedes-Benz у місті Зіндельфінген. Вона відкрилася днями. Усі виробничі системи й пристрої там з'єднуються та керуються через мережу 5G, з гігабітними швидкостями передання даних. Це дозволяє поліпшити гнучкість, точність та ефективність виробництва. Роботу кожного пристрою можна відстежувати онлайні. За оцінками Mercedes-Benz, така автоматизація дозволить економити до 10 тонн паперу щороку. На заводі Audi Ericsson спільно з виробником сенсорів SICK створили 5G-мережу, до якої під'єднали виробничих роботів. Вони автономно рухаються фабрикою та безпечно працюють поруч із людьми завдяки підключенню до бездротової мережі.
002
У транспорті та логістиці
Ericsson у партнерстві з мобільним оператором Telia та творцем електрокарів Einride працюють над проектом зі створення вантажного флоту машин, яким не потрібен водій, якими керуватимуть та які контролюватимуть 5G-мережі. За даними Einride, використання вантажних машин на автопілоті могло б допомогти зменшити викиди СО2 на 90%.
003
У маркетингу та розвагах
5G мережі вже зараз використовуються для 8К-трансляцій спортивних заходів у режимі 360. 5G об'єднує творчих людей у всьому світі. Наприклад, у проекті Connected Rock корейська рок-група 24Hours зіграла музичний трек з ідеальною гармонією, хоча її члени перебували в сотнях кілометрів одне від одного.
У 2017 році вплив мобільного інтернету на економіку та суспільство підтвердили дослідники з Імперського коледжу Лондона: спільно з Ericsson вони з'ясували, що зростання проникнення мобільного інтернету на 10% веде до зростання ВВП на 0,8–2,8%, а це $ 500–2000 млрд щорічно. Причому вчені з'ясували, що зростання проникнення стимулює економіку як безпосередньо, так і на перспективу: ефект від зростання мережі триватиме роками. За словами дослідників, на зростання ВВП упливає й значне зростання інвестицій, і наплив інновацій, і поліпшення якості освіти.

Що краще якість мобільного інтернету, то сильніший його вплив і на бізнес. Телеком-технології та швидкісний мобільний інтернет зокрема дозволяють змінювати бізнес-процеси, ухвалювати рішення швидше, нарощувати ефективність і скорочувати витрати, відзначають у «Vodafone Україна». Компанії все більше цікавляться big data для маркетингу, продажів, управління ризиками та логістикою. А збирати такі дані в реальному часі та працювати з big data допомагає швидкісний мобільний зв'язок.

Багато українських підприємців чекали 3G, 4G, тепер — і 5G, тому що від якості зв'язку прямо або опосередковано залежать їхні плани.
Робота хмарної POS-системи безпосередньо залежить від інтернету. Раніше для невеликих закладів громадського харчування це було проблемою. До більшості МАФів і острівців у ТРЦ проблемно провести дротовий інтернет. На фестивалях їжі, виїзних заходах або у придорожніх кафе це зробити майже неможливо. Через обмеження в інтернеті такі заклади вели облік за допомогою блокнота й ручки або Excel. З поліпшенням покриття та появою стандарту 4G використання мобільного інтернету для роботи POS-системи стало нормою. Стабільний доступ до інтернету дозволяє власнику кавомісця краще обслуговувати роботу свого закладу в реальному часі.
— Олександр Бучков, керівник відділу техпідтримки компанії з автоматизації ресторанів Poster
Прихід 3G був для нас непомітним, технології, які ми використовували тоді, не так сильно потребували якісного з'єднання. З 4G все стало інакше. Технологічно ми стали готові працювати з великою кількістю даних, а аналітикам геопросторових даних знадобилася швидкість. Завантаження декількох гігабайт, або навіть десятків гігабайт, результатів робіт дронами в кінці робочого дня стало стандартом, аналітики потребують оновлення даних день у день.

Активний розвиток технологій зв'язку дає поштовх до розвитку супутніх технологій дронів — керування, передання інформації, процесів аналітики під час польотів. Так 4G і 5G-технології вже зараз дають можливість відмовитися від радіосигналу на частотах Wi-Fi та перейти на стандарти керування за GSM-каналами. Це буде найсильніший поштовх для розвитку технологій дронів, адже сценарії автономного патрулювання, виконання складних пошуково-рятувальних місій стануть реальністю, а в окремих країнах світу це — вже реальність сьогоднішнього дня.
— Валерій Яковенко, співзасновник Drone.ua — це один з основних дистриб'юторів DJI в Україні
В Україні важливість 5G для економіки відзначають не тільки підприємці, а й влада.

«Ця технологія має важливе значення для розвитку економіки країни. Адже саме завдяки їй бізнес зможе автоматизувати свої процеси, працювати ефективніше, підвищувати конкурентоспроможність. Що швидше ми почнемо впроваджувати 5G, то швидше й український бізнес, і наша країна в цілому отримають конкурентні переваги», — говорить Станіслав Прибитько, Мінцифри.

І хоча впровадження 5G у світі через коронавірус трохи сповільнилося, в Україні цей зв'язок і всі його можливості можуть з'явитися вже скоро. За прогнозом відомства, тендер на 5G-ліцензії відбудеться у кінці 2021 року й першими такий зв'язок отримають п'ять найбільших українських міст.

Зараз Мінцифри разом з операторами й виробниками телеком-обладнання працюють над тестовими зонами 5G, щоб українські підприємці могли оцінити мобільний інтернет нового покоління.
Текст:
Ілюстрації:
При использовании материалов сайта обязательным условием является наличие гиперссылки в пределах первого абзаца на страницу расположения исходной статьи с указанием бренда издания AIN.UA. Материалы с пометками «Новости компаний» и PR публикуются на правах рекламы.
© 1999-2020 AIN.UA